Bakuchiol – efekty działania roślinnego retinolu. Kiedy warto po niego sięgnąć?
Bakuchiol – co to jest?
Bakuchiol to substancja pochodzenia naturalnego pozyskiwana z nasion i liści rośliny Psoralea corylifolia. Zawiera kumaryny i flawonoidy, którym zawdzięcza cenne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Nazywana jest roślinnym lub wegańskim retinolem, ponieważ w podobny sposób oddziałuje na skórę, jednocześnie niosąc mniejsze ryzyko skutków ubocznych.
Bakuchiol – kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Bakuchiol doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej. Redukuje oznaki starzenia się skóry poprzez spłycenie zmarszczek i przywrócenie skórze sprężystości. Kosmetyki z bakuchiolem pomagają zyskać wygładzoną i młodziej wyglądającą cerę. Jego działanie wspomaga produkcję kolagenu, którego deficyt odpowiada za utratę jędrności oraz nasilające się z wiekiem przesuszenie skóry. Wypełnia drobne linie i zmarszczki oraz redukuje ich widoczność.
Jako silny przeciwutleniacz bakuchiol opóźnia także procesy starzenia powodowane aktywnością wolnych rodników. Skutkiem ich wpływu może być przedwczesne tworzenie się zmarszczek, wiotczenie skóry czy utrata nawilżenia. Krem nawilżający z bakuchiolem pomoże w walce z oznakami starzenia, a jednocześnie zapewni skórze ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Bakuchiol na trądzik
Bakuchiol posiada również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz reguluje produkcję sebum, dzięki czemu znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery ze skłonnościami do występowania trądziku (np. Bioderma Sebium Global).
Jedną z bezpośrednich przyczyn powstawania trądziku jest nadaktywność gruczołów łojowych. Nadmiar sebum prowadzi do zatykania się ujść gruczołów łojowych, gdzie gromadzą się także fragmenty złuszczającego się naskórka czy pozostałości kosmetyków kolorowych, które nie zostały dokładnie usunięte w trakcie oczyszczania cery. Bakuchiol na trądzik stosuje się po pierwsze po to, aby ograniczyć proces wytwarzania sebum, zredukować rozszerzone pory i zaskórniki. Po drugie, kosmetyki z bakuchiolem działają także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian zapalnych na skórze.
Rozjaśnianie przebarwień
Bakuchiol należy do składników kosmetycznych o właściwościach rozjaśniających przebarwienia. Przeciwdziała powstawaniu zmian hiperpigmentacyjnych poprzez ograniczenie aktywności melanocytów – komórek zajmujących się produkcją naturalnego barwnika skóry.
Widoczne na skórze przebarwienia to częsty efekt nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. W rezultacie dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów, czego skutkiem jest nierównomierne gromadzenie się melaniny. Stosowane na co dzień kosmetyki z bakuchiolem delikatnie złuszczają naskórek i wyrównują kolor cery. Jednocześnie wspierają naturalne procesy odnowy, usuwając martwe komórki naskórka i odsłaniając zdrowe partie skóry. Z dnia na dzień cera staje się bardziej wygładzona i promienna.
Bakuchiol a retinol
Retinol uznawany jest za jedną z najbardziej skutecznych substancji o działaniu przeciwzmarszczkowym. Wnika w głąb skóry i stymuluje pracę fibroblastów odpowiedzialnych za sprężystość i nawilżenie skóry. To cenny składnik kosmetyków, który pobudza odnowę komórkową w naskórku, normalizuje pracę gruczołów łojowych, działa rozjaśniająco i przeciwzapalnie. Retinol jest substancją dokładnie przebadaną, a jego działanie odmładzające zostało naukowo potwierdzone. Wprowadzenie go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej niesie jednak duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a przed wszystkim podrażnienia skóry i jej zaczerwienienia. Zanim uwidocznią się pozytywne skutki kuracji, skóra często najpierw wyraźnie się łuszczy i może być przesuszona (przeczytaj także: „Kosmetyki z retinolem. Jak wykorzystać jego właściwości bez podrażnień?”).
Bakuchiol został nazwany zamiennikiem retinolu, ponieważ w wielu aspektach wykazuje bardzo podobne działanie. Obie substancje mogą być stosowane w walce z oznakami starzenia się skóry, trądzikiem czy przebarwieniami. Jednocześnie bakuchiol pozostaje bardziej łagodny dla skóry, stąd polecany jest przede wszystkim jako alternatywa dla osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z kosmetyków z retinolem (np. kobiety w ciąży) lub obawiają się po nie sięgać. Krem lub serum z bakuchiolem będzie dobrym wyborem w przypadku cery, która na działanie retinolu może reagować silnym podrażnieniem – przede wszystkim suchej i wrażliwej.
Kuracje z retinolem stosuje się zwykle w miesiącach jesienno-zimowych oraz wieczorem. Wynika to z faktu, że retinol posiada właściwości fotouczulające, przez co skóra staje się szczególnie narażona na oparzenia oraz przebarwienia posłoneczne. Bakuchiol nie zwiększa wrażliwości skóry na działanie promieniowania UV, dzięki czemu można go stosować bez obaw przez cały rok, także na dzień.
Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do retinolu bakuchiol nie jest pochodną witaminy A i ma zupełnie inną budowę chemiczną. Dzięki naturalnemu pochodzeniu mogą zawierać go także kosmetyki wegańskie.
Bakuchiol – jakie stężenie wybrać i jak go stosować?
Wprowadzenie każdego nowego składnika aktywnego do codziennej rutyny pielęgnacyjnej wymaga ostrożności. Bakuchiol zaliczany jest do substancji dobrze tolerowanych przez skórę. Niemniej jednak warto wykonać test, aby wykluczyć uczulenie. Odrobinę kosmetyku z bakuchiolem wystarczy nałożyć na skórę w okolicy nadgarstka lub na szyję, by zaobserwować, czy nie wystąpiła reakcja nadwrażliwości.
Na początek warto postawić na kosmetyki z bakuchiolem o niskim stężeniu substancji aktywnej od 0,5 do 1%. Kremy z bakuchiolem można stosować nawet dwa razy dziennie, w tym także rano. Mimo, że bakuchiol nie posiada właściwości fotouczulających wskazane jest stosowanie go w połączeniu z filtrami UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna przez cały rok. Kremy z filtrami UV zabezpieczają przed uszkodzeniami włókien kolagenowych, przesuszeniem cery czy zjawiskiem hiperpigmentacji. Powinny więc być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie jeśli jej celem jest walka z oznakami starzenia się, przebarwieniami czy trądzikiem.
Bakuchiol – z czym nie łączyć?
Różne składniki aktywne obecne w kosmetykach mogą nawzajem uzupełniać i wzmacniać swoje działanie lub wręcz przeciwnie – być przyczyną występowania działań niepożądanych.
Bakuchiol zwykle stosuje się jako zamiennik retinolu. Jednoczesne nakładanie tych substancji na skórę zwiększa ryzyko podrażnienia. Po taki duet w szczególności nie powinny sięgać osoby, które nie używały wcześniej kosmetyków z retinolem i z bakuchiolem, a przez to nie wiedzą, jak skóra zareaguje na ich działanie.
Osobom, które nie mają doświadczenia w korzystaniu z kosmetyków z bakuchiolem nie zaleca się również aplikowania ich razem z substancjami aktywnymi o silnych właściwościach złuszczających, jak np. kwasy.
W codziennej pielęgnacji bakuchiolu lepiej nie łączyć także z występującymi w kosmetykach jonami miedzi.
Bakuchiol w ciąży
Nie ma przeciwwskazań do stosowania bakuchiolu w okresie ciąży i karmienia piersią. W tym czasie należy jednak zaprzestać używania kosmetyków z retinolem, dla których alternatywą może być właśnie bakuchiol.
Retinoidy należą do substancji, które wykazują działanie teratogenne. Stosowanie ich w okresie ciąży może prowadzić do powstania wad rozwojowych m.in. cewy nerwowej czy twarzoczaszki lub być przyczyną poronienia. Ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu przyjmowanie doustne retinoidów zabronione jest już podczas planowania ciąży. Niewskazane jest także sięganie w tym czasie po kosmetyki z retinolem.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.