ceramidy w kosmetyce

Ceramidy w kosmetykach. 5 powodów, dla których Twoja skóra ich potrzebuje

,

ceramidy w kosmetyce

Ceramidy w naturalny sposób występują w ludzkiej skórze. Współtworzą warstwę rogową naskórka będąc spoiwem, które wypełnia przestrzenie międzykomórkowe i łączy je ze sobą w całość. Stanowią podstawowy budulec lipidów skórnych, bez których niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Jakie funkcje spełniają ceramidy w kosmetykach i dlaczego warto po nie sięgać?

Ceramidy w kremie nawilżającym

Ceramidy w kosmetyce wykorzystywane są do nawilżania. Chronią przed nadmierną utratą wilgoci sprawiając, że skóra staje się gładka, miękka w dotyku i promienna.

farmaceutka w aptece

Osłabiona i uszkodzona warstwa ochronna powoduje, że skóra znacznie szybciej traci wilgoć. W rezultacie staje się przesuszona, matowa, skłonna do podrażnień i traci młody wygląd. Ceramidy w kosmetykach pomagają zatrzymać wodę wewnątrz skóry na dłużej i zapobiegają jej odparowaniu przez naskórek. Kosmetyki z ceramidami pozwalają zatem zapewnić skórze intensywne nawilżenie i w widoczny sposób poprawić jej kondycję. Warto je stosować po okresie zimowym w celu regeneracji lub latem, kiedy skóra jest szczególnie narażona na przesuszenie po opalaniu. Ceramidy w kremie nawilżającym stosowane są często w połączeniu ze składnikami o właściwościach higroskopijnych (np. Cerave nawilżający krem do twarzy). Substancje takie jak kwas hialuronowy czy aloes doskonale wiążą cząsteczki wody dostarczając skórze nawilżenia, które pozwala zachować na dłużej prawidłowo funkcjonująca bariera ochronna.

Ceramidy na twarz – działanie przeciwzmarszczkowe

Ceramidy podobnie jak kwas hialuronowy czy kolagen należą do substancji, które naturalnie występują w organizmie, jednak z wiekiem ich produkcja maleje. Powstający w ten sposób niedobór sprzyja utracie jędrności i wiotczeniu skóry. Bez odpowiedniej ilości ceramidów zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza. Procesy starzenia się skóry zachodzą szybciej, a zmarszczki są bardziej zauważalne. Ceramidy na twarz stosowane w ramach kuracji przeciwzmarszczkowych zapobiegają przedwczesnym oznakom starzenia. Pomagają przywrócić skórze gładkość, sprężystość oraz utrzymać prawidłowe nawilżenie. Działają także antyoksydacyjnie ograniczając aktywność wolnych rodników, które mogą uszkadzać włókna kolagenowe. Te właściwości sprawiają, że ceramidy w kosmetyce wykorzystywane są zarówno do produkcji kremów do twarzy jak i kremów pod oczy. Kosmetyki z ceramidami mogą też korzystnie wpływać na naturalną produkcję ceramidów w skórze, stymulując proces ich wytwarzania.

ceramidy na twarz

Ceramidy w kosmetyce i ich funkcje ochronne

Ceramidy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, która zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Nie tylko wiek wpływa na mniejszą zawartość ceramidów w skórze. Ich ilość maleje także pod wpływem czynników takich jak:

  • wahania temperatur, wiatr i mróz
  • suche powietrze w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach
  • promieniowanie słoneczne
  • niezdrowa dieta
  • stres
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Po ceramidy w kosmetykach warto sięgać profilaktycznie, kiedy skóra jest szczególnie narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych. Ich stosowanie jest również konieczne, gdy warstwa lipidowa skóry została już wcześniej uszkodzona i wymaga odbudowy. Kiedy skóra jest sucha i popękana staje się bardziej podatna na działanie drobnoustrojów i alergenów. Ceramidy w kremie wypełniają ubytki w spoiwie międzykomórkowym wzmacniając barierę ochronną skóry i zapewniając jej nienaruszalność. Do pielęgnacji przesuszonej i popękanej skóry dłoni sprawdzi się np. Cerave regenerujący krem do rąk z ceramidami. Procesy regeneracji skóry twarzy wesprze z kolei np. Olivenoel krem oliwkowy do pielęgnacji na noc wzbogacony ceramidami.

 

ceramidy w kosmetykach

Kosmetyki z ceramidami na trądzik

Konsekwencją uszkodzonej lub osłabionej warstwy ochronnej, może być także większa skłonność do powstawania wyprysków. Skóra jest słabiej chroniona przed bakteriami, co potęguje ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Ceramidy na twarz używane przy problemach z trądzikiem mogą pomóc wzmocnić naturalną barierę zabezpieczającą przed przenikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Kosmetyki z ceramidami redukują także zaczerwienienie i świąd skóry, co korzystnie wpływa na wygląd cery.

Ceramidy – zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej

Ceramidy w kosmetykach przynoszą ulgę wrażliwej skórze. Wzmacniają jej ochronę, poprawiają poziom nawilżenia i sprzyjają procesom regeneracji.

Zaburzenia w funkcjonowaniu warstwy ochronnej mogą spowodować, że skóra stanie się szczególnie wrażliwa na czynniki drażniące obecne w kosmetykach lub czynniki środowiskowe. Łatwiej ulega wtedy podrażnieniom, a na nowe kosmetyki może reagować alergią. Niski poziom ceramidów obserwuje się u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. W jego leczeniu szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja ciała, do której włączane są właśnie kosmetyki z ceramidami. Szorstka i podrażniona skóra potrzebuje składników, które zadziałają kojąco. Wspomogą odbudowę płaszcza hydrolipidowego, ograniczą utratę wody przez skórę i przyspieszą naturalne procesy regeneracyjne. Ceramidy w kosmetykach do skóry atopowej powinny występować w połączeniu z prostym krótkim składem pozbawionym substancji potencjalnie drażniących i alergizujących takich jak np. SLS, parabeny, konserwanty czy substancje zapachowe. Odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry wspiera leczenie oraz przywraca komfort. Pomaga redukować proces łuszczenia się i rogowacenia skóry, poprawia jej stan, łagodzi podrażnienia i świąd.

 

odżywka do paznokci z ceramidamicerave emulsja do myciaceravecerave nawilżający balsamkrem do skóry suchej