Dlaczego stopy się pocą? Przyczyny i sposoby na nadpotliwość stóp

, , , , , ,

dlaczego stopy się pocą

Nadmierna potliwość stóp to nie tylko dyskomfort, ale i ryzyko problemów zdrowotnych. Jak skutecznie z nią walczyć? Jakie preparaty pomogą zmniejszyć wilgoć i zneutralizować nieprzyjemny zapach stóp? W artykule wyjaśniamy także, jak odróżnić hiperhydrozę od zwykłego pocenia. Zapraszamy do lektury!

Nadpotliwość stóp – przyczyny

Dermatolog Olga Jabłonowska w artykule dla „Przeglądu Dermatologicznego” podkreśla, że nadmierna potliwość stóp, czyli hiperhydroza, może dotyczyć każdego – niezależnie od wieku i płci. W niektórych partiach ciała, w tym na stopach, gruczołów potowych jest szczególnie dużo. Wydzielany pot jest bezbarwny i bezwonny, ale w kontakcie z bakteriami nabiera charakterystycznego, kwaśnego zapachu.

farmaceutka w aptece

Termoregulacja i emocje – jak stres i temperatura wpływają na potliwość stóp?

Gruczoły potowe odgrywają istotną rolę w termoregulacji organizmu i mają ścisły związek z autonomicznym układem nerwowym. W efekcie do zwiększonego wydzielania potu może dojść na przykład podczas wzmożonej aktywności fizycznej, silnych emocji oraz pod wpływem wysokiej temperatury.

Genetyka i hormony – jak dziedziczenie i hormony wpływają na potliwość stóp?

Nadmierna potliwość stóp może mieć podłoże genetyczne. Drugim powodem są zaburzenia hormonalne, na przykład podczas okresu dojrzewania, przekwitania czy problemów z tarczycą.

Leki a nadpotliwość stóp – jakie farmaceutyki mogą nasilać problem?

Stosowanie pewnych rodzajów leków może nasilić pocenie. Wśród nich znajdują się niektóre antybiotyki, leki przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe, a także opioidy oraz antydepresanty.

Jedzenie, które może nasilić wydzielanie potu

Pikantne jedzenie, alkohol i mocna kawa rozszerzają naczynia krwionośne i pobudzają układ nerwowy, co nasila pocenie.

Jakie buty powodują potliwość stóp?

Wzmożone pocenie się stóp może być spowodowane noszeniem obuwia wykonanego z syntetycznych materiałów, przez które stopa nie oddycha. Niekorzystne działanie wywierają również skarpetki z nieprzewiewnych tkanin.

Jak odróżnić nadpotliwość stóp od zwykłego pocenia?

nadpotliwość stóp przyczyny

Powyżej wymieniliśmy czynniki, które sprzyjają poceniu. Podolog Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii podkreśla, że w normalnych warunkach organizm ludzki wytwarza około pół litra potu dziennie, jednak ilość ta może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji. Natomiast o stanie patologicznym, czyli o nadmiernym poceniu się stóp mówimy wtedy, gdy ilość potu wydzielanego przez gruczoły potowe wzrasta w stanie spoczynku, bez udziału czynników zewnętrznych, takich, jak na przykład wysoka temperatura czy stres. Naszą czujność powinny wzbudzić stale mokre stopy, a co za tym idzie wilgotne skarpetki czy wnętrze obuwia.

Jak dbać o pocące się stopy – jakie stosować kosmetyki?

nadpotliwość stóp

Do popularnych preparatów na pocenie się stóp należą blokery w formie antyperspirantów czy żelów. Wygodnym w stosowaniu jest też krem, na przykład Lefrosch URO. Działanie wymienionych preparatów polega na miejscowym blokowaniu ujść gruczołów potowych. Zaleca się, aby takie produkty aplikować wieczorem na dobrze umytą i osuszoną skórę. Na początku należy stosować te preparaty codziennie, później co dwa dni, a docelowo 1–3 razy w tygodniu. Można również sięgnąć po proszek z talkiem do stóp, który nie tylko je odświeży, ale i zmniejszy ich wilgotność oraz zabezpieczy przed mechanicznymi otarciami. Dodatkowo ochroni nas przed nieprzyjemnym zapachem potu. Talk nakłada się na czyste oraz suche stopy i wciera się na całą powierzchnię stóp, również między palcami. Odrobinę proszku można profilaktycznie wsypać do wnętrza obuwia.

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp – jak naturalnie zadbać o suchość stóp?

domowe sposoby na nadpotliwość stóp

Jak można zadbać o stopy w domowym zaciszu? Poniżej wymieniliśmy przykładowe rytuały pielęgnacyjne na nadpotliwość stóp – domowe sposoby.

Codzienna higiena stóp i paznokci

Podstawą dbania o stopy jest odpowiednia higiena, dlatego myjmy je codziennie w letniej wodzie z mydłem, a następnie dokładnie osuszmy. Zadbajmy też o to, aby mieć krótko przycięte paznokcie, ponieważ nadpotliwość stóp sprzyja ich wrastaniu. A to w najgorszym przypadku może utrudnić chodzenie.

Kąpiel dla stóp – moczenie w wodzie z szałwią

Inną możliwością na zmniejszenie nadmiernej potliwości jest moczenie stóp w wodzie z dodatkiem 2 łyżeczek suszonej szałwii. Taki zabieg powinien trwać około 30 minut i można go powtarzać codziennie. Mateusz Emanuel Senderski w swojej książce „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” podaje, że zawarte w szałwii olejki eteryczne, flawonoidy i fenolokwasy wykazują działanie ściągające i mogą stopniowo hamować nadmierną potliwość.

Naprzemienny prysznic na nadpotliwość – jak działa?

Spocone stopy możemy także umyć w wodzie z mydłem, a następnie na przemian polewać je zimną i ciepłą wodą. Ważne, aby ostatnie polewanie było zimną wodą. Zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie i obkurczanie naczyń krwionośnych, co może wspomagać regulację potliwości.

Naturalny talk do stóp – mąka ziemniaczana zamiast kosmetyków

Jeśli nie mamy pod ręką talku do stóp, możemy zastąpić go mąką ziemniaczaną, która skutecznie pochłania wilgoć.

Nadpotliwość stóp leczenie – czyli kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli od kilku tygodni obserwujemy u siebie zwiększoną potliwość stóp, niezwiązaną z aktywnością fizyczną, a nasze skarpetki i wnętrze butów są często wilgotne, warto skonsultować się ze specjalistą. Skóra stóp nieprzyjemnie pachnie, jest nadmiernie zmiękczona, łuszczy się i boli. Co robić w tej sytuacji? Rekomendujemy wizytę u podologa, który rozwieje nasze wątpliwości. Specjalista może zlecić odpowiednią terapię, na przykład:

  • jonoforeza – zabieg polegający na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepuszczany jest łagodny prąd elektryczny. Dzięki temu tymczasowo zostaje zmniejszona aktywność gruczołów potowych;
  • blokada gruczołów potowych – wykonana za pomocą toksyny botulinowej;
  • zabiegi laserowe – gruczoły potowe upośledza się za pomocą wiązki, aby przestały wytwarzać pot;
  • w rzadkich przypadkach stosuje się sympatektomię – zabieg polegający na przecięciu nerwów odpowiedzialnych za nadmierne pocenie.

 

Podsumowanie

Nadpotliwość stóp może powodować nie tylko dyskomfort, ale także problemy towarzyskie. Często wilgotna skóra sprzyja podrażnieniom i otarciom, a dodatkowo stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii oraz rozwoju grzybicy skóry i paznokci. Objawy te mogą utrzymywać się przez cały rok, dlatego ważna jest szybka konsultacja z podologiem i stosowanie się do jego zaleceń.

Polecane produkty

Źródła:

M. E. Senderski, „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie”, Wydaw. Mateusz E. Senderski, Wydanie III, Podkowa Leśna 2017 r., str. 585

M. Siwek, „Rzadkie działania niepożądane towarzyszące terapii lekami przeciwdepresyjnymi – nadmierna potliwość”, Centrum Dobrej Terapii, https://www.centrumdobrejterapii.pl/aktualnosci/rzadkie-dzialania-niepozadane-towarzyszace-terapii-lekami-przeciwdepresyjnymi-nadmierna-potliwosc/, Dostęp dn. 05-03-2025 r.

O. Jabłonowska, A. Woźniacka, B. Dziankowska-Bartkowiak, „Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne”, Przegl Dermatol 2020, 107, 246–256, https://doi.org/10.5114/dr.2020.97776, Dostęp dn. 03-03-2025 r.

„Wilgotny problem, czyli nadpotliwość stóp. Rozmowa z podologiem, mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk”, Insytut Podologii, https://instytutpodologii.pl/porady/wilgotny-problem-czyli-nadpotliwosc-stop-rozmowa-z-podologiem-mgr-agnieszka-nowaczyk-panasiuk/, Dostęp dn. 05-03-2025 r.