Czym nawilżyć włosy? Regeneracja po lecie
Wakacje to czas odpoczynku – niestety nie dla naszych włosów. Niewłaściwa pielęgnacja oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych osłabiają ich kondycję. Matowe, słomiane i przesuszone włosy to problem z jakim często spotykamy się po wakacjach. Czym nawilżyć włosy, aby znów prezentowały się atrakcyjnie?
Przesuszone włosy – co im szkodzi latem?
Intensywne nawilżanie i regeneracja włosów po lecie to cena jaką zwykle musimy zapłacić za niewłaściwą pielęgnację i ochronę w trakcie sezonu. Wiele osób na co dzień korzysta z filtrów UV, które mają ochronić ciało i twarz przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Znacznie mniej popularne jest wykorzystanie produktów z filtrami UV do włosów. Tymczasem słońce sprawia, że stają się suche, matowe i łamliwe. Promienie słoneczne trafiają pomiędzy rozchylone łuski włosów, osłabiając i niszcząc ich strukturę. Przesuszone włosy po lecie to także efekt kąpieli zarówno w słonej wodzie morskiej jak i chlorowanym basenie. Również osoby, które nigdzie nie wyjeżdżają, mogą nabawić się problemów z fryzurą. Włosy tracą swoje naturalne nawilżenie podczas długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Domowe nawilżanie włosów: szampon i odżywka
Przesuszone włosy po lecie potrzebują delikatnego szamponu, który zadba o ich nawilżenie, a jednocześnie nie podrażni wrażliwej skóry głowy. Do włosów suchych nie zaleca się szamponów z silikonami, które tylko pozornie maskują uszkodzenia i mogą je nadmiernie obciążać. Ich skład powinien natomiast zawierać substancje, mające zdolność do wiązania cząsteczek wody. Silne właściwości higroskopijne posiadają m.in. składniki takie jak mocznik, aloes, kwas hialuronowy czy pantenol. Domowe nawilżanie włosów nie może obejść się bez odżywki. Jej zastosowanie wzbogaci włosy o niezbędne składniki odżywcze i ułatwi rozczesywanie. Zarówno szampon jak i odżywka oprócz substancji nawilżających powinny zawierać również humektanty. To różnego rodzaju oleje i woski, których zadaniem jest zabezpieczenie wysuszonych włosów przed utratą nawilżenia. Dopiero zastosowanie szamponu i odżywki bogatych zarówno w emolienty jak i humektanty zapewni kompletną pielęgnację włosów.
Olejowanie – czym nawilżyć włosy?
Olejowanie włosów to doskonały sposób na przesuszone włosy. Oleje roślinne doskonale wiążą wilgoć i zapobiegają jej utracie. Wspierają naturalną barierę ochronną włosów, chroniąc je przed dalszymi uszkodzeniami. Olejowanie włosów sprawdzi się niezależnie od ich rodzaju, warto jednak zastanowić się, jaki produktu wybierzemy. Do włosów wysokoporowatych polecane są na przykład oleje: lniany i sojowy. Wysuszone włosy średnioporowate dobrze reagują na oliwę z oliwek czy olej z awokado. Z kolei włosy niskoporowate z pewnością odpłacą się zadbanym wyglądem za pielęgnację przy użyciu oleju kokosowego lub masła shea. Olejowanie na mokro przeprowadza się na świeżo umytych, wilgotnych włosach. Po nałożeniu produktu głowę wystarczy owinąć ręcznikiem, a po upływie przynajmniej 30 minut umyć. Zabieg pielęgnacyjny kończymy nałożeniem odżywki. Jeśli na domowe nawilżanie włosów możesz poświęcić nieco więcej czasu, wypróbuj olejowanie włosów na noc. W tej sytuacji olej najlepiej nieco ocieplić, a następnie rozprowadzić na suchych włosach. Włosy myjemy i odżywiamy odżywką dopiero rano.
Sposób na przesuszone włosy – maska i peeling
Jeśli nie używasz tych produktów regularnie, warto włączyć je do pielęgnacji włosów po lecie. Peelingi kochamy przede wszystkim za to, że usuwają martwy naskórek pozostawiając skórę gładszą i wspierając jej regenerację. Stosujemy je do ciała, twarzy, rąk czy stóp, często zapominając o tym, że istnieje także peeling do włosów. Jego zastosowanie, poza wymienionymi wyżej korzyściami, pobudzi także mikrokrążenie i dotleni włosy. Maska z dobrym składem to kolejny sposób na przesuszone włosy. Po lecie warto wypróbować maski, które w składzie zawierają proteiny. Możemy sięgnąć po gotowe kosmetyki do włosów np. z keratyną czy proteinami pszenicznymi lub przygotować maskę samodzielnie w domu na bazie żółtek i jogurtu naturalnego czy np. awokado. Taką maskę należy trzymać na włosach przynajmniej przez 20 minut. Włosy warto w tym czasie ocieplić, owijając folią lub ręcznikiem i podgrzewając suszarką. Nie należy jednak korzystać z tego typu produktów zbyt często. Włosy stosunkowo łatwo przeproteinować. Stają się wówczas sztywne, szorstkie, puszą się i łamią.
Wysuszone włosy – stylizacja, która im nie zaszkodzi
Odpowiednia stylizacja włosów nie naprawi zniszczeń, ale pomoże uchronić je przed kolejnymi uszkodzeniami, na które przesuszone włosy są szczególnie wrażliwe. O czym należy pamiętać?
- Nie myj włosów zbyt często. Codzienne mycie włosów może zintensyfikować wydzielanie łoju i doprowadzić do ich przetłuszczania się.
- Pamiętaj, aby po umyciu zbyt intensywnie nie wycierać włosów ręcznikiem, ponieważ może być to przyczyną ich łamania się i niszczenia. Lepiej delikatnie osuszyć wysuszone włosy, przyciskając do nich ręcznik.
- Susz włosy przesuwając suszarkę od nasady głowy w kierunku końcówek. Nie spiesz się, lepiej suszyć włosy dłużej, ale przy niższej temperaturze. Suszenie włosów warto zakończyć chłodnym strumieniem powietrza, który domknie łuski włosów.
- Zbyt wysoka temperatura niszczy włosy. Dotyczy to nie tylko korzystania z suszarki, ale także prostownicy. Jeśli nie możesz się bez niej obyć zabezpiecz włosy produktami o właściwościach termoochronnych. Nigdy nie prostuj włosów, jeśli są jeszcze wilgotne.
Po wakacjach warto odwiedzić fryzjera. W gabinecie fryzjerskim można skorzystać z wielu zabiegów nawilżających, ale też po prostu podciąć końcówki. Już niewielka interwencja sprawi, że fryzura zacznie lepiej się układać, a włosy będą zdrowsze. Specjalista może także pomóc w określeniu naszych indywidualnych potrzeb i doradzić czym nawilżyć włosy.
• odżywki do włosów suchych • regenerum serum regeneracyjne do włosów • odżywka do włosów suchych • emolium szampon nawilżający • przeproteinowane włosy
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.