jak poradzić sobie z łupieżem

Jak poradzić sobie z łupieżem? Szampony i domowe sposoby

,

jak poradzić sobie z łupieżem

Łupież to wstydliwa, a jednocześnie bardzo powszechna przypadłość. Płatki naskórka obsypujące się na ubranie oraz przesuszona skóra głowy świadczą o występowaniu łupieżu suchego. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do rozwoju łupieżu tłustego, a nawet łojotokowego zapalenia skóry. Jak poradzić sobie z łupieżem stosując szampony przeciwłupieżowe, domowe płukanki i wcierki?

Co to jest łupież?

Łupież jest wynikiem nadmiernego złuszczania się wierzchnich warstw skóry. Naturalny proces regeneracji naskórka trwa około miesiąca i polega na usuwaniu zrogowaciałych martwych komórek, które następnie są zastępowane nowymi. W przypadku łupieżu następuje przyspieszenie tego procesu. Komórki naskórka odrywają się w formie dużych płatów skóry, zanim jeszcze zdążą całkowicie obumrzeć.

farmaceutka w aptece

Łupież tłusty a suchy

Płatki obumarłego naskórka osypujące się na obranie to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów łupieżu suchego. Są białe i łatwo odrywają się od wierzchniej warstwy skóry głowy. Towarzyszy im uciążliwy świąd, zaczerwienie oraz podrażnienie.

W przebiegu łupieżu tłustego płaty skóry mają żółtawe zabarwienie. Przylegają do powierzchni naskórka tworząc na jego powierzchni strupy. W wyniku nadmiernej produkcji sebum skóra jest wyraźnie przetłuszczona. Rozwija się stan zapalnym i pojawia się uporczywy świąd. Występowanie łupieżu tłustego może być konsekwencją braku odpowiedniego leczenia łupieżu suchego.

Przyczyny łupieżu

Rozwój łupieżu powoduje aktywność grzybów drożdżopodobnych Malassezia odpowiedzialnych za podrażnienie skóry, łuszczenie się i świąd. Drożdżaki są naturalną częścią mikrobiomu skóry głowy, problem pojawia się jednak w wyniku ich nadmiernego namnażania się.
Występowaniu łupieżu sprzyja szereg czynników, które w niekorzystny sposób wpływają na kondycję skóry głowy. Prowadzą do jej przesuszenia, przetłuszczania się, naruszenia naturalnego pH.
Wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia łupieżu ma:

  • mycie włosów zbyt często lub za rzadko
  • stylizacja włosów z wykorzystaniem wysokiej temperatury, przy użyciu: suszarki, prostownicy, lokówki
  • niekorzystne warunki atmosferyczne: ekspozycja na promieniowanie UV, mróz, wiatr
  • suche powietrze w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach
  • nadmierne korzystanie z produktów do stylizacji włosów
  • niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek przeznaczonych do spłukiwania
  • częste zmiany kosmetyków do włosów
  • zaburzenia hormonalne np. w okresie dojrzewania
  • choroby skóry (łojotokowe zapalnie skóry, łuszczyca, egzema)
  • niepełnowartościowa dieta
  • stres.

przyczyny łupieżu

Jak zwalczyć łupież?

Podstawą w zwalczaniu objawów łupieżu jest wybór i regularne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Zawarte w nim składniki przeciwgrzybicze redukują nadmierną aktywność drożdżaków. Jednocześnie zmniejszają dyskomfort związany z odrywaniem się płatków skóry, odczuwaniem świądu i pieczenia. Do najczęściej stosowanych substancji aktywnych, jakie zawierają szampony na łupież należą ketokonazol oraz pirokton z olaminą. Przyspieszony proces odnowy naskórka pomaga zahamować siarczek selenu. W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy sprawdzić może się także kwas salicylowy, który wspomaga proces złuszczania się nagromadzonych komórek naskórka. Aby kuracja przeciwłupieżowa nie podrażniła dodatkowo skóry głowy ani nie spowodowała jej przesuszenia w szamponach warto poszukiwać ponadto składników o działaniu kojącym i nawilżającym jak np. gliceryna, mocznik, masło shea, pantenol.

Wybrany szampon należy delikatnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na jej powierzchni na około 5 minut. Następnie preparat trzeba bardzo dokładnie spłukać. O ile wykonanie masażu pobudza mikrokrążenie i wspomaga walkę z łupieżem, o tyle silne pocieranie skóry głowy w trakcie mycia lub po jego zakończeniu może doprowadzić do podrażnienia. Szampon należy stosować zawsze zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta na opakowaniu. Jeśli po około miesiącu kuracja nie przynosi oczekiwanych efektów szampon trzeba zmienić na inny.
Szczególnie w leczeniu łupieżu tłustego warto skorzystać z wizyty u specjalisty, który może przepisać dostępne na receptę kremy i maści o wyższym stężeniu substancji aktywnych. W ciężkich przypadkach łupieżu stosowane są też preparaty przeciwgrzybicze o działaniu ogólnoustrojowym stosowane doustnie.

Powiązane produkty

[show_products product=”263613, 263697, 263653, 194850 „]

Jaki szampon na łupież? Propozycje z naszej apteki

  • Nizoral

Szampon przeciwłupieżowy o działaniu leczniczym przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Nizoral zawiera ketokonazol, który niszczy komórki grzybów, uszkadzając ich błonę śluzową. Łagodzi widoczne objawy łupieżu oraz redukuje jego bezpośrednią przyczynę, jaką jest nadmierna aktywność grzybów. Stosowanie szamponu zmniejsza podrażnienie i łuszczenie się skóry głowy orz redukuje odczuwany dyskomfort. Zapobiega także nawrotom łupieżu w przyszłości.

  • Lefrosch Capitis Duo

Szampon przeciwłupieżowy i przeciwgrzybiczy o podwójnej formule działania. Lefrosch Capitis Duo zawiera pirokton olaminy oraz siarczek selenu, które zapobiegają nadmiernemu rozwojowi drożdżaków oraz przywracają równowagę mikroflory skóry głowy. Hamują podziały komórkowe w naskórku prowadzące do nadmiernego złuszczania się skóry głowy. Preparat może być stosowany wspomagająco również w przypadku łupieżu pstrego. Produktu nie należy używać w okresie ciąży i karmienia piersią, u dzieci poniżej 12 roku życia, a także w przypadku niewydolności wątroby lub nerek.

  • Dermena Plus

Łączy działanie przeciwłupieżowe z właściwościami ograniczającymi nadmierną utratę włosów. Pirokton olaminy hamuje nadmierną aktywność grzybów Malassezia furfur, podczas gdy molekuły Regen7 przeciwdziałają wypadaniu włosów. Szampon przeciwłupieżowy Dermena Plus redukuje odczuwany przy problemach z łupieżem dyskomfort, reguluje ilość wydzielanego sebum oraz przywraca równowagę mikroflory skóry głowy. Wzmacnia także mieszki włosowe i stymuluje wzrost nowych kosmyków.

  • Szampon dziegciowy ExoTar

Dziegieć powstaje w trakcie suchej destylacji drewna sosnowego. Jego działanie zmniejsza ilość nowopowstałych łusek skórnych i hamuje rozwój stanu zapalnego. Ogranicza podziały komórek dzięki czemu przeciwdziała nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Szampon dziegciowy zawiera w składzie także siarkę, która rozluźnia wiązania pomiędzy komórkami i ułatwia usuwanie nagromadzonych łusek. Gliceryna i mocznik wspierają z kolei utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry głowy, redukują świąd i zaczerwienienie skóry. Kosmetyki na bazie dziegciu stosuje się przy problemach skórnych takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, AZS.

Jak zwalczyć łupież domowymi sposobami?

Stosowanie szamponów przeciwłupieżowych oraz środków o działaniu grzybobójczym warto uzupełnić również domowymi sposobami. W walce z łupieżem pomogą ziołowe płukanki oraz naturalne olejki stosowane na skórę głowy po umyciu.

  • Ocet jabłkowy przywraca naturalne pH skóry głowy i pomaga utrzymać jej prawidłową mikroflorę. Zapobiega przetłuszczaniu się skóry w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Może być stosowany na skórę wyłącznie po rozcieńczeniu z wodą. Do przygotowania płukanki wystarczy 1 łyżka octu połączona z około 500 ml wody.
  • Sok z cytryny działa oczyszczająco i odświeżająco. Obniża pH skóry głowy co wspomaga ochronę przed namnażaniem się drobnoustrojów. Posiada właściwości nawilżające, a przy występującym łojotoku może pomóc ograniczyć przetłuszczanie się skóry głowy. Podobnie jak w przypadku octu, wystarczy 1 łyżka soku na pół litra wody. Sok z cytryny można połączyć też z naturalnym olejem.
  • Olej kokosowy wspomaga utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry głowy oraz wspomaga odbudowę warstwy hydrolipidowej. Łagodzi uczucie suchości i napięcia skóry. Zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz dostarcza substancji odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Olejek z drzewa herbacianego wspiera utrzymywanie prawidłowej mikroflory skóry głowy. Działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo. Niewielką ilość olejku z drzewa herbacianego można nałożyć bezpośrednio na skalp. Po upływie kilku godzin lub po całej nocy olejek należy zmyć.
  • Olejek rycynowy reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu wytwarzaniu sebum. Wcieranie go w skórę głowy pomoże także pobudzić wzrost włosów i dostarczy cebulkom składników odżywczych. Stosowanie olejku na włosy może spowodować, że kosmyki delikatnie się przyciemnią.