jak zrobić domowy peeling

Jak zrobić peeling z kawy, soli lub cukru – 5 pomysłów na peelingi domowej roboty

, , , , , , ,

jak zrobić domowy peeling

Jak zrobić domowy peeling do ciała i kiedy go stosować? W tym artykule przedstawiamy przepisy na peeling domowej roboty z kuchennych produktów. Ten naturalny kosmetyk już po pierwszym zastosowaniu przywróci skórze blask i gładkość. A przy okazji może być idealną propozycją na własnoręcznie wykonany prezent.

Zalety peelingu

Peeling wykonuje się, aby złuszczyć martwe komórki naskórka, zarówno na twarzy, jak i ciele. Dzięki swoim właściwością pobudza skórę do produkowania nowych komórek i przygotowuje ją do dalszych zabiegów kosmetycznych. Systematyczne wykonywanie peelingu pozwala uzyskać gładką i pozbawioną zanieczyszczeń skórę — dzięki temu staje się lepiej ukrwiona, elastyczna i pełna blasku. A co ważne, ten efekt jest widoczny od razu po wykonaniu zabiegu. Peeling skóry głowy jest wskazany dla osób, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Na rynku jest dostępny szeroki wybór kosmetyków złuszczających. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się domowe peelingi do ciała. Ich wykonanie jest proste i tanie.

farmaceutka w aptece

 

Jakie efekty daje stosowanie peelingu?

  • Poprawia się kondycja skóry, staje się ona gładka i przyjemna w dotyku
  • Zostaje usunięty martwy naskórek i tak zwane „suche skórki”
  • Oczyszcza pory i pozwala skórze oddychać, przez co cera staje się promienna
  • Zmniejsza się widoczność drobnych niedoskonałości
  • Efekt jest zauważalny już po pierwszym zastosowaniu
  • Delikatny masaż powoduje, że substancje czynne zawarte w peelingu pobudzają mikrokrążenie i ujędrniają skórę
  • Zostaje sprowokowana produkcja nowych komórek
  • Skóra zostaje przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych
  • Poprawia się wchłanialność składników odżywczych
  • Zmniejsza się skłonność skóry do powstawania cellulitu

 

Rodzaje peelingu – które wybrać?

Peeling mechaniczny

Do ciała zwykle używa się peelingów drobno lub gruboziarnistych. Służą one do mechanicznego usunięcia martwego naskórka. W peelingach są obecne różnego rodzaju drobinki, które pełnią funkcje ścierne. Najczęściej należą do nich zmielona kawa, nasiona, pestki czy muszle. Do peelingów, zwłaszcza tych domowych, wykorzystuje się również cukier i sól. Dla wrażliwej skóry polecane są delikatne kremowe peelingi.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny jest najmniej inwazyjny w działaniu, dlatego jest zalecany do pielęgnacji delikatnej skóry twarzy, zwłaszcza wrażliwej i naczynkowej. Ważne, aby nałożyć go na oczyszczoną cerę. Substancjami złuszczającymi są enzymy, stąd nazwa tego rodzaju produktów.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny w sposób kontrolowany uszkadza skórę specjalnymi substancjami. Celem tego działania jest pobudzenie procesów regeneracyjnych w skórze, a co za tym idzie odświeżenia jej i przywrócenia młodzieńczego wyglądu. Najczęściej stosowanymi związkami peelingującymi są kwasy. Ten rodzaj peelingu jest polecany dla osób zmagających się z przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi i płytkimi zmarszczkami. Peeling chemiczny ma działanie rozjaśniające, dlatego zabieg z jego użyciem wykonuje się zimą lub wczesną wiosną.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny za pomocą ultradźwięków usuwa martwe komórki naskórka. Zabieg jest łagodny dla skóry i może być wykonywany na wszystkich jej rodzajach, bez względu na porę roku. Jest stosowany zwłaszcza przy skórze trądzikowej z zaskórnikami.

Peeling do ciała – kiedy warto go wykonać?

  • Wykonanie peelingu przed opalaniem (na słońcu lub natryskowym) pozwala uzyskać równomierny odcień opalenizny. Ten zabieg najlepiej wykonać na dzień przed kąpielą słoneczną, aby skóra miała czas na regenerację
  • Skorzystanie z peelingu przed nałożeniem samoopalacza zabezpieczy naszą skórę przed powstaniem nieestetycznych smug. A przy okazji efekt opalonej skóry pozostanie z nami na dłużej. W tym wypadku również zaleca się, aby peeling był wykonany minimum 1 dzień przed zaaplikowaniem kremu opalającego
  • Wykonanie peelingu przed depilacją zapobiegnie wrastaniu się włosków w skórę. Jeśli planujemy depilację woskiem, wykonajmy peeling dzień przed zabiegiem. W przypadku depilacji laserowej peeling można zrobić na 2-3 tygodni przed planowanym usunięciem niechcianych włosków. Jest to związane z faktem, że mechaniczny peeling powoduje drobne uszkodzenia skóry, które mogą spowodować nieprzyjemne komplikacje po laserowej depilacji
  • Przed manicure i pedicure można wykonać peeling dłoni i stóp, który spowoduje, że skóra stanie się gładka i miękka, a nasze dłonie i stopy będą bardziej zadbane

 

Peeling do ciała — jak używać go w domu?

peeling do ciała jak używać

Przed nałożeniem preparatu peelingującego należy odpowiednio przygotować skórę. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie, następnie na mokrą skórę można zaaplikować peeling. Do skóry twarzy zaleca się peeling enzymatyczny lub domowy peeling na przykład z fusów kawy, lub drobnego cukru. Aktywne składniki delikatnie usuną martwy naskórek. Do pielęgnacji skóry szyi, dekoltu czy brzucha można użyć kremowego lub drobnoziarnistego peelingu z soli, czy cukru. Stopy, kolana i łokcie można potraktować peelingiem gruboziarnistym, którego bazą są grube kryształki cukru lub soli. Ciało należy masować przez około 10 do 15 minut. W tym czasie można dokładać dodatkowe porcje kosmetyku złuszczającego i zwilżać skórę wodą. Na koniec należy dokładnie zmyć produkt, a na skórę nałożyć nawilżający krem lub balsam do ciała.

Domowy peeling cukrowy – jak go zrobić?

domowy peeling cukrowy

Domowy peeling z cukru należy do najprostszych, jakie można samodzielnie wykonać w domu. Składniki są powszechnie dostępne, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma je już swojej kuchni. Kryształki cukru pełnią funkcję drobinek ściernych, ponieważ są łagodnie w działaniu – nie uczulają ani nie wywołują podrażnień. Z powodzeniem mogą być stosowane do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również tej wrażliwej. Regularnie stosowany peeling do ciała odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu nieestetycznych zaskórników. Dodatkowo dotlenia skórę i wspiera jej procesy naprawcze. Grube kryształki cukru stanowią bazę peelingów gruboziarnistych.

Składniki:

  • pół szklanki cukru
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżka suszonej mięty — może być susz wyjęty z herbacianej saszetki

Przygotowanie:

Mięte rozetrzyj w palcach, a następnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, do uzyskania jednolitej konsystencji.

Tak przygotowany peeling można nakładać na mokrą skórę i okrężnymi ruchami wmasowywać w ciało.

Podane powyżej proporcje wystarczą na przygotowanie małego słoiczka domowego peelingu do ciała. Jest to naturalny kosmetyk bez substancji konserwujących oraz stabilizujących, zatem należy go zużyć w ciągu 2 dni. Najlepiej przygotowywać taką ilość produktu, która wystarczy na jedną aplikację. Zaprezentowany peeling cukrowy DIY, można z powodzeniem stosować do twarzy, należy wtedy użyć drobnego cukru.

Domowy peeling kawowy – idealny do pielęgnacji ciała

domowy peeling kawowy

Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić domowy peeling kawowy, to sięgnijmy po aromatyczną kawę. W tych małych ziarenkach znajduje się kofeina, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne i poprawia ukrwienie naczyń włosowatych. Kawa jest również bogata w polifenole, które opóźniają procesy starzenia. Peeling kawowy odżywia, dotlenia i odświeża skórę, a także wyrównuje jej koloryt. Stanowi również wsparcie podczas walki z tak zwaną skórką pomarańczową.

Składniki:

  • pół szklanki cukru
  • 5 łyżek kawy mielonej
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 3 łyżki brązowego cukru

Przygotowanie:

Składniki należy wymieszać i nałożyć na mokre ciało. Przez kilkanaście minut należy intensywnie masować skórę, a następnie spłukać produkt. Dodatek oleju kokosowego zapobiega nadmiernej utracie wody przez skórę.

Jak zrobić peeling z fusów kawy – delikatne złuszczenie dla twarzy

peeling z fusów kawy

Przedstawiamy kolejny przepis na peeling domowej roboty, ale tym razem z wykorzystaniem zaparzonej kawy, a dokładniej jej fusów. Tak przygotowany kosmetyk złuszczający idealnie sprawdzi się do pielęgnacji cery tłustej. Peeling z kawy DIY można również nakładać na ciało, wtedy należy zwiększyć jego proporcje, a jego skład można wzbogacić jeszcze o olejek pomarańczowy, który działa antycellulitowo.

Składniki:

  • 1 łyżka fusów po kawie
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1 łyżka drobnego cukru trzcinowego
  • 1 łyżeczka cynamonu

Przygotowanie:

Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i nałożyć na zwilżoną skórę twarzy. Po wykonaniu masażu należy oczyścić twarz, a następnie można nałożyć serum lub ulubiony krem.

Peeling solny DIY

peeling solny diy

W tym domowym peelingu do ciała pierwsze skrzypce gra sól, która wykazuje działanie przeciwpotne, przeciwzapalne i relaksujące. Dodatkowo kryształki soli zapobiegają wrastaniu włosków po depilacji. Sól ma silne właściwości ścierające, dlatego jest zalecana jako składnik peelingu do ciała, skóra twarzy może okazać się dla niej zbyt delikatna. Domowy peeling solny jest łatwy w wykonaniu i stanowi wsparcie w walce z cellulitem. Doskonale złuszczy martwy naskórek z ud i pośladków. Jego stosowanie przywróci gładkość skórze pięt, łokci i kolan. Peeling solny nie jest wskazany dla osób, które posiadają wrażliwą skórę lub zmagają się z popękanymi naczynkami. Podobnie jak w przypadku pozostałych kosmetyków złuszczających nie należy go nakładać na skórę, której ciągłość została przerwana.

Składniki:

  • 1/2 szklanki soli
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • ćwiartka cytryny

Przygotowanie:

Do miseczki wyciśnijmy sok z cytryny i dodajmy pozostałe składniki. Całość wymieszajmy i nałóżmy na mokre ciało. Po wykonaniu masażu, należy oczyścić skórę i nałożyć na nią ulubione kosmetyki do ciała, na przykład nawilżający balsam.

Jak zrobić peeling gruboziarnisty

jak zrobić peeling gruboziarnisty

Peelingi gruboziarniste mają silne właściwości złuszczające, dlatego można je nakładać wyłącznie na skórę, która nie jest uszkodzona. Peeling cukrowy i solny można zaliczyć do gruboziarnistych, gdy dodamy do niego duże kryształki cukru lub soli. Poniżej przedstawiamy przepis na różany peeling gruboziarnisty. Dodatek olejku różanego nawilża i wygładza skórę i chroni ją przed działaniem wolnych rodników.

Składniki:

  • 2 szklanki gruboziarnistego cukru
  • ¾ szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego
  • 15 kropel oleju różanego
  • garść suszonych płatków róży

Przygotowanie:

Wszystkie składniki należy wymieszać i przełożyć do słoika. Peeling jest gotowy do stosowania. Podobnie, jak w przypadku poprzednich kosmetyków złuszczających należy nałożyć go na mokrą skórę i wmasowywać kolistymi ruchami. Na koniec należy spłukać produkt z ciała i zaaplikować nawilżający krem lub balsam.

Jak często stosować peeling?

Peeling można wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Regularne stosowanie wzmacnia jego działanie. Peelingi do ciała i twarzy można też stosować doraźnie, gdy zajdzie potrzeba szybkiego poprawienia jej kondycji. W przypadku problemów dermatologicznych przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się ze specjalistą.

Przeciwwskazania do peelingu

Peelingu nie należy wykonywać, gdy nasza skóra jest uszkodzona, są na niej rany, otarcia czy stany zapalne. Zabieg ten nie jest też wskazany bezpośrednio po opalaniu lub depilacji, ponieważ w tym czasie nasza skóra może być podrażniona i potrzebować regeneracji. Odradza się też stosowanie kosmetyków złuszczających bezpośrednio po nałożeniu samoopalacza, ponieważ mogą one usunąć sztuczną opaleniznę ze skóry.

Polecane produkty