Jaki krem do opalania wybrać? Rozpoznaj swój fototyp skóry
Opalona skóra prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale ekspozycja ciała na słońce ma również wiele negatywnych konsekwencji. Promieniowanie słoneczne może prowadzić do oparzeń i podrażnień skóry, a nawet chorób nowotworowych. Uszkadzając włókna kolagenowa i elastynowe, promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza także procesy starzenia. Skóra, aby nabrać koloru, a przy tym nie ulec uszkodzeniu potrzebuje skutecznego zabezpieczenia. Jaki krem do opalania wybrać, aby zapewnić jej należyty poziom ochrony?
Czym jest fototyp skóry?
Melanina to naturalnie występujący w organizmie pigment skóry, który może mieć różne odcienie. To od niej zależy posiadany kolor oczu, włosów, a także rodzaj karnacji. Jej powstawanie odbywa się w trakcie melanogenezy – procesu, w którym kluczową rolę odgrywa enzym zwany tyrozynazą. Melanina występuje w trzech rodzajach: eumelaniny o ciemnobrązowym zabarwieniu, feomelaniny w żółto-czerwonym odcieniu i neuromelaniny obecnej w układzie nerwowym. Co ciekawe, liczba komórek wytwarzających melaninę u każdego człowieka jest taka sama, jednak jej ilość różni się i jest uwarunkowana genetycznie. Jednym z głównych zadań melaniny jest zapobieganie uszkodzeniom skóry związanym z działaniem promieniowania UV. To właśnie od jej poziomu zależy jak bardzo organizm pozostaje na nie odporny. Na podstawie ilości melaniny można określić fototyp skóry człowieka. Ten system klasyfikacji został opracowany w 1975 r. przez Thomasa B. Fitzpatricka i wyróżnia 6 rodzajów karnacji. Jej określenie pozwala oszacować ryzyko uszkodzeń i chorób skóry wynikających z eksponowania ciała na słońce.
Rodzaje karnacji – jak je rozpoznać?
Znajomość własnego fototypu skóry ułatwia dobór odpowiedniego kosmetyku do opalania. W jego rozpoznaniu brane pod uwagę są takie cechy jak odcień skóry, kolor włosów i oczu oraz sposób, w jaki skóra reaguje na kontakt ze słońcem.
- Fototyp I – celtycki
Fototyp celtycki charakteryzuje bardzo jasna skóra o delikatnie różowym zabarwieniu, która nigdy się nie opala. To rodzaj karnacji wymagający szczególnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym i najbardziej podatny na podrażnienia i poparzenia. Fototyp I najczęściej występuje u osób o włosach blond, rudych, a także posiadających jasnoniebieskie lub zielone oczy.
- Fototyp II – północnoeuropejski
Właścicielami północnoeuropejskiego typu karnacji są zwykle blondyni i blondynki. Temu rodzajowi karnacji towarzyszą też niebieskie oczy i/lub piegi. W tym przypadku opalanie skóry jest trudne, ale możliwe. W pierwszej kolejności zwykle towarzyszy mu zaczerwienienie i rumień.
- Fototyp III – środkowoeuropejski
Włosy brązowe lub w kolorze ciemnego blondu, piwne, brązowe, szare lub niebieskie oczy – to cechy charakterystyczne środkowoeuropejskiego fototypu skóry. W polskiej szerokości geograficznej jest on powszechny i pozwala na uzyskanie wakacyjnej opalenizny.
- Fototyp IV – południowoeuropejski
Jego przedstawicielom często zazdrościmy oliwkowej karnacji i łatwości z jaką skóra nabiera brązowego pigmentu już przy pierwszych kontaktach ze słońcem. Dużą odporność na poparzenia słoneczne wykazują osoby o brązowych oczach i ciemnych włosach.
- Fototypy V i VI są charakterystyczne odpowiednio dla przedstawicieli rasy żółtej i rasy czarnej.
Jaki filtr do opalania wybrać?
Osoby z fototypem I i II są najbardziej narażone na poparzenia skóry i choroby związane z opalaniem. Jego posiadaczom zaleca się nakładanie kosmetyków o najwyższym poziomie ochrony przeciwsłonecznej SPF 50+ i zdecydowanie odradza korzystanie z kremów i balsamów do opalania poniżej SPF 30. Osoby z fototypem celtyckim w zasadzie całkowicie powinny zrezygnować z eksponowania ciała na słońce w godzinach największego promieniowania, a wszelkie zmiany na skórze, w szczególności w obrębie pieprzyków, zawsze konsultować ze specjalistą. Fototyp III jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Osoby, które identyfikują się z jego cechami nie powinny wybierać kosmetyków do opalania z poziomem ochrony niższym niż SPF 15. Osoby z fototypem IV z łatwością się opalają, jednak nawet one nie powinny całkowicie rezygnować z zabezpieczania skóry preparatami z filtrem ochronnym. Również w ich przypadku zalecany jest filtr SPF 15, szczególnie w pierwszych dniach opalania. Jeśli skóra jest już opalona dopuszczalne są także preparaty do opalania z niższym poziomem ochrony. Warto pamiętać, że decydując o wyborze kosmetyku do opalania należy wziąć pod uwagę nie tylko posiadany fototyp skóry, ale też porę roku, strefę klimatyczną w jakiej się przebywa oraz np. ukształtowanie terenu – w górach można doznać poparzenia słonecznego nawet zimą. Fototypy V i VI to rodzaje karnacji naturalnie chronione, które w zasadzie nie ulegają poparzeniom słonecznym. W tym przypadku można pozwolić sobie na kosmetyki z niskim poziomem ochrony SPF.
Preparaty do opalania – czym jest współczynnik PPD?
Zastanawiając się jaki filtr do opalania wybrać, większość osób opiera swoją decyzje wyłącznie w oparciu o wskaźnik SPF. Tymczasem na opakowaniach znaleźć można informację również o PPD. Czym jest SPF? To Sun Protection Factor, wskaźnik określający zakres ochrony przed promieniowaniem UVB, powodującym rumień i zaczerwienienie skóry. Nawet jego wysoki stopień nie stanowi jednak całkowitego zabezpieczenia np. SPF 50 chroni skórę maksymalnie na poziomie 98%. Promieniowanie słoneczne zawiera nie tylko promieniowanie UVB, ale także UVA. Jego konsekwencje najczęściej nie są widoczne od razu, ale za to bardzo istotne. Promieniowanie UVA przenika do głębszych warstw skóry i może prowadzić do tak poważnych schorzeń jak np. rak skory. Przyspiesza także wiotczenie skóry czy sprzyja powstawaniu zmarszczek. Może też prowadzić do podrażnień. PPD – czyli Persistent Pigment Darkening jest analogicznym wskaźnikiem do SPF, przy czym odnosi się do promieniowania UVA. Aby zapewnić skórze kompleksową ochronę w trakcie ekspozycji na słońce, warto wybierać preparaty do opalania zawierające filtry przeciwsłoneczne z wysoką ochroną zarówno SPF jak i PPD.
Jaki krem do opalania sprawdzi się do wrażliwej skóry?
Preparaty do opalania mogą zawierać zarówno filtry mineralne jak i chemiczne. Te pierwsze tworzą na skórze specjalny film ochronny, który odbija promienie słoneczne. Filtry chemiczne wnikają z kolei do skóry i dopiero tam neutralizują promieniowanie UV, pochłaniając je i uwalniając na zewnątrz w postaci ciepła. Do filtrów mineralnych należą dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku, z kolei do filtrów chemicznych zaliczamy np. oxybenzon, oktokrylen czy homosalat. Jaki krem do opalania powinny wybrać osoby z wrażliwą skórą? Dla nich rekomenduje się preparaty do opalania zawierające filtry mineralne. Ich aplikacja może pozostawiać na skórze białe ślady, jednak właściwości filtrów mineralnych pozostają bardziej bezpieczne i przejawiają mniejszą skłonność do podrażnień skóry jak filtry chemiczne. W przypadku suchej skóry warto oprócz filtrów UV zwrócić uwagę również na obecność w produktach do opalania składników o działaniu nawilżającym takich jak pantenol, aloes czy kwas hialuronowy.
• bezpieczne opalanie • jak pielęgnować skórę po opalaniu • sposoby na oparzenia słoneczne • kosmetyki do opalania • preparaty do opalania
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.