Peeling skóry głowy – dlaczego warto go stosować?
Naturalne procesy samoodnowy zarówno na skórze głowy, jak i na innych częściach ciała przebiegają podobnie. Martwe komórki naskórka wypychane są ku górze i obumierają. Kiedy zostaną usunięte odsłaniają partie świeżej i zdrowej skóry. Złuszczanie naskórka wspomaga ten proces. Z większą efektywnością usuwa martwe komórki naskórka, a wraz z nimi inne zanieczyszczenia gromadzące się na skórze głowy.
Peeling skóry głowy to zdecydowanie zabieg dla każdego, który pomoże zadbać o jej kondycję, a jednocześnie wzmocni strukturę włosów, przywróci im zdrowy wygląd i doda naturalnej gęstości. W szczególności powinny na niego zwrócić uwagę osoby z cienkimi lub nadmiernie przetłuszczają się włosami, a także przesuszoną skórą głowy. Regularne złuszczanie wspomaga także leczenie łupieżu oraz walkę z wypadaniem włosów.
Peeling skóry głowy – efekty
Usuwa martwe komórki naskórka
Zły stan skóry głowy osłabia także kondycję włosów. Złuszczanie skóry głowy wspomaga naturalny proces pozbywania się martwego naskórka. Odsłania warstwę świeżej, zdrowej skóry i pomaga zadbać o jej prawidłową pielęgnację.
Reguluje poziom sebum
Owłosiona skóra głowy to kolejne obok twarzy miejsce, gdzie w największej liczbie zlokalizowane są gruczoły łojowe. Produkowane przez nie sebum dba o utrzymanie prawidłowego nawilżenia, problem pojawia się jednak wtedy, gdy zaczyna być go zbyt dużo. Może wtedy dojść do przetłuszczania się, a nawet łojotokowego zapalenia skóry głowy. Peeling skóry głowy usuwa z jej powierzchni nadmiar sebum i pomaga regulować jego produkcję.
Oczyszcza skórę i odblokowuje mieszki włosowe
Sebum, martwe komórki naskórka oraz kosmetyki do włosów stosowane podczas codziennych zabiegów stylizacyjnych mogą blokować ujścia mieszków włosowych. Działanie peelingu dokładnie oczyszcza skórę głowy i włosy z gromadzących się na ich powierzchni zanieczyszczeń. Zapobiega też zatykaniu się mieszków włosowych, które może ograniczać porost włosów, a także powodować stany zapalne skóry głowy.
Zapobiega wypadaniu włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą mieć bardzo różne podłoże. Sprzyjają mu niedobory witamin i składników odżywczych, zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, stres czy zaburzenia w pracy tarczycy. Samo wykonywanie peelingu nie powstrzyma nadmiernej utraty włosów, ale może znacząco zwiększyć skuteczność stosowanych kuracji.
Zablokowane mieszki włosowe utrudniają wchłanianie substancji aktywnych dostarczanych w szamponach, odżywkach czy ampułkach, sprawiając że ich stosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dzięki peelingowi pożądane składniki mogą głębiej przenikać przez skórę głowy, a codzienna pielęgnacja włosów staje się bardziej efektywna. Poprzez regularne oczyszczanie i złuszczanie skóry głowy włosy są również mniej obciążone, a fryzura nabiera objętości.
Pobudza porost włosów
Zanieczyszczenia, które blokują ujścia mieszków włosowych mogą hamować porost włosów. Peeling pomaga ją usunąć, a dzięki wykonywanemu w jego trakcie masażowi dodatkowo pobudza mikrokrążenie krwi w skórze głowy.
Dzięki złuszczaniu i masowaniu skóry głowy do mieszków włosowych dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Lepsze dotlenienie i odżywienie cebulek z jednej strony zapobiega przerzedzaniu się fryzury, z drugiej pobudza wzrost nowych kosmyków.
Jaki peeling do skóry głowy wybrać?
Peelingi mechaniczne usuwają martwe komórki naskórka za pomocą ścierających drobinek. Ich stosowanie nie zawsze jednak będzie korzystne. Jeśli skóra nadmiernie reaguje na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, również pod wpływem tarcia może stać się podrażniona i zaczerwieniona. Podobnie jak częste mycie włosów, tak i intensywne złuszczanie skóry głowy może pozbawić ją naturalnych olejków i doprowadzić do przesuszenia. Łagodniejszym rozwiązaniem są peelingi chemiczne (na bazie kwasów AHA) oraz enzymatyczne (wykorzystujące enzymy owocowe i roślinne). Ich działanie rozluźnia naturalne wiązania pomiędzy komórkami i rozpuszcza zrogowaciały naskórek.
Jak zrobić peeling skóry głowy?
Peeling skóry głowy można zakupić w formie gotowego produktu w aptece czy drogerii lub samodzielnie przygotować z produktów dostępnych pod ręką. Do przygotowania domowego peelingu wykorzystuje się m.in. brązowy cukier, kawę, zmielone płatki owsiane, kaszę manną czy sól gruboziarnistą. Wybrany produkt wystarczy połączyć ze stosowanym na co dzień szamponem lub odżywką i gotowe. Aby formuła peelingu była bogatsza można wzbogacić ją również o naturalne oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Świetnym dodatkiem o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym i kojącym będzie też żel aloesowy. Peeling należy wykonać przed myciem włosów. W tym celu:
- Zwilż włosy pod prysznicem i nałóż peeling na skórę głowy.
- Opuszkami palców delikatnie wmasuj produkt w skórę głowy. Połączenie złuszczania z kilkuminutowym masażem dodatkowo pobudzi mikrokrążenie krwi i pobudzi mieszki włosowe do jeszcze wydajniejszej pracy.
- Dokładnie umyj włosy łagodnym szamponem tak, aby usunąć wszystkie pozostałości peelingu.
- Jak po każdym myciu włosów nałóż swoją ulubioną odżywkę lub maskę do włosów.
Jak często robić peeling skóry głowy
Peeling skóry głowy ma ją dokładnie oczyścić, ale nie podrażnić ani przesuszyć. Warto obserwować, w jaki sposób skóra reaguje na częstotliwość, z jaką peeling jest wykonywany. Osoby, które na co dzień zmagają się z nadmierną produkcją sebum i przetłuszczaniem się skóry głowy mogą rozpocząć od stosowania peelingu raz w tygodniu. W przypadku skóry suchej i reaktywnej bezpieczniej będzie ograniczyć złuszczanie do używania peelingu raz na dwa tygodnie. Niezależnie od częstotliwości peeling skóry głowy przede wszystkim należy wykonywać regularnie. Wpisując go na stałe do swojej rutyny pielęgnacyjnej podobnie jak nakładanie na włosy maski odżywczej czy olejowanie. Tylko długotrwałe stosowanie zapewni oczekiwane efekty i trwale poprawi kondycję zarówno skóry głowy, jak i włosów.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.