Plan pielęgnacji przed ślubem. Przygotuj skórę, włosy i paznokcie na ten najważniejszy dzień
Plan pielęgnacji twarzy
Prześledź swoją rutynę pielęgnacyjną
Błędy popełniane w trakcie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych mogą nasilać ryzyko niekorzystnych zmian – przyspieszać procesy starzenia się skóry lub przyczyniać się do występowania trądziku. Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy każdego dnia jest więc niezbędna, aby poprawić wygląd cery przed ślubem.
- Dokładny demakijaż i oczyszczanie twarzy to podstawa. Utrzymujące się na skórze pozostałości brudu, potu, sebum, kosmetyków kolorowych zatykają ujścia gruczołów łojowych i mogą prowadzić do rozszerzania się porów skóry, namnażania się bakterii i rozwoju stanu zapalnego. Pamiętaj, aby oczyszczać skórę nie tylko wieczorem, ale i rano.
- Używaj toniku – to ważny, a mimo to często pomijany krok w pielęgnacji. Tonik przywraca prawidłowe pH skóry, które może zostać zaburzone nawet po przemyciu twarzy wodą. Zabezpiecza przed naruszeniem naturalnej warstwy ochronnej skóry oraz zakażeniami o podłożu bakteryjnym.
- Rano i wieczorem używaj kremu do twarzy dostosowanego do potrzeb skóry oraz kremu pod oczy, który zadba o szczególnie cienką i wrażliwą skórę w tej okolicy. Sprawdź, czy krem na dzień posiada filtr UV, a jeśli nie – codziennie stosuj także kosmetyk z filtrem. Krem na noc zwykle ma bardziej bogatą konsystencję, aby wspomagać procesy regeneracyjne, które zachodzą w skórze w trakcie nocy. Nie zapomnij także o codziennej pielęgnacji skóry szyi i dekoltu.
[show_products product=”132877, 132458, 173627, 230478″]
Wprowadź do codziennej pielęgnacji serum
Wysoko skoncentrowana moc składników aktywnych sprawia, że serum w bardzo intensywny sposób oddziałuje na kondycję skóry. Serum należy stosować na dokładnie oczyszczoną cerę, a następnie nałożyć krem. Jakie serum wybrać?
- Najbardziej uniwersalne jest nawilżające serum do twarzy z kwasem hialuronowym, które przywraca skórze miękkość, elastyczność i blask. W rezultacie cera wygląda świeżo i ma zdrowy koloryt.
- Serum z witaminą C działa energetyzująco, pomaga rozjaśnić skórę i zadbać o jej promienny wygląd. Witamina C wspiera produkcję kolagenu i posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu odmładza i redukuje drobne zmarszczki.
- Serum z retinolem to kosmetyk o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym, może jednak powodować podrażnienie skóry. Taką kurację należy zacząć z dużym wyprzedzeniem, ponieważ sam proces przyzwyczajania skóry do tego składnika może zająć około 1-2 miesiące. Stosowanie retinolu zawsze należy rozpoczynać od kosmetyków z niskim stężeniem substancji aktywnej. Ze względu na to, że retinol zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych najlepiej sięgnąć po niego w miesiącach jesienno-zimowych. Serum z retinolem sprawdzi się także w przypadku cery problematycznej jako kosmetyk, który łagodzi zmiany trądzikowe, reguluje wydzielanie sebum oraz działa złuszczająco.
Regularnie wykonuj peelingi i maseczki
Peeling oraz maseczka to duet, który idealnie sprawdza się przed ważnym wyjściem. Aby jednak uzyskać jak najlepsze rezultaty, zarówno peeling jak i maseczkę warto stosować regularnie co tydzień. Złuszczanie martwych komórek naskórka wspiera procesy odnowy, wygładza, pomaga intensywniej działać składnikom aktywnym zawartym w aplikowanych na skórę kosmetykach. Szczególnie w przypadku cery suchej lub problematycznej bezpiecznym wyborem będą peelingi enzymatyczne, które dodatkowo jej nie podrażnią. Maseczki do twarzy można kupić lub samodzielnie przygotowywać. W oczyszczaniu cery doskonale sprawdzają się np. maseczki z glinką. Glinka zielona pomoże ograniczyć nadmiar sebum i zapobiec nadmiernemu błyszczeniu się cery tłustej. Czarna glinka poradzi sobie z uciążliwymi zaskórnikami, z kolei glinka biała łagodnie oczyści cerę wrażliwą. Wśród domowych produktów w maseczkach nawilżających i odżywczych doskonale sprawdzają się składniki takie jak miód, awokado czy bogate w kwasy omega-3 i witaminę E siemię lniane.
Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną
Promieniowanie słoneczne sprzyja starzeniu się skóry. Uszkadza komórki odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, przez co cera traci jędrność i pojawiają się zmarszczki. Nasila także ryzyko powstawania przebarwień oraz rozszerzania się naczynek. Dlatego kremy z filtrem UV zaleca się stosować przez cały rok. O właściwą ochronę przeciwsłoneczną warto w szczególności zadbać, jeśli ślub ma się odbyć w miesiącach letnich. Chcąc uniknąć nadmiernie opalonej lub zaczerwienionej i podrażnionej po opalaniu skóry najlepiej zrezygnować z intensywnego eksponowania jej na działanie promieni UV już na około 2 tygodnie przed ślubem. Skóra po lecie często jest przesuszona. Aby temu zapobiec stosuj kosmetyki do opalania z wysokim poziomem ochrony minimum 30 SPF oraz kosmetyki po opalaniu z aloesem, pantenolem, masłem kakaowym, masłem shea, olejem kokosowym. Aby wzmocnić kolor opalenizny na całym ciele, warto postawić na balsamy brązujące, które działają stopniowo i dodatkowo pielęgnują skórę.
Plan pielęgnacji włosów
Przed ślubem wiele panien młodych skupia się przede wszystkim na doborze odpowiedniej fryzury. Tymczasem ogromnie ważne jest zadbanie o ich kondycję. W tym celu już na początku przygotowań warto umówić się z fryzjerem i zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki, metody pielęgnacji w domu i w salonie.
Regularnie stosuj odżywki i maski
Odżywki i maski do włosów są niezbędne, aby je nawilżyć, odżywić i wzmocnić. Największy problem stanowi jednak dobór właściwych kosmetyków. Produkty do pielęgnacji włosów mogą zawierać zarówno:
- humektanty, czyli substancje które wiążą cząsteczki wody i nawilżają (m.in. pantenol, kwas hialuronowy, aloes)
- emolienty – zabezpieczające przed utratą wilgoci i wspomagające ochronę włosów (m.in. oleje, silikony)
- proteiny – odbudowujące kosmyki od środka i wspomagające regenerację uszkodzeń (np. keratyna, jedwab, soja hydrolizowana, proteiny mleczne).
Kluczem do sukcesu jest odnalezienie między nimi właściwych proporcji. Wprowadzenie do codziennej rutyny różnego rodzaju produktów pozwala zaobserwować, w jaki sposób reagują na nie włosy i ułożyć indywidualny plan pielęgnacji włosów.
Wyeliminuj złe nawyki
Kondycji włosów łatwo zaszkodzić w trakcie ich mycia, czesania czy stylizacji. Przygotowując się do ślubu warto wprowadzić kilka prostych zmian, które pomogą poprawić wygląd kosmyków.
- Zrezygnuj z mycia włosów bardzo ciepłą wodą, co sprzyja ich przesuszeniu. Na koniec mycia warto spłukać pasma dodatkowo chłodnym strumieniem wody, który domknie łuki włosów.
- Postaw na łagodniejsze metody mycia włosów. Przed nałożeniem szamponu rozcieńcz go wodą lub wypróbuj metodę mycia OMO. Zastosowanie odżywki nie tylko po użyciu szamponu, ale także przed, pomaga ograniczyć szkodliwy wpływ obecnych w nim detergentów. Zapobiega puszeniu się włosów, wygładza je i nawilża. W codziennej pielęgnacji włosów warto też wypróbować stosowanie na przemian szamponów o działaniu silnie oczyszczającym z łagodniejszymi produktami takimi jak np. odżywka myjąca do włosów.
- Nie zapominaj o termoochronie. Działanie wysokiej temperatury niszczy włosy, dlatego niezbędne jest korzystanie z kosmetyków o działaniu termoochronnym. Do cienkich włosów lepiej od gęstego kremu sprawdzi się lekki spray. Co więcej, jeśli często korzystasz z suszarki i prostownicy staraj się nie nastawiać ich na maksymalną temperaturę. Włosy najlepiej suszyć korzystając ze środkowego poziomu temperatury, z kolei do prostowania włosów zwykle wystarcza już nagrzanie prostownicy do 170-180 stopni. Nigdy nie prostuj mokrych włosów, staraj się również nie przesuwać prostownicy dwa razy po tym samym paśmie.
- Ograniczaj ryzyko występowania urazów mechanicznych podczas mycia lub czesania. Zamiast intensywnie pocierać włosy ręcznikiem, spróbuj delikatnie odsączyć je po umyciu. Zrezygnuj z ciasnego wiązania włosów w kucyk lub w kok, staraj się również nie rozczesywać ich na mokro.
- Pamiętaj, że włosy podobnie jak skóra potrzebują ochrony w postaci kosmetyków z filtrami UV. W słoneczne dni włosy dodatkowo chroni też nakrycie głowy.
Włącz do pielęgnacji naturalne oleje
Olejowanie włosów to świetny sposób, aby poprawić ich kondycję. Naturalne oleje pomagają wzmocnić włosy i zwiększyć ich odporność na uszkodzenia. Sprawiają, że fantastycznie się błyszczą i są lepiej odżywione. Wspierają utrzymanie długotrwałego nawilżenia kosmyków, dzięki czemu są one bardziej elastyczne i rzadziej się łamią. Oleje można nakładać na włosy na różne sposoby: na mokro, na sucho, na odżywkę, na całą długość lub jedynie na końcówki. Do włosów wysokoporowatych polecane są oleje takie jak np. olej z wiesiołka lub z czarnuszki, z kolei do niskoporowatych można wykorzystać np. olej lniany. Włosy średnioporowate zwykle dobrze reagują np. na olej ze słodkich migdałów lub olej z awokado. Przeczytaj także: „Pielęgnacja włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. O czym nie należy zapominać?”
Stosuj zabiegi regeneracyjne u fryzjera
Najlepsze efekty przynosi prawidłowa pielęgnacja włosów w domu połączona z profesjonalnymi zabiegami i rytuałami pielęgnacyjnymi przeprowadzanymi w gabinecie fryzjera. Każdy z nich dobiera się indywidualnie w zależności od kondycji włosów i potrzeb skóry głowy. Jedne z najpopularniejszych zabiegów wybieranych przed ślubem to m.in.: keratynowe prostowanie włosów, system pielęgnacji Olaplex, sauna parowa na włosy, mezoterapia, infuzja tlenowa, botoks na włosy.
Współpracując nawet z bardzo doświadczonym fryzjerem pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności. Na około 2 tygodnie przed ślubem warto jeszcze odświeżyć kolor lub podciąć końcówki, ale wszelkie próby eksperymentowania z nową fryzurą są już dużym ryzykiem. Aby uniknąć rozczarowań, zrezygnuj w tym okresie z odważnych cięć czy zmiany koloru.
Przepis na zadbane dłonie
Wzajemne nakładanie sobie obrączek, wymiana uścisków, odbieranie kwiatów i upominków – podczas wesela jest wiele momentów, kiedy dłonie wychodzą na pierwszy plan. Warto zadbać, aby nie tylko prezentowały się estetycznie, ale też były przyjemne w dotyku.
- Regularne peelingi nie tylko pomagają usunąć komórki martwego naskórka, ale także poprawią wchłanianie substancji aktywnych obecnych w aplikowanych kosmetykach. W przypadku dłoni w podobnym celu warto wykonywać również regularne zabiegi ciepłą parafiną, która rozszerza pory skóry, ułatwiając ich przenikanie. Parafina wspomaga ponadto nawilżenie skóry i tworzy na jej powierzchni film ochronny.
- Pielęgnacja dłoni pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, która w wyniku przesuszeniu łatwiej ulega podrażnieniu oraz staje się szorstka. Do codziennego stosowania sprawdzi się krem ze składnikami takimi jak mocznik, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, naturalne oleje. Odbudowę warstwy hydrolipidowej wspomagać będą ponadto ceramidy.
- Problemem dla wielu kobiet są kruche i łamliwe paznokcie. Aby zadbać o ich kondycję warto przeznaczyć co najmniej kilka tygodni na intensywną pielęgnację. W odbudowie zniszczonych paznokci doskonale sprawdzają się odżywki regenerujące z wapniem, keratyną, witaminami E, B5.
- Często paznokcie są zniszczone po długotrwałym i regularnym wykonywaniu manicure’u hybrydowego. Warto więc na przynajmniej miesiąc zrobić sobie przerwę. Dobrym pomysłem będzie też skrócenie paznokci, aby mogły się wzmocnić.
- Codzienną pielęgnację warto wzbogacić również o kąpiele. W pielęgnacji suchej skóry sprawdzi się ciepła oliwa z oliwek, która dostarczy skórze cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin D i E. Wspomoże regenerację skóry oraz zapewni jej młodzieńczy wygląd.
- Domowe sposoby to także maseczki na bazie dostępnych pod ręką produktów. Świetne zestawienie stanowi np. połączenie ugotowanego ziemniaka z łyżką olejku migdałowego. Taka maseczka przywróci skórze elastyczność i zlikwiduje uczucie szorstkości.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.