Ratujemy przeproteinowane włosy. Sprawdź, jak pomóc swojej fryzurze
Regularnie dbasz o swoje włosy, stosujesz maski i odżywki, a one wciąż są w nienajlepszej kondycji? Zamiast gładkiej tafli włosów przelewających się między palcami w lustrze widzisz suche i matowe strąki. Czas przeanalizować składy używanych kosmetyków, ponieważ przeproteinowane włosy to częsty rezultat zbyt intensywnej pielęgnacji. Proteiny są niezbędne, ale co robić jeśli dostarczymy ich włosom za dużo?
Proteinowanie włosów dlaczego jest ważne?
Włosy są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia w zasadzie przez cały czas. Powodują je:
- zabiegi z użyciem substancji chemicznych takie jak farbowanie i rozjaśnianie
- częste korzystanie z prostownicy i lokówki
- czynniki środowiskowe, np. mróz, słońce
- elementy codzienności takie jak czesanie włosów, zbyt ciasne koki, ocieranie się włosów o ubrania czy pościel.
Proteiny to jeden z podstawowych budulców włosów, który występuje w nich naturalnie i powinien być stale uzupełniany za pomocą diety oraz odpowiedniej pielęgnacji. Sposób w jaki działają proteiny zależy od ich rozmiaru. Duże cząsteczki białek zatrzymują się na powierzchni włosów, tworząc warstwę ochronna, wspierając utrzymanie nawilżenia oraz wygładzając kosmyki. Mniejsze cząsteczki wnikają w strukturę włosów, wypełniają ubytki i naprawiają uszkodzenia włosów. Dodają im objętości i blasku.
Jak często stosować proteiny?
Kluczem do sukcesu w pielęgnacji włosów, jest ich dokładna obserwacja i dywersyfikacja stosowanych kosmetyków. Za ogólną zasadę można uznać fakt, że każdy rodzaj włosów potrzebuje zarówno emolientów, humektantów jak i protein. Jednak w różnej ilości. Warto na początek zapoznać się ze składami kosmetyków, aby nauczyć się rozpoznawać, który produkt zawiera np. większość substancji nawilżających, a który protein. A następnie sprawdzić jak włosy reagują na jego zastosowanie.
Przeproteinowane włosy – co może być przyczyną problemu
- Niewłaściwa pielęgnacja
Przeproteinowane i zniszczone włosy wyglądają bardzo podobnie. Być może starasz się im pomóc kupując maski odżywcze bogate w białka, co w przypadku przeproteinowania przynosi całkiem odwrotny rezultat. Proteiny najczęściej stosowane w pielęgnacji włosów to: jedwab, keratyna, soja, kolagen, l-cysteina, pszenica, owies. Sprawdź czy nie znajdują się w produktach, których używasz. Czytając listę składników pamiętaj, że tych wymienionych na początku jest w produkcie najwięcej.
- Przeproteinowanie włosów po keratynowym prostowaniu
Keratynowe prostowanie włosów to bardzo popularny zabieg, który pomaga poradzić sobie z niesfornymi kosmykami oraz pozwala zapomnieć o codziennym stosowaniu prostownicy. Jak sama nazwa wskazuje podstawą tego zabiegu jest keratyna, czyli białko które doskonale wypełnia ubytki w uszkodzonych włosach, a podczas zabiegu może głęboko wniknąć w ich strukturę.
Przeproteinowanie włosów po keratynowym prostowaniu najczęściej wynika ze stosowania kosmetyków bogatych w keratynę w domu. Jest to zalecane po zabiegu, aby przedłużyć uzyskany efekt i zapobiec wypłukaniu keratyny. Jeśli jednak będziemy nakładać takich preparatów za dużo lub stosować je zbyt często przeproteinowanie włosów po keratynowym prostowaniu może sprawić, że z powrotem będą się puszyć i stracą blask.
- Laminownie włosów
Laminowanie włosów nie prostuje kosmyków, ale znacznie wygładzą ich powierzchnię. To domowa metoda na pokrycie włosów dodatkową warstwą ochronną i zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Do tego celu wykorzystuje się żelatynę, która dostarcza włosom potężną dawkę protein. W ten sposób uzyskujemy pożądany efekt tafli, a włosy stają się sypkie i lśniące. Zbyt częste laminowanie może doprowadzić do przeproteinowania włosów. Nie przyniesie oczekiwanego rezultatu również właścicielkom włosów, które źle reagują na proteiny.
Przeproteinowane włosy – objawy
Kosmetyki do włosów na bazie protein stosujemy najczęściej po to, aby odżywić włosy, poprawić ich kondycję, naprawić uszkodzenia związane z częstym farbowaniem, nadużywaniem prostownicy czy szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Symptomy świadczące o zbyt dużej ilości białek w pielęgnacji, mogą w pewien sposób przypominać te, które skłoniły nas, aby rozpocząć proteinowanie włosów. A zatem jak rozpoznać przeproteinowane włosy. Objawy, najczęściej wymieniane przy tego typu problemach to suchość i szorstkość włosów. Ich odcień staje się również matowy, a fryzura nabiera skłonności do puszenia. Przeproteinowane włosy są także kruche i łatwiej się łamią.
[show_products product=”228261, 132152, 132148, 182227″]
–>
Jak uratować przeproteinowane włosy?
Zakup nowej odżywki i maski
Już wiesz jak wyglądają przeproteinowane włosy. Objawy, które im towarzyszą wymagają, aby przynajmniej na kilka tygodni odstawić kosmetyki bogate w substancje białkowe. Najlepiej wymienić je na odżywki i maski emolientowo-humektantowe, które zapewnią włosom optymalną pielęgnację. Humektanty to substancje, które dostarczają włosom nawilżenia, z kolei emolienty zabezpieczają kosmyki przed odparowaniem i utratą wody. Popularne humektanty stosowane do włosów to np. aloes, miód, kwas hialuronowy, mocznik, panthenol, fruktoza, z kolei emolienty to: oleje roślinne np. arganowy, jojoba, z pestek winogron, z czarnuszki, kokosowy, masła (shea, mango), parafina, woski.
Olejowanie włosów
Jeśli do tej pory nie korzystałaś z tej metody pielęgnacji włosów, koniecznie powinnaś spróbować. Aby uratować przeproteinowane włosy przed myciem nakładaj na nie olej – na minimum pół, a maksymalnie dwie godziny. Możesz też wypróbować olejowanie na podkład nawilżający. W tej roli doskonale sprawdzi się np. żel aloesowy. Zmagając się z nadmiarem protein należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj używanego oleju. Rezygnujemy z olejów nasyconych takich jak np. masło shea, masło kakaowe, masło mango czy olej kokosowy, które mogą dodatkowo pogorszyć ich kondycję. Sprawdzi się np. oliwa z oliwek.
Silikony
Działanie silikonów wygładzi włosy, które po przeproteinowaniu często mają skłonność do puszenia się. Można nakładać je na całą długość włosów, choć przede wszystkim przydadzą się na końcówkach. Czasem nie udaje się ich uratować, dlatego po długotrwałym nadużywaniu protein warto odwiedzić fryzjera, aby nieco skrócić kosmyki.
Przeproteinowanie włosów – pierwsza pomoc
Na objawy przeproteinowania włosów najlepiej zareagować od razu. Szczególnie, kiedy dostrzegamy je tuż po przeprowadzonym w domu zabiegu pielęgnacyjnym. Jak uratować przeproteinowane włosy w trzech prostych krokach?
Krok 1
Nałóż na włosy odżywkę o działaniu nawilżającym. Oczywiście wybierz produkt pozbawiony protein.
Krok 2
Umyj włosy szamponem. Na przeproteinowane włosy zaleca się użycie szamponu z SLS i SLES. Nawet jeśli zazwyczaj dokładasz wszelkich starań, aby stosować szampony bez SLS, w tej sytuacji będą one jednak pomocne, ponieważ ułatwią oczyszczenie włosów z nadmiaru protein.
Krok 3
Nałóż na włosy maskę z dużą zawartością humektantów, a także z emolientami. Przed nałożeniem możesz do niej dodać również odrobinę żelu aloesowego.
Nie rezygnuj z protein na stałe! Pamiętaj jednak, aby stosować je z umiarem, w zależności od indywidualnych potrzeb swoich włosów oraz na zmianę z kosmetykami na bazie humektantów i emolientów.
• pielęgnacja włosów • wcierki do włosów • odżywki do włosów • stylizacja włosów • dobre szampony do włosów
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.