Suche dłonie – domowa regeneracja dłoni
Popękane, suche dłonie i przestrzenie między palcami to problem wielu osób. Szczególnie teraz, gdy w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem często używamy żeli antybakteryjnych. Zawarty w nich alkohol może prowadzić do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej naskórka, wysuszać i podrażniać skórę. Sucha skóra rąk potrzebuje regeneracji. Poznaj domowe sposoby na suche dłonie.
Parafina na dłonie
Parafina należy do tzw. emolientów – substancji bogatych we właściwości natłuszczające, które na powierzchni skóry tworzą specjalny film ochronny i zabezpieczają ją przed utratą wilgoci. Parafina na dłonie ma zatem działanie natłuszczające i nawilżające – uzupełnia i uszczelnia warstwę lipidową naskórka oraz przywraca skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Zaletą parafiny jest również fakt, że doskonale utrzymuje ciepło. Zabieg prafinowy na dłonie rozszerza pory, co następnie ułatwia wchłanianie dobroczynnych substancji zawartych w stosowanych kosmetykach, intensyfikując ich działanie.
Zabieg prafinowy na dłonie należy rozpocząć od podgrzania parafiny. Najbezpieczniej będzie zrobić to w specjalnej parafiniarce. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, parafinę można roztopić po prostu w garnku na kuchence, następnie przelewając ją do innego naczynia. Czyste dłonie smarujemy grubą warstwą kremu do rąk lub innego kosmetyku pielęgnującego suche dłonie. Kolejny etap to zanużenie dłoni w ciepłej, ale nie parzącej parafinie. Podczas tej czynności nie złączamy palców. Następnie dłonie należy włożyć do rękawiczek foliowych. Aby dodatkowo ogrzać ręce, można owinąć dłonie również ręcznikiem na około 15 minut. Po zdjęciu rękawiczek większość preparatu powinna się wchłonąć, ewentualne pozostałości wystarczy wytrzeć papierowym ręcznikiem. Zabieg prafinowy na dłonie powinien poprzedzić peeling. Jednak w przypadku mocno podrażnionej skóry lepiej z niego zrezygnować.
[show_products product=”206006, 168849, 132406, 194960 „]
–>
Jaki krem do rąk wybrać?
Suche, popękane dłonie wymagają zastosowania odpowiednich prepratów do pielęgnacji. Ich zadaniem jest ograniczenie utraty wody oraz zatrzymanie jej w głębszych warstwach skóry. Kosmetyki na suche dłonie powinny także odpowiadać na potrzebę wzmocnienia i odbudowy płaszcza lipidowego. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę?
- Aloes
Aloes ma właściwości silnie nawilżające, poprawia elastyczność skóry oraz wspiera naturalny proces odbudowy naskórka. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Dobrym wyborem będzie np. krem do rąk z mocznikiem i aloesem, który dodatkowo zabezpieczy skórę przed odwodnieniem.
- Gliceryna i mocznik
Sucha skóra rąk potrzebuje dogłębnego i długotrwałego nawilżenia. Wiążąc czasteczki wody, gliceryna zatrzymuje je w naskórku. Wspiera także tworzenie bariery chroniącej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Suche, popękane dłonie stają się spierzchnięte i nieprzyjemne w dotyku. Gliceryna działa zmiękczająco na zrogowaciały naskórek. W efekcie sucha skóra rąk staje się bardziej elastyczna i gładka.
- Ceramidy i kwas hialuronowy
Ceramidy są jednym z podstawowych budulców lipidów skórnych, których dostarczenie wzmacnia barierę ochronną i regeneruje skórę. Potrójny kompleks ceramidów wzbogacony również kwasem hialuronowym zawiera m.in. regenerujący krem do rąk CeraVe.
Domowe sposoby na suche dłonie
Regeneracja dłoni w domu może przebiegać przy użyciu składników o dobroczynnych właściwościach przydatnych nie tylko w kuchni, ale też w pielęgnacji skóry. Oliwa z oliwek, żołtka czy ziemniaki to produkty, które znajdą zastosowanie jako kąpiel lub maseczka na suche, popękane dłonie.
Domowe sposoby na suche dłonie:
- Kąpiel w oliwie z oliwek to doksonałe remediuma na suchą skórę. Włoż ręce do podgrzanej wcześniej oliwy i mocz przez około 20 minut. W trakcie możesz także wykonać masaż. Po zabiegu umyj dłonie i wsmaruj krem do rąk. Alternatywą dla oliwy może być także mikstura na bazie siemienia lnianego. Aby ją przygotować wystarczy zagotować 2 łyżki siemienia lnianego z wodą. Zajmie to zaledwie kilka minut.
- Maseczka na dłonie nie musi mieć skomplikowanego składu. Wystudź jednego ugotowanego ziemniaka, a następnie rozgnieć go i połącz z jedną łyżką olejku migdałowego. Mieszankę nałóż na dłonie na około kwadrans, delikatnie wsmarowując jej składniki w skórę.
- Doskonała maseczka na dłonie powstanie również z surowego żółtka. Należy połączyć je z naturalnym twarożkiem, do całości dodając odrobinę oliwy. Sposób nakładania maski jest identyczny jak w przypadku mikstury na bazie ziemniaka.
Sucha skóra rąk powinna być pielęgnowana regularnie. Dlatego zabieg parafinowy warto powtarzać co tydzień, a maseczkę nakładać nawet dwa razy w tygodniu. Kremy do rąk z apteki najlepiej używać kilka razy dziennie, nawet po każdym umyciu wodą z mydłem czy odkażeniu żelem antybakteryjnym.
• pielęgnacja dłoni • eucerin atopicontrol krem do rąk • gehwol krem do rąk • vichy krem do rąk • neutrogena krem do rąk
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.