Szorstkie dłonie – jak je pielęgnować w sezonie jesienno-zimowym?
Dłonie to nasza wizytówka, kiedy jednak stają się przesuszone niechętnie się nimi chwalimy. Szorstkie dłonie są nieprzyjemne w dotyku, a do tego podatne na podrażnienia. Mogą pękać, swędzieć, a nawet krwawić. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrany krem do rąk pozwalają pozbyć się problemu. Co pomaga na szorstkie dłonie? Jak o nie zadbać, kiedy częste mycie dłoni i stosowanie środków do dezynfekcji jest konieczne?
Suche dłonie – co może być przyczyną?
Szorstkie dłonie to jeden z objawów przesuszenia skóry. Kiedy skórze brakuje nawilżenia, obserwujemy właśnie jak staje się nieprzyjemna w dotyku, łuszczy się, pęka, może towarzyszyć jej świąd. Jesienią i zimą poziom wilgotności powietrza spada, co niekorzystnie wpływa na kondycję naszej skóry, w tym także dłoni. Naturalną warstwę ochronną tworzoną przez lipidy może także uszkadzać wietrzna pogoda, o którą jesienią nietrudno. W tym sezonie skóra naszych dłoni została dodatkowo obciążona poprzez środki do dezynfekcji. Częste odkażanie dłoni preparatami o wysokiej zawartości alkoholu z pewnością pomaga zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem, jednak jednocześnie wysusza skórę. Suche dłonie to również efekt ogrzewania pomieszczeń biurowych i mieszkań. Praktycznie przez cały dzień, zarówno na zewnątrz jak i w środku, skóra jest narażona na przesuszenie.
Suche dłonie – przyczyny:
- suche, zimne powietrze
- wiatr
- częste mycie rąk
- niewłaściwa pielęgnacja
- stosowanie środków do dezynfekcji, kontakt z detergentami
- choroby skóry takie jak egzema czy łuszczyca
- uwarunkowania genetyczne
- przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.
[show_products product=”228141, 200463, 132196, 197254 „]
–>
Dobry krem na szorstkie dłonie
W czasie trwającej pandemii nie można zrezygnować z częstego mycia rąk. Warto więc mieć zawsze przy sobie dobry krem na szorstkie dłonie i korzystać z niego po każdym umyciu. Należy poszukiwać kremów o gęstej konsystencji i bogatym składzie. Dobry krem na szorstkie dłonie powinien zawierać substancje, które dostarczą skórze jak najwięcej nawilżenia takie jak: kwas hialuronowy, mocznik, aloes, gliceryna, ale nie tylko. Niezbędne są także naturalne oleje, które wzmocnią barierę hydrolipidową skóry, przywrócą jej miękkość i będą zapobiegać szybkiej utracie nawilżenia, m.in.: olej kokosowy, arganowy, jojoba, masło shea. Suche dłonie stają się o wiele bardziej podatne na podrażnienia, dlatego krem do ich pielęgnacji nie może być pozbawiony środków o działaniu łagodzącym, wśród których doskonale sprawdzają się m.in. pantenol i lanolina. Kryteria dobrego kremu na szorstkie dłonie spełnia np. krem do rąk z mocznikiem Gewohl, wzbogacony także o aloes, olejek jojoba i pantenol. Grubą warstwę wybranego kremu do rąk warto pozostawić na skórze przez całą noc, osłaniając ją przed ścieraniem się bawełnianymi rękawiczkami. Po takim prostym zabiegu, rano dłonie z pewnością będą lepiej odżywione i znacznie gładsze.
Domowe sposoby na szorstkie dłonie
Kąpiel w siemieniu lnianym
Gładkość szorstkim dłoniom pozwoli przywrócić kąpiel w siemieniu lnianym. Ten rytuał doskonale sprawdza się w okresie jesienno-zimowym łagodząc drobne pęknięcia na skórze i zapobiegając kolejnym podrażnieniom. Ponadto, siemię lniane nawilży szorstkie dłonie i sprawi, że staną się o wiele bardziej przyjemne w dotyku. Siemię należy dodać do wody i gotować przez kilka minut w proporcjach 1 łyżka na 0,5 litra wody. Zalecany czas trwania kąpieli to około 20 minut.
Oliwa z oliwek
Bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E i retinol utrzymuje prawidłowe nawilżenie skóry, wspomaga jej regenerację oraz działa przeciwstarzeniowo. Domowe sposoby na szorstkie dłonie takie jak smarowanie ich oliwą z oliwek pozwalają jednocześnie zadbać też o paznokcie. Aby działanie oliwy było jeszcze bardziej intensywne przed użycie należy ją podgrzać. Wzrost temperatury poprawia jej wchłanianie.
Aloes
Dzięki szerokiemu zastosowaniu w każdym domu przyda się aloes w doniczce. Aloes podnosi odporność, pomaga na problemy trawienne, stosowany w kosmetyce działa nawilżająco na włosy i skórę całego ciała. Posiada wiele cennych związków, które możemy wykorzystać m.in. w pielęgnacji szorstkich dłoni. Świeżo wyciśnięty sok z aloesu wystarczy wsmarować w dłonie i gotowe! Jeśli nie mamy w domu aloesu możemy zakupić po prostu żel aloesowy w aptece lub drogerii.
Miód
To z pewnością najsłodszy i jeden z najprostszych domowych sposobów na szorstkie dłonie. Jesienią i zimą często trzymamy go w swoich domach, aby osłodzić herbatę lub przygotować różnego rodzaju mikstury na przeziębienie. Codzienne smarowanie dłoni miodem przywróci im gładkość. Specyfik należy potrzymać na dłoniach około 10 minut, a następnie spłukać wodą. Zaleca się powtórzenie zabiegu rano i wieczorem. Miód sprawdzi się także na przesuszone usta (więcej o pielęgnacji suchych ust piszemy w artykule: „Jak dbać o usta jesienią i zimą”).
Płatki owsiane + miód
Twarda skóra na dłoniach nie tylko jest nieprzyjemna w dotyku, ale także utrudnia wchłanianie się kosmetyków ograniczając m.in. działanie kremów do rąk. Bardzo sucha skóra dłoni wymaga jednak delikatnego traktowania, dlatego warto korzystać z łagodniejszych peelingów, które pomogą usunąć martwe komórki, a jednocześnie nie podrażnią skóry. W tej roli sprawdzą się zmielone płaski owsiane. Dwie łyżki płatków należy połączyć z łyżeczką miodu i delikatnie rozcieńczyć wodą, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Peeling wcieramy w skórę i po około 10-15 minutach zmywamy wodą. Taki zabieg pielęgnacyjny warto wykonywać regularnie, ale nie częściej niż raz w tygodniu.
Szorstkie dłonie – jak je pielęgnować na co dzień
Jeśli Twoim problemem jest bardzo sucha skóra dłoni, zwróć szczególną uwagę na sposób, w jaki traktujesz je na co dzień. Przede wszystkim należy dokładnie osuszać dłonie po każdym umyciu. Najlepiej nie pocierając ich ręcznikiem, a jedynie delikatnie przykładając materiał do dłoni. Warto zrezygnować z długich gorących kąpieli, które nie tylko mogą przesuszać całe ciało, ale również sprawić, że zaczniemy mieć szorstkie dłonie. Zdecydowanie z mokrymi rękami nie należy wychodzić na zewnątrz, co tylko dodatkowo narazi je na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie tylko jesienią i zimą, ale przez cały rok skóra dłoni wystawiona jest na działanie silnych detergentów zawartych w płynie do naczyń czy szeroko pojętej chemii gospodarczej. Warto więc zawsze sprzątać czy zmywać naczynia w rękawiczkach. W chłodniejszych porach roku, należy postarać się również o ochronę dla dłoni przed zimnem, nosząc rękawiczki podczas przebywania na świeżym powietrzu.
• pielęgnacja dłoni • regenerum do rąk • regeneracja dłoni • regenerujący krem do rąk • la roche posay cicaplast krem do rąk
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.