maskne

Trądzik od maseczki – jak sobie radzić?

,

Maseczka ochronna, choć stanowi niezbędną barierę zabezpieczającą przed drobnoustrojami, jednocześnie niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry. W wyniku codziennego zasłaniania nosa i ust mogą zaostrzyć się istniejące problemy z trądzikiem lub pojawić zupełnie nowe. Noszenie maseczki sprzyja także nasilaniu objawów związanych z atopowym zapaleniem skóry oraz występowaniu alergii kontaktowych. Co zrobić, aby trądzik od maseczki nie zagościł na naszej twarzy? A jeśli na to już za późno, jak poprawić wygląd cery?

Czym jest maskne?

Połączenie dwóch angielskich słów „mask” i „acne” oznaczających kolejno maseczkę ochronną i trądzik dało początek nowemu pojęciu, które już zdążyło zadomowić się w świecie dermatologii. Maskne to w najprostszym tłumaczeniu trądzik od noszenia maseczki ochronnej, który może pojawić się zarówno u osób od zawsze mających kłopoty z cerą jak i tych, które dotychczas nie miały takiego problemu. Co jest przyczyną pojawiania się wyprysków? Przede wszystkim środowisko pod maseczką. Wysoka temperatura oraz wilgoć, które pojawiają się w wyniku zakrywania ust materiałem ograniczającym cyrkulację powietrza to idealne warunki do namnażania się bakterii. Ich działanie odpowiedzialne jest za powstawanie wyprysków i stanów zapalnych na twarzy. Inne zagrożenie stanowią otarcia wynikające z wielogodzinnego noszenia maseczki, która w trakcie naturalnych ruchów ociera się o skórę. Występujące podrażnienia zwiększają prawdopodobieństwo, że na twarzy zaobserwujemy trądzik od maseczki.

Trądzik od maseczki ochronnej – co robić?

Ponieważ noszenie maseczek jest nieuniknione, tym co możemy zrobić dla naszej skóry, jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Z jakimi problemami musimy się zmierzyć?

farmaceutka w aptece

Trądzik od maseczki ochronnej – skutki codziennego zasłaniania nosa i ust:

  • zwiększone wydzielanie sebum
  • zatkane pory
  • wzrost ryzyka podrażnień skóry na skutek urazów mechanicznych oraz przesuszenia
  • osłabione procesy samoodnowy skóry
  • wypryski i stany zapalne.

Podstawą w pielęgnacji cery narażonej na trądzik od noszenia maseczki jest regularne oczyszczanie skóry, które pomaga uniknąć pojawienia się wyprysków. Do jej przemywania warto zastosować tonik oraz płyn micelarny o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Stosowane kosmetyki nie mogą zawierać alkoholu, który działa na skórę wysuszająco. Produktem, który sprawdzi się zarówno profilaktycznie jak i wtedy, gdy trądzik zacznie się już pojawiać jest Eucerin Dermopure. Bezzapachowy i niekomedogenny żel do mycia twarzy pozwoli pozbyć się nadmiaru sebum oraz oczyścić skórę z makijażu i innych zanieczyszczeń. Odblokowuje mieszki włosowe, jednocześnie nie przesuszając cery. W przypadku problemów z trądzikiem nie można zapomnieć o złuszczaniu martwego naskórka. Najbezpieczniejsze będą peelingi enzymatyczne, które warto wykonywać dwa razy w tygodniu.

Trądzik od noszenia maseczki a nawilżanie cery

Nosząc codziennie maseczkę w szczególny sposób należy pamiętać o nawilżaniu skóry. Nakładany rano lekki krem będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie przed podrażnieniami. Wieczorem sprawdzi się kosmetyk o bogatszej konsystencji wzbogacony naturalnymi kwasami tłuszczowymi i ceramidami. Skóra posiada warstwę hydrolipidową stanowiącą jej naturalną barierę ochronną. Jeśli zostanie osłabiona, staje się bardziej podatna na podrażnienia. Jesienią i zimą kondycję skóry osłabia zimne powietrze, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, a w tym sezonie także zasłanianie ust. Ryzyko podrażnień oraz wystąpienia trądziku od noszenia maseczki minimalizuje stosowanie modeli jednorazowych oraz wykonanych z naturalnych materiałów. Jednak nawet najdelikatniejsze maseczki przy codziennym, wielogodzinnym stosowaniu mogą powodować podrażnienia. W kremach do twarzy warto poszukiwać takich składników jak:

  • kwas hialuronowy – o silnych właściwościach higroskopijnych, który dostarczy skórze nawilżenia
  • ceramidy – to rodzaj spoiwa znajdującego się w warstwie rogowej skóry; ceramidy wspierają jej regenerację i utrzymanie prawidłowego nawilżenia
  • kwasy tłuszczowe – wraz z ceramidami współtworzą naturalną barierę ochronną skóry i zabezpieczają ją przed utratą wody
  • kwas salicylowy – to składnik często obecny w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej, który pomaga radzić sobie z zaskórnikami oraz działa odkażająco; podczas długotrwałego noszenia maseczki lepiej poszukiwać go w niższych stężeniach
  • panthenol – jego obecność zadziała na skórę kojąco i ułatwi gojenie się podrażnień.

Doskonałą propozycją na noc jest na przykład krem nawilżający CeraVe bogaty w kwas hialuronowy oraz trzy rodzaje ceramidów. Jego działanie zwiększa odporność skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a przy tym nie zatyka porów i pozwala skórze oddychać. Jeśli niedoskonałości są widoczne, warto zwrócić uwagę na krem Vichy Normaderm, który oprócz kwasu hialuronowego zawiera 2-procentowe stężenie kwasu salicylowego. Nawilża, a przy tym zwęża pory, redukuje widoczność trądziku od noszenia maseczki i zaskórników, a także reguluje wydzielanie sebum.

Wypryski od noszenia maseczki – profilaktyka

W kontekście maskne bardzo dużo mówi się o poprawnej dezynfekcji maseczek. Dbanie o higienę w stosowaniu maseczek ochronnych przede wszystkim gwarantuje lepsze zabezpieczenie i znacząco zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem. Nie jest także obojętne dla skóry, ponieważ minimalizuje ilość bakterii, które pozostają z nią w bezpośrednim kontakcie.

  • Przed założeniem i zdjęciem maseczki umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj środkiem o zawartości alkoholu powyżej 60%. Większa ilość zanieczyszczeń sprzyja występowaniu trądziku od maseczki.
  • W trakcie użytkowania nie dotykaj maseczki po wewnętrznej stronie. W ten sposób przenosisz pod nią brud i zarazki, które mogą powodować wypryski od noszenia maseczki.
  • Regularnie wymieniaj maseczkę. Produkty jednorazowe tracą swoją skuteczność m.in. wtedy, gdy nasiąkną wilgocią. Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza oraz wyprasować żelazkiem.
  • Oddychanie utrudnia skórze nie tylko maseczka, ale i mocny kryjący podkład, który blokuje pory i sprawia, że zmiany skórne są jeszcze bardziej widoczne. Dlatego w miarę możliwości podczas noszenia maseczki zaleca się nakładanie lekkiego make-upu lub nawet całkowitą rezygnację z makijażu. Jeśli jednak potrzebujesz mocniejszego krycia, możesz skorzystać np. z Vichy Dermablend, który zatuszuje wypryski od noszenia maseczki, jednocześnie dodatkowo nie podrażniając cery. O tym jak zachować trwałość makijażu pod maseczką piszemy tu: Makijaż pod maseczkę. Podkład do twarzy i modne triki na co dzień.

Trądzik od maseczki to problem, który dotyka coraz więcej osób. Przy odpowiedniej pielęgnacji masz jednak duże szanse, aby go uniknąć lub widocznie złagodzić nieprzyjemne objawy.

acne derm kremskinoren krembenzacne żelcerave oczyszczający żel do myciakosmetyki do cery trądzikowej