Alantoina – INCI
Bogatym naturalnym źródłem alantoiny jest żywokost, ale można ją znaleźć także m.in. w rumianku czy kiełkach pszenicy. Na skalę przemysłową składnik pozyskiwany jest jednak w sposób syntetyczny.
Alantoina rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Jest dobrze tolerowana przez skórę – także tę wrażliwą i może być stosowana w trakcie ciąży.
Alantoina – właściwości
Keratolityczne
Alantoina pomaga usunąć martwe komórki naskórka, które m.in. utrudniają wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach oraz utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Martwe komórki wypychane są na zewnątrz tworząc warstwę rogową skóry. Alantoina rozluźnia wiązania keratynowe, co wspomaga proces złuszczania i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka.
Nawilżające
Alantoina pomaga radzić sobie z objawami przesuszenia skóry i przywraca jej prawidłowe nawilżenie. Wiąże cząsteczki wody i zatrzymuje ją w skórze. Dzięki jej zastosowaniu cera staje się wygładzona, a ciało bardziej miękkie i przyjemne w dotyku.
Regenerujące
Alantoina stymuluje wzrost i podział komórek, przez co wspomaga naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Przyspiesza gojenie się drobnych ran i otarć, ułatwia naprawę uszkodzeń powstających pod wpływem stanów zapalnych lub oparzeń.
Kojące
Alantoina słynie ze swoich właściwości łagodzących. Sprawdzi się jako remedium na przesuszoną, popękaną lub podrażnioną skórę. Może także przyspieszyć gojenie się ran, pomóc w przypadku blizn i powierzchniowych oparzeń.
Alantoina w kosmetykach
W jakich preparatach kosmetycznych można znaleźć alatnoinę? Właściwości tego składnika sprawdzają się w pielęgnacji skóry przesuszonej lub podrażnionej. Pomagają redukować uczucie silnego napięcia skóry czy świądu, jednocześnie wspierając przywrócenie prawidłowego nawilżenia dzięki swoim właściwościom higroskopijnym i złuszczającym.
Alantoina w kosmetykach do cery trądzikowej przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwzapalnie. Właściwości kojące wykorzystywane są także w mleczkach i balsamach po opalaniu, kiedy to skóra zwykle jest zaczerwieniona i podrażniona.
Dobrze tolerowaną przez skórę alantoinę stosuje się w produktach wspomagających pielęgnację skóry skłonnej do alergii oraz szczególnie wrażliwej. To również jeden ze składników spotykanych często w kremach i pudrach przeciwko odparzeniom pieluszkowym u dzieci. Właściwości kreatolityczne, nawilżające oraz regeneracyjne alantoiny wspomagają ponadto leczenie chorób związanych z przesuszeniem skóry lub jej nadmiernym rogowaceniem, jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska.
Alantoina stosowana do włosów łagodzi z kolei stany zapalne skóry głowy oraz wspiera walkę z łupieżem.
Alantoina w kosmetykach z naszej apteki:
- Alantan zasypka
- Lefrosch Pilarix krem mocznikowy
- Maść żywokostowa Gorvita
- Provag emulsja do higieny intymnej
- Lactacyd femina chusteczki do higieny intymnej.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.