Czy ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu?
Podstawą zdrowego tracenia na wadze jest dieta, która z jednej strony zapewnia ujemny bilans energetyczny, a z drugiej zabezpiecza przed niedoborem składników odżywczych. W pobudzaniu procesów metabolicznych oraz spalaniu nagromadzonej tkanki tłuszczowej pomaga też regularna aktywność fizyczna. Właściwości octu jabłkowego same w sobie nie zapewnią utraty kilogramów, ale mogą usprawnić procesy trawienne, pomóc w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi oraz obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu.
Spożycie posiłku bogatego w węglowodany, a w szczególności cukry proste powoduje gwałtowny wyrzut glukozy do krwi. Produkowana przez trzustkę insulina umożliwia wchłanianie glukozy do wnętrza komórek, dla których stanowi źródło energii. Właściwości octu jabłkowego zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę. Pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi i zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ocet jabłkowy jest także źródłem błonnika, dzięki któremu pomaga utrzymać na dłużej uczucie sytości. Łatwiej wtedy powstrzymać chęć na podjadanie między posiłkami i przestrzegać zasad stosowanej diety.
Na spożywanie octu jabłkowego powinny uważać osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy związany z cofaniem się treści pokarmowej i odczuwaniem zgagi. Ocet jabłkowy pobudza produkcję soków trawiennych, co u osoby zdrowej korzystnie wpływa na trawienie, jednak w przebiegu choroby refluksowej może nasilać jej objawy. W takim przypadku włączenie octu jabłkowego do diety należy omówić z lekarzem.
Nadwaga zwiększa ryzyko występowania podwyższonego poziomu cholesterolu, czego następstwem jest odkładanie się złogów tłuszczowych w ścianach naczyń krwionośnych i rozwój miażdżycy. Badania pokazują, że ocet jabłkowy może mieć wpływ na poprawę profilu lipidowego. Obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, wspomagając w ten sposób prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Rozważając stosowanie octu jabłkowego w procesie odchudzania należy zwrócić uwagę na fakt, że może on wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Dotyczy to przede wszystkim leków przeciwcukrzycowych, diuretyków oraz środków obniżających poziom potasu.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.