Dlaczego należy stosować kosmetyki z filtrem?
Ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych kojarzy się z przyjemnym ciepłem, opalenizną i dobrym samopoczuciem. Jest również niezbędna do tego, aby organizm mógł syntezować witaminę D. Należy jednak pamiętać, że wpływ słońca na skórę i organizm człowieka nie jest wyłącznie pozytywny. Kosmetyki z filtrem zapewniają ochronę przed szkodliwymi skutkami działania promieniowania UV, a przede wszystkim: chorobami nowotworowymi, fotostarzeniem się skóry, oparzeniami słonecznymi.
Kosmetyki z filtrem UV należy stosować przez cały rok. Za powstawanie opalenizny, ale także oparzeń słonecznych odpowiada promieniowanie UVB, które oddziałuje na skórę przede wszystkim w okresie letnim. Trzeba jednak pamiętać o istnieniu również promieniowania UVA, które występuje przez cały rok, także wtedy kiedy pada deszcz, jest zimno, a dzień wydaje się całkowicie pochmurny. Promieniowanie UVA nasila ryzyko występowania chorób skóry oraz odpowiada za przedwczesne starzenie się. Wiele dostępnych kremów do pielęgnacji twarzy na dzień zawiera filtry UV.
[show_products product=”199547, 132552, 192642, 133808″]
Opalenizna jest efektem działania mechanizmów obronnych organizmu. Pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzana jest melanina, czyli naturalny barwnik skóry. Kosmetyki z filtrami UV chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi, których skutkiem jest zaczerwienienie, ból, a w przypadku silnych oparzeń również powstawanie pęcherzy z płynem surowiczym. Należy aplikować je regularnie, co około 2 godziny, a w szczególności po kąpieli czy treningu, w trakcie którego organizm intensywnie się pocił. Żaden preparat nie blokuje przedostawania się promieni słonecznych do skóry całkowicie, stąd zaleca się, aby unikać przebywania na słońcu w godzinach, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. Podczas opalania należy pamiętać o noszeniu nakrycia głowy, zakładaniu okularów przeciwsłonecznych oraz prawidłowym nawadnianiu organizmu.
Ekspozycja na działanie słońca nasila procesy określane mianem fotostarzenia się skóry. Promieniowanie UV osłabia włókna kolagenowe odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego nawilżenia oraz jędrności skóry. W rezultacie dochodzi do jej wiotczenia i przesuszenia, cera staje się matowa, na twarzy szybciej tworzą się zmarszczki. Opalanie skóry bez odpowiedniej ochrony prowadzi też do powstawania zmian hiperpigmentacyjnych. W wyniku zaburzeń w produkcji melaniny powstają przebarwienia.
Najpoważniejszym skutkiem braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej są choroby nowotworowe. Czerniak to nowotwór złośliwy, który może rozwinąć się na skórze, błonach śluzowych lub na oku. Ryzyko zachorowania zwiększa ekspozycja na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony w postaci filtrów UV, występowanie poparzeń słonecznych w dzieciństwie, posiadanie jasnej karnacji, która łatwo ulega poparzeniom.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.