Jak często kąpać niemowlaka?
Domowe kąpiele mogą budzić wiele obaw u świeżo upieczonych rodziców, niemniej jednak szybko stają się stałym elementem regularnie powtarzanych rytuałów pielęgnacyjnych. Rodzice nabierają wprawy, a dla malucha to okazja, aby wyciszyć się przed snem.
Kąpiel noworodka nie powinna trwać zbyt długo, a jedynie od około 5 do 10 minut. Optymalna temperatura wody to z kolei 36-37 stopni Celsjusza. Nie ma natomiast wskazań, które jednoznacznie określałyby, jak często kąpać niemowlaka. Niemniej jednak współcześnie zwykle radzi się rodzicom, aby kąpiel powtarzać regularnie co około 2-3 dni.
Należy pamiętać, że skóra noworodka różni się od skóry osoby dorosłej. Jej bariera hydrolipidowa, która stanowi naturalną ochronę nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Skóra jest cieńsza, a zlokalizowane w niej gruczoły potowo-łojowe dopiero się kształtują. To wszystko przekłada się na zwiększoną podatność na wysuszenie, czemu sprzyjać mogą codzienne kąpiele. Skóra jest także bardziej podatna na podrażnienia, które wywoływać mogą nawet łagodne żele, oliwki czy płyny do kąpieli przeznaczone do stosowania od pierwszego dnia życia.
Brak codziennej kąpieli nie oznacza jednak braku odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku niemowląt szczególnie ważna jest prawidłowa higiena okolic intymnych. Każdego dnia należy też przemyć buzię, rączki i zagłębienia na skórze malucha, a przy użyciu wacików nasączonych wodą lub solą fizjologiczną także oczy. Mimo, że ząbkowanie rozpoczyna się zwykle dopiero po kilku miesiącach, od samego początku życia dziecka nie można zapominać o pielęgnacji jamy ustnej. Dziąsła należy przemywać przegotowaną wodą przy użyciu np. gazy.
Nie wszystkie noworodki przepadają za kąpielą. Czasem więc może pojawić się u dziecka płacz. Jedną z przyczyn bywa nieodpowiednia pora, która sprawia, że maluch jest już senny. Dziecko z pewnością będzie zdenerwowane również wtedy, gdy w czasie kąpieli poczuje się głodne lub temperatura pomieszczenia czy wody okaże się zbyt niska.
Argumentem za tym, aby zwiększyć częstotliwość kąpieli mogą być wysokie temperatury za oknem, które powodują, że niemowlę w okresie letnim bardziej intensywnie się poci. Częstsze kąpiele warto rozważyć również w przypadku gdy np. dziecko ulewa dużo pokarmu.
Przeczytaj także: Sucha skóra u niemowlaka – czym smarować dziecko po kąpieli?
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.