jak poprawić apetyt seniora

Jak poprawić apetyt seniora?

,

jak poprawić apetyt seniora

Utrata apetytu u osób starszych wiąże się z naturalnymi procesami wynikającymi ze starzenia się organizmu jak np. spadek tempa metabolizmu. Zniechęcać do jedzenia mogą także przyjmowane leki, które wywołują zaburzenia w odczuwaniu węchu i smaku, a przez to odbierają przyjemność ze spożywania posiłków. Na brak łaknienia wpływa także stan fizyczny i psychiczny chorego, w tym m.in. poczucie osamotnienia, depresja, choroby przewlekłe.

Samodzielne przygotowywanie posiłków pozwala bazować na nieprzetworzonych i świeżych produktach i zapewnić seniorowi pełnowartościową, a przy tym lekkostrawną dietę. Opracowując jadłospis warto zwrócić uwagę zarówno na preferencje seniora, jak i dostarczenie mu odpowiedniej porcji białka, witamin i minerałów. Dla osób cierpiących na zaburzenia apetytu warto planować mniejsze posiłki i serwować je regularnie co około 2-3 godziny. Zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze pomaga zaspokoić zwiększanie wartości odżywczej posiłków bez zwiększania ich objętości. W tym celu warto unikać źródeł pustych kalorii jak np. słodycze, a do przygotowywanych dań dodawać np. oleje roślinne, bakalie, nasiona, awokado, masło orzechowe, jogurt grecki. W przypadku, kiedy występują trudności w przełykaniu, trzeba zwrócić uwagę również na odpowiednią konsystencję posiłków.

farmaceutka w aptece

Aromatyczne zioła pomagają uatrakcyjnić smak, mogą także wspomagać trawienie. Dodawane do posiłków mogą stymulować wytwarzanie soków trawiennych i żółci, wspomagać pracę wątroby, zapobiegać występowaniu zgagi, działać przeciwskurczowo. Do wielu dań sprawdzą się m.in. majeranek, kminek, kolendra, bazylia, cząber. Pracę układu trawiennego wspiera ponadto dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu, w tym popijanie pomiędzy posiłkami naparów ziołowych m.in. z mięty, kopru włoskiego czy z dodatkiem świeżego imbiru. Na bazie wyciągów roślinnych dostępne są również różnego rodzaju preparaty pobudzające łaknienie dostępne bez recepty.

Apetyt pobudza regularna aktywność fizyczna. Należy ja dostosować do możliwości seniora. Sprawdzić mogą się spacery, marsze z kijkami typu nordic walking, pływanie.

Nie bez znaczenia są czynniki takie jak estetyka spożywanych dań czy atmosfera w trakcie posiłku. Kolorowe i apetycznie wyglądające dania oraz towarzystwo bliskiej osoby podczas posiłku pomaga w rozwiązaniu problemu.

Dbając o dietę osoby starszej warto pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać sposób żywienia wspomagający leczenie chorób przewlekłych m.in. cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu krążenia, chorób nowotworowych. Może zalecić eliminację konkretnych produktów lub np. wprowadzenie do diety wysokoenergetycznych koktajli, które pomogą uniknąć występowania niedoborów żywieniowych.