Jak poprawić apetyt u dziecka?
Dieta dziecka powinna być pełnowartościowa. Dostarczać mu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Ten cel trudno jednak osiągnąć, kiedy dziecko nie chce jeść. Co pomoże pobudzić jego apetyt?
W pierwszej kolejności warto przeanalizować codzienną dietę swojego dziecka i w razie potrzeby wprowadzić w niej kilka zmian.
Dla dziecka, któremu brakuje apetytu talerz wypełniony po brzegi jedzeniem może wyglądać dość przytłaczająco. Posiłki warto więc podzielić na mniejsze porcje i serwować z większą częstotliwością. Przyczyną odmowy zjedzenia obiadu czy kolacji może być duża ilość przekąsek, po które dziecko chwyciło wcześniej w trakcie zabawy. W szczególności należy unikać słodyczy, chipsów i innych słodkich lub wysokoprzetworzonych przekąsek, które poza pustymi kaloriami dostarczają niewiele składników odżywczych. Lepszym wyborem będą owoce – świeże lub suszone, jogurt, wyciskany sok lub domowy kompot, koktajl czy kanapka z niskosłodzonym dżemem.
Dzieci lubią stały rytm dnia, dlatego posiłki warto podawać o tych samych, ustalonych porach. Monotonii należy jednak unikać na talerzu. Dzieci o wiele chętniej sięgają po kolorowe i atrakcyjnie podane dania. Warto też pomyśleć o ciekawym przyozdobieniu stołu lub np. w okresie letnim zdecydować się na zjedzenie obiadu w ogrodzie zamiast jak zawsze w jadalni. Dzieci warto zachęcać też do brania czynnego udziału w przygotowywaniu posiłku, co może sprawić, że jego zjedzenie również stanie się bardziej atrakcyjne.
Dieta dziecka powinna być urozmaicona, nowych produktów nie należy jednak wprowadzać na siłę. Jeśli dziecko ma ochotę kilka dni z rzędu jeść te same warzywa lub w kółko ma ochotę na tę samą zupę nie trzeba na siłę namawiać go do zmian. Podobnie jest w przypadku produktów, których maluch nie lubi. Jeśli po kilku próbach zachęcenia dziecka do zjedzenia nowego warzywa, zaserwowaniu go w postaci zarówno surowej, jak i gotowanej czy pieczonej maluch nadal odmawia, czasem najlepiej będzie po prostu to zaakceptować. Wywieranie presji często wywołuje efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego, a po kilku miesiącach dziecko samo może zmienić zdanie.
Przy stole ważna jest atmosfera. Oglądanie telewizji warto więc zamienić na rozmowę, pod warunkiem że zrezygnujemy z poruszania tematów, które dla dziecka mogą być stresujące, jak np. wyniki w nauce. Wspólne posiłki są jednym z elementów budowania więzi z najbliższymi, ale także kształtowania relacji dziecka z jedzeniem. Zdenerwowanie, krzyk, zmuszanie do jedzenia budzi negatywne skojarzenia i emocje, przez co dziecko jeszcze bardziej może się zniechęcić.
W pobudzeniu apetytu u dziecka pomóc może także zwiększenie ilości płynów w diecie. Woda usprawnia procesy trawienne i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz zapobiega zaparciom, które mogą być jedną z przyczyn braku apetytu. Picia lepiej jednak nie podawać bezpośrednio przed jedzeniem, aby dziecko chętniej zjadło posiłek.
Apetyt pomaga pobudzić również aktywna zabawa, w trakcie której dziecko straci mnóstwo energii i z dużym prawdopodobieństwem odczuje głód. Ruch ponadto korzystnie wpływa na pracę jelit i pomaga rozładować napięcie.
Na pracę układu trawiennego oraz łaknienie korzystny wpływ mają zioła. Poza zmianami w codziennym sposobie odżywiania, warto spróbować wprowadzić je do diety dziecka dodając do posiłków m.in. imbir, chrzan, koper włoski, miętę pieprzową, tymianek, cynamon, bazylię, anyż. Naturalne ekstrakty roślinne oraz witaminy i minerały zapobiegające niedoborom są też obecne w preparatach na łaknienie dostępnych w aptece.
Nagła utrata apetytu może wynikać z infekcji wirusowej lub stresującej sytuacji, jaka dotknęła dziecko np. w szkole lub przedszkolu. Jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas warto wykluczyć inne czynniki zdrowotne. Za utratę łaknienia mogą odpowiadać dolegliwości trawienne, które pojawiają się po jedzeniu i wywołują u dziecka niechęć do spożywania posiłków. Ich przyczyną może być np. alergia pokarmowa, choroba pasożytnicza lub przewlekle zaparcia. Brak apetytu może być związany również z anemią, niedoborami składników odżywczych, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Wówczas sposobem, aby poradzić sobie z problemem jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia lub jak np. w przypadku nietolerancji pokarmowej wyeliminowanie z diety określonej grupy produktów.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.