Jakie są objawy nadciśnienia?
Utrzymujące się ciśnienie skurczowe równe lub wyższe niż 140 mmHg, a także ciśnienie rozkurczowe wyższe lub równe niż 90 mmHg świadczy o rozwoju nadciśnienia i wymaga konsultacji z lekarzem. Objawy nadciśnienia tętniczego mogą być niejednoznaczne. Należą do nich bóle i zawroty głowy, szumy uszne, kołatanie serca, duszności, zaburzenia snu, nerwowość, uderzenia gorąca i występowanie rumienia na twarzy. W wielu przypadkach nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów nawet latami, co może prowadzić do poważnych powikłań. Najbardziej skutecznym sposobem na jego wykrycie jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia, które pomagają stwierdzić istnienie nieprawidłowości.
Stale podwyższone ciśnienie krwi może prowadzić do stwardnienia i pogrubienia tętnic oraz niewydolności serca. Nierozpoznane i nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko występowania groźnych dla zdrowia i życia chorób oraz zaburzeń, m.in. zawału serca, udaru mózgu, tętniaków, niewydolności nerek.
Przeczytaj także: „Przyczyny nadciśnienia tętniczego, profilaktyka i leczenie. Kiedy mamy z nim do czynienia i jak sobie z nim radzić.”
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.