mocznik kosmetyczny

Mocznik kosmetyczny – jakie ma właściwości?

,

mocznik kosmetyczny

Mocznik kosmetyczny to substancja o właściwościach nawilżających i złuszczających wykorzystywana do pielęgnacji skóry suchej, przeciwdziałania nadmiernemu rogowaceniu naskórka oraz ochrony skóry atopowej. Czym jest i kiedy warto skorzystać z jego cennych właściwości?

Mocznik – co to jest?

Mocznik kojarzy się przede wszystkim z substancją wytwarzaną w ludzkim organizmie z rozpadu białek i wydalaną razem z potem i moczem. W postaci naturalnej mocznik występuje w naskórku i współtworzy NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Jego obecność jest niezbędna, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze, umożliwiający jej prawidłowe funkcjonowanie. Zarówno mocznik jak i pozostałe składniki NMF takie jak m.in. aminokwasy, pyrolidonowy kwas karboksylowy, kwas mlekowy wiążą wodę w naskórku i zapobiegają jej utracie. W ten sposób skóra broni się przed przesuszeniem, które odbiera jej gładkość, elastyczność i sprzyja pojawianiu się oznak starzenia się skóry. W wyższych stężeniach mocznik stymuluje proces złuszczania się naskórka, a przez to wspomaga odnowę komórkową.

farmaceutka w aptece

Warto przy tym pamiętać, że mocznik w kosmetykach jest składnikiem syntetycznym, który wytwarza się z dwutlenku węgla i amoniaku. Ma postać stałą, a wyglądem przypomina białe kryształki pozbawione zapachu.

Mocznik – działanie

Mocznik w kosmetykach nawilżających często występuje na początku listy składników. Jako humektant doskonale radzi sobie z magazynowaniem wody w naskórku i skuteczną walką z objawami przesuszenia skóry. Dzięki stosowaniu kremów i balsamów z mocznikiem skóra nie traci tak szybko wilgoci, staje się elastyczna i promienna. Mocznik doskonale zmiękcza również warstwę rogową, dzięki czemu idealnie sprawdza się do pielęgnacji twardej i pozbawionej wilgoci skóry na dłoniach czy stopach.

W kosmetyce wykorzystywane są ponadto właściwości keratolityczne mocznika. Działanie złuszczające pozwala usunąć zalegający martwy naskórek i usprawnia procesy regeneracyjne. Mocznik w korzystny sposób wpływa na przepuszczalność zewnętrznych warstw skóry, Pozostałe substancje aktywne mogą więc z większą łatwością przenikać w głąb skóry, co przekłada się na efektywność stosowanej kuracji kosmetycznej. Szereg korzyści z zastosowania mocznika wynika także z jego właściwości antyseptycznych, wykorzystywanych m.in. w leczeniu trądziku.

Mocznik w kosmetykach – na co zwrócić uwagę?

O tym, w jaki sposób dany kosmetyk zadziała na skórę decyduje przede wszystkim zawartość procentowa tego składnika. Podczas gdy mocznik w kosmetykach nawilżających występuje w stężeniu od 2 do 10%, w środkach przeznaczonych do cery problematycznej należy go poszukiwać w stężeniu minimum 10%. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyseptycznym redukuje widoczność zmian trądzikowych. Pomaga ponadto przeciwdziałać powstawaniu blizn, które po trądziku mogą pozostać na twarzy. W składzie preparatów, których zadaniem jest intensywne złuszczanie naskórka znajduje się 30% mocznika. Działanie keratolityczne nabiera szczególnego znaczenia w przypadku problemów w walce np. ze zrogowaciałym naskórkiem lub pękającymi piętami. Przeczytaj także:„Mocznik w kosmetyce. Kremy do pielęgnacji rak, stóp i całego ciała”.