Olejek neroli – INCI
Składnik aktywny oraz zapachowy. Znany również jako Citrus Aurantium Amara Flower Oil (INCI), olejek z kwiatu pomarańczy gorzkiej (nie mylić z pomarańczą słodką), czy orange blossom oil. Jako olejek eteryczny posiada skład chemiczny bogaty w substancje zapachowe, w tym lonalol, limonen, geraniol i wiele innych. Z uwagi na delikatny charakter samego surowca, najczęściej pozyskiwany jest za pomocą destylacji parą wodną.
Jak każdy olejek eteryczny może potencjalnie alergizowąć osobę go stosującą, dlatego zaleca się ostrożność przy pierwszej styczności. Nie zaleca się spożycia, ale znajduje zastosowanie a aromaterapii.

W przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci, przed użyciem, zaleca się konsultację lekarską.
Gorzkiej pomarańczy raczej nie spożywa się na surowo, ale można z niej sporządzić wytrawne konfitury oraz marmolady. Wyrabia się z nich również likiery alkoholowe pomarańczowe, takie jak Curacao czy triple sec.
Olejek neroli – właściwości
Właściwości olejku z kwiatów gorzkiej pomarańczy wykraczają poza doznania zapachowe. Może wykazywać działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może odpowiadać za jego zastosowanie w kosmetykach do skóry trądzikowej. Istnieją również badania wskazujące, że może on być pomocny w poprawie nastroju, relaksacji w sytuacjach typowo utożsamianych ze stresem, np. podczas porodu, a nawet w zmniejszaniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Może potencjalnie znaleźć zastosowanie w produkcji kosmetyków łagodzących stany zapalne.
Olejek neroli na twarz
Jako że olejek neroli jest olejkiem eterycznym, nie zaleca się stosowania go w czystej postaci do skóry, szczególnie skóry twarzy. Znajdziemy go jednak w towarzystwie innych składników w gotowych preparatach pielęgnacyjnych. Wspomaga on regenerację skóry i pomaga w zachowaniu jej elastyczności, dlatego bywa dodawany do preparatów dla cery dojrzałej.
Olejek neroli może wykazywać działanie korzystne dla skóry twarzy: regulować wydzielanie sebum, wspierać walkę z niedoskonałościami, a także łagodzić zaczerwienienia i podrażnienia. Ponadto, nadaje skórze zdrowy blask i ją tonizuje.
Olejek neroli – zastosowanie w perfumiarstwie i aromaterapii
Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil jest częstym składnikiem mieszanek zapachowych, przede wszystkim w produkcji perfum, wód toaletowych, ale doskonale sprawdzi się też w aromaterapii. Osoby go stosujące twierdzą, że ma kojący, wręcz uspokajający wpływ na nastrój i poprawia go w stanach obniżonych.
Pojawiły się już badania wskazujące, że stosowanie olejku neroli może łagodzić objawy lęku (choć nie mówimy tu o zaburzeniach lękowych, które wymagają indywidualnego leczenia ze specjalistą) i poprawiać samopoczucie psychiczne. Olejek ten można stosować w kominku zapachowym, dyfuzorze, inhalazji na dłoni (w której rozciera się kroplę olejku na dłoniach i głęboko wdycha), a także dodając do kąpieli i w formie rozcieńczonej jako spray do rozpylania w pokoju.
Olejek neroli znajdziemy w perfumiarskich nutach bazy bądź serca. Jego kuszący kwiatowy, cytrusowo-słodki aromat stanowi o klasycznym, eleganckim, ale orzeźwiającym charakterze kosmetyków zapachowych. Jest składnikiem perfum zarówno męskich, jak i damskich. Jest to jeden z najdroższych olejków eterycznych na świecie.

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.