Jak zrobić napar z tymianku na kaszel?
Tymianek jest niską krzewinką, która pochodzi z krajów należących do basenu Morza Śródziemnego. Do celów zarówno leczniczych, jak i przyprawowych pozyskuje się szczytowe części pędów. Jego głównymi składnikami aktywnymi są olejki eteryczne w tym: tymol i karwakrol, cineol, a także linalol. Tymianek ułatwia odkrztuszanie, ponieważ przyczynia się do zwiększenia objętości śluzu w górnych drogach oddechowych, a także wzmaga ruch nabłonka rzęskowego.
Napar z tymianku na kaszel – przepis:
Składniki
- 1 łyżka ziela tymianku
- 2 szklanki wrzątku
Przygotowanie
Zioła należy wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem. Całość przykrywamy spodkiem i odstawiamy na 15 minut do zaparzenia. Po tym czasie odcedzamy napar i możemy się go napić.
Dawkowanie:
Napar z tymianku na kaszel podaje się między posiłkami:
- dorośli – 2 do 3 razy dziennie po 1/3 szklanki;
- dzieci – podawać po 1 łyżeczce kilka razy dziennie.
Naparu z tymianku nie należy używać długotrwale, dlatego przed rozpoczęciem jego stosowania zalecamy kontakt z lekarzem. W przypadku braku poprawy lub pogorszenia stanu zdrowia należy udać się na wizytę lekarską.
Więcej informacji na temat tymianku znajduje się w naszym artykule tymianek – zastosowanie.
Źródła:
W. Olechnowicz-Stępień, E. Lamer-Zarawska, „Rośliny lecznicze stosowane u dzieci”, wydaw. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1986 r., str. 39-42
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.