sodium hyaluronate inci

Sodium hyaluronate – INCI

,

sodium hyaluronate inci

Sól sodowa kwasu hialuronowego, potocznie przez nas nazywana po prostu kwasem hialuronowym.

Humektant – substancja silnie higroskopijna, a więc zdolna do wiązania wielu cząsteczek wody. Występuje naturalnie w organizmie – skórze, ciele szklistym oraz w mazi stawowej.

farmaceutka w aptece

Niekomedogenny, uważany za niealergizujący. Bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

W kosmetyce wykorzystywany jest kwas hialuronowy pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego.

Sodium hyaluronate w kosmetykach

Kwas hialuronowy możemy znaleźć w praktycznie wszystkich typach kosmetyków, również dla dzieci. Ze względu na właściwości silnie nawilżające, znajduje się przede wszystkim w kosmetykach bez spłukiwania: kremach, balsamach czy serum na skórę. Jednak nawilżanie kwasem hialuronowym nie powinno polegać jedynie na używaniu kosmetyków z jego dodatkiem lub nakładaniem ich wielu warstw. Po pierwsze, biorąc pod uwagę, ze czasteczka hialuronianu sodu wiąże wodę, jeśli jest go zbyt wiele w pielęgnacji, może „odbierać” tę wodę ze skóry, a więc ją wysuszać. Może to mieć miejsce w suchym czy przesuszonym środowisku (ogrzewanym lub klimatyzowanym, w czasie suchego lata). Paradoks polega na tym, że aby nawilżyć powierzchnię skóry, wyciągnie on wilgoć z jej głębszych warstw. Sytuacji można uniknąć stosując w jeden kosmetyk z HA lub w połączeniu z kosmetykiem emolientowym.

Kwas hialuronowy znajdziemy m.in. w:

.

Sodium hyaluronate – co to jest za składnik w farmakologii?

Hialuronian sodu znalazł szerokie zastosowanie w farmakologii, zarówno w produkcji suplementów diety, jak i preparatów aplikowanych na skórę. Jest składnikiem aktywnym, jednak może pełnić też funkcję pomocniczą poprzez zapobieganie wysuszenia produktu i jego żelowanie.

Typowym produktem farmaceutycznym zawierającym hialuronian sodu są krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. U osób uskarżających się na suchość oczu nie tylko zwiększają nawilżenie gałki ocznej, ale dzięki temu chronią ją przed mikrouszkodzeniami. Oko przesuszone jest bardziej narażone na wpływ środowiska, a krople, żele i maści z kwasem hialuronowym powlekają je filmem ochronnym.

Innym produktem, dość kontrowersyjnym, są zastrzyki z kwasem hialuronowym w formie hialuronianu sodu. Takie zastrzyki mogą pomóc osobom uskarżającym się na niedostateczną ilość mazi stawowej, jednak nie będą remedium na problemy ze stawami u każdego. Ampułkostrzykawki dostępne są w różnym stężeniu, a dobiera się je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ampułkostrzykawki z hialuronianem sodu są również niekiedy polecane kobietom mającym poddać się cesarskiemu cięciu, ponieważ lekarz może wstrzyknąć jej zawartość w celu zmniejszenia ryzyka występowania zrostów na bliznach na macicy czy mięśniach brzucha. Taki zastrzyk wykonuje się w trakcie operacji, po wydobyciu noworodka. W opiece poporodowej można również zaopatrzyć się a plastry, maści oraz kremy z hialuronianem sodu, na bliznę skórną po cesarskim cięciu.

Sodium hyaluronate – jak jest pozyskiwany?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym polisacharydem. Hialuronian sodu jest jedną z jego form, a pozyskuje się go z ekstrakcji ze źródeł zwierzęcych lub w procesie biofermentacji. W drugim przypadku można uznać, że składnik jest pochodzenia wegańskiego i cruelty free, a rozpoczyna się hodowlą bakterii, które następnie we własnych procesach komórkowych produkują kwas hialuronowy. Te bakterie następnie są fermentowane w kontrolowanym środowisku, co przyczynia się do zachowania czystości składnika. Następnie kwas hialuronowy jest zbierany, oczyszczany, filtrowany i przekształcany do formy hialuronianu sodu.

W przypadku ekstrakcji ze źródeł zwierzęcych, dokonuje się tego z kogutów i bydląt poprzez reakcje enzymatyczne, ekstrakcję rozpuszczalnikiem lub metodami przetwarzania chemicznego. Tak pozyskiwany hialuronian sodu/kwas hialuronowy nie nadaje się dla osób pragnących stosować kosmetyki wegańskie.