problem z nieświeżym oddechem

15 sposobów na nieświeży oddech. Jak poradzić sobie z halitozą?

,

problem z nieświeżym oddechem

O ile nieświeży oddech o poranku jest efektem naturalnych procesów fizjologicznych i szybko mija, jego utrzymywanie się w trakcie dnia może być poważnym problemem. Sposoby na nieświeży pomagają go zamaskować, aby nie dopuścić do krępujących sytuacji w pracy czy podczas spotkań towarzyskich. Ich zadaniem jest również przeciwdziałanie czynnikom, które w bezpośredni sposób prowadzą do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Problem z nieświeżym oddechem – co pomoże?

Halitoza to utrzymujący się przewlekle nieprzyjemny zapach z ust, który w trakcie wydychania powietrza może być wyczuwalny zarówno przez pacjenta, jak i osoby przebywające w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Nieświeży oddech potrafi mocno zawstydzić w wielu różnych sytuacjach, dlatego trzeba z nim walczyć. Przykry zapach z ust może powstawać na skutek niewystarczającej ilości śliny, która posiada działanie oczyszczające i odkażające jamę ustną. Inną przyczyną są lotne związki siarki produkowane przez bakterie, których namnażaniu się sprzyja brak odpowiedniej higieny. Halitoza może również towarzyszyć chorobom dziąseł i zębów, przewlekłym stanom zapalnym w jamie ustnej oraz być objawem różnego rodzaju chorób o charakterze ogólnoustrojowym. Wtedy domowe sposoby, jedynie ukrywają przykry zapach, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie do czasu wyeliminowania prawdziwej przyczyny problemu.

farmaceutka w aptece

1. Utrzymuj prawidłową higienę jamy ustnej

Szczotkowanie zębów prawidłową techniką minimum dwa razy dziennie oraz regularne wymienianie tradycyjnej szczoteczki co około 2-3 miesiące to podstawa. Zdrowie i higiena jamy ustnej wymagają jednak również dodatkowych zabiegów. Nitkowanie zębów lub używanie szczoteczek międzyzębowych pozwala usunąć nagromadzoną płytkę nazębną oraz resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Bakterie i grzyby gromadzą się nie tylko w okolicy zębów i dziąseł, ale też na powierzchni języka, który codziennie rano należy dokładnie wyczyścić. Ponadto, aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób dziąseł i próchnicy zaleca się stosować płyny do płukania jamy ustnej. Można z nich korzystać nie tylko rano i wieczorem, ale także w ciągu dnia, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów, ale chcemy pozbyć się przykrego zapachu. W tej roli, lepiej sprawdzą się preparaty bez alkoholu, który może przesuszać błony śluzowe.

2. Pij wodę

Suchość w ustach jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu. Odpowiednia ilość śliny jest potrzebna co najmniej z kilku powodów:

  • nawilża błonę śluzową jamy ustnej
  • pomaga utrzymać prawidłowe pH
  • usuwa resztki pokarmów
  • zapobiega namnażaniu się bakterii, rozwojowi próchnicy i innych infekcji.

Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu pijąc niegazowaną wodę mineralną, zieloną herbatę czy napary ziołowe. Wysychanie ust w nocy prowadzi do nieświeżego oddechu rano. To tzw. halitoza fizjologiczna. Jej objawy mijają jednak już po porannym umyciu zębów i zjedzeniu pierwszego posiłku.

3. Zadbaj o czystość protezy

Podobnie jak ważna jest higiena jamy ustnej, tak samo należy dbać o czystość używanych protez zębowych. Należy je regularnie oczyszczać przeznaczonymi do tego celu pastami i środkami, które chronią przed zakażeniem drobnoustrojami. W przeciwnym razie będą się w nich gromadzić i osadzać resztki jedzenia oraz szkodliwe bakterie przenoszone w ten sposób do jamy ustnej.

Domowe sposoby na nieświeży oddech

4. Pietruszka

Lotne związki siarki są wytwarzane przez bakterie beztlenowe, które bytują w jamie ustnej. To właśnie ich obecność w dużej mierze odpowiada za tworzenie się nieprzyjemnego zapachu. Rozwojowi bakterii sprzyja kamień nazębny oraz niedokładnie oczyszczone resztki pokarmowe po jedzeniu. Pietruszka posiada wysoką zawartość chlorofilu, który łączy się z lotnymi związkami siarki i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Podobny efekt pozwalają uzyskać także liście bazylii, mięty lub kolendry.

5. Probiotyki

W zapobieganiu halitozie bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej równowagi w obrębie mikroflory jamy ustnej. Resztki pokarmów mogą powodować namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy i innych chorób jamy ustnej oraz zębów. Spożywanie jogurtów bez cukru pomaga zwiększyć ilość dobrych bakterii, które w pozytywny sposób wpływają na nasze zdrowie. Zmagając się z nieprzyjemnym zapachem z ust najlepiej wybierać jogurty probiotyczne, w których tych bakterii jest najwięcej.

6. Cynamon i imbir na nieświeży oddech

Cynamon to bardzo charakterystyczna przyprawa, która ma wielu zwolenników, szczególnie wśród osób dbających o sylwetkę. Pobudza przemianę materii i przyspiesza spalanie tłuszczu. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego i zapobiega problemom trawiennym. Za charakterystyczny zapach cynamonu odpowiada obecny w korze aldehyd cynamonowy, który nadaje mu również właściwości przeciwnowotworowych. Domowy płyn do płukania ust na bazie cynamonu pomaga redukować liczbę bakterii odpowiedzialnych za odczuwanie nieprzyjemnego zapachu.
Imbir zawiera olejki eteryczne o właściwościach odkażających. Posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, rozkurczowe oraz przeciwzapalne. Stosowany jest jako naturalny środek na przeziębienie lub wzdęcia. Imbir na nieświeży oddech można po prostu żuć lub spożywać w formie naparu lub dodatku do herbaty.

7. Cytryna

Żucie plasterka cytryny lub płukanie ust sokiem z cytrynem to kolejny sposób, aby odświeżyć oddech. Owoc cytrusowy stymuluje produkcję śliny, która oczyszcza jamę ustną z resztek pokarmu. Dzięki bogactwu witaminy C zapobiega również namnażaniu się szkodliwych bakterii.

8. Tabletki do ssania na nieświeży oddech

Tabletki do ssania są bogate w składniki, które zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych oraz namnażaniu się bakterii w jamie ustnej. Jednym z nich jest cynk, który neutralizuje lotne związki siarki, odpowiedzialne za nieświeży oddech. Przykładem takiego produktu jest Halitomin – tabletki z wyciągiem z tymianku, cynkiem i mentolem.
Zamiast tabletek żuć można również naturalne produkty, takie jak: goździki, koper włoski, kardamon. Między posiłkami warto sięgnąć też po zwykłą gumę do żucia (najlepiej miętową i bez cukru), która pobudzi wydzielanie śliny, pomagając oczyścić jamę ustna z resztek pokarmu oraz zapewni uczucie świeżości.

9. Zielona herbata

W walce z halitozą pomagają napary. Jednym z nich jest zielona herbata bogata w polifenole, dzięki którym posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Ogranicza namnażanie się bakterii beztlenowych oraz zapobiega chorobom dziąseł. Popijanie zielonej herbaty sprawdzi się również w profilaktyce wielu innych schorzeń, jak np. chorób układu sercowo-naczyniowego czy nowotworów. Zielona herbata może wspomagać utratę wagi, oczyszczanie organizmu oraz korzystnie wpływa na skórę – zapobiegając jej przedwczesnemu starzeniu się. Na nieświeży oddech warto popijać również herbatę tymiankową, szałwię, pokrzywę oraz herbatę z imbirem.

10. Płukanie gardła wodą z solą

Bakterie lubią gromadzić się na powierzchni gardła i migdałków. Roztwór wody z solą pomoże je oczyścić. Płukanie gardła wodą z solą to również znany domowy sposób na ból gardła. Łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Jeśli chcesz nawilżyć gardło wybierz sól emską.

11. Soda oczyszczona

Do płukania ust wykorzystać można roztwór sody oczyszczonej z wodą. Soda oczyszczona przywraca równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej. Dzięki silnie zasadowemu charakterowi neutralizuje kwasy, które powstają w ustach po jedzeniu. Taki roztwór złagodzi ponadto podrażnienia w jamie ustnej powstające na skutek stanów zapalnych, aft czy pleśniawek. Aby go przygotować, do szklanki wody należy dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Co ważne, sody oczyszczonej nie należy wykorzystywać do mycia zębów w celu ich wybielenia. Jej właściwości ścierne mogą poważnie uszkodzić szkliwo.

Jak utrzymać świeży oddech?

12. Dieta

Problem z nieświeżym oddechem może nasilić się pod wpływem stosowanej diety. Warto wykluczyć z niej produkty, które zmniejszają produkcję śliny i działają wysuszająco. Ograniczyć należy ponadto składniki bogate w lotne związki siarki oraz zakwaszające organizm, takie jak m.in.:

  • czosnek, cebula
  • alkohol, kawa
  • ostre przyprawy
  • słodzone napoje
  • produkty bogate w cukry proste.

Nieświeży oddech mogą powodować również niskokaloryczne diety odchudzające oraz dieta ketogeniczna.

13. Rzucenie palenia

Dym tytoniowy zawiera około 40 substancji, które przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych. Substancje smoliste działają także drażniąco i prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu układu oddechowego. Cząsteczki dymu tytoniowego utrzymują się w gardle i płucach, co może nasilać objawy halitozy. Wysuszają jamę ustną i zwiększają ryzyko występowania chorób dziąseł oraz przyzębia.

14. Kontrola u dentysty

W leczeniu halitozy najważniejsze jest uporanie się z przyczyną nieświeżego oddechu. Jeśli prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej oraz pijesz dużo wody, a problem nie znika koniecznie zgłoś się do dentysty. Specjalista wykryje i pomoże wyleczyć choroby przyzębia i dziąseł takie jak próchnica, paradontoza, zapalenie dziąseł, które często bywają źródłem nieświeżego oddechu. Oprócz regularnych kontroli warto zgłaszać się także na zabieg higienizacji jamy ustnej. Skaling, piaskowanie i fluoryzacja pomagają usunąć osad i kamień nazębny oraz dodatkowo chronią przed chorobami zębów.

15. Wizyta u internisty

Halitoza to nie tylko problem bezpośrednio związany z chorobami jamy ustnej i zębów. Powstawanie nieprzyjemnego zapachu często ma związek z występowaniem objawów refluksu żołądkowo przełykowego: niedomykaniem się dolnego zwieracza żołądka i cofaniem treści pokarmowej. Następuje wówczas zwrot lotnych związków z żołądka, co następnie powoduje, że zapach z ust staje się nieprzyjemny. Halitoza może być również wynikiem wielu innych chorób (m.in. cukrzycy, chorób nerek, zapalenia zatok) lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Dzięki odpowiednim badaniom i diagnozie specjalista będzie w stanie odkryć prawdziwe źródło problemu i pomóc je wyeliminować dzięki wdrożonemu leczeniu.