Bisabolol w kosmetyce – jakie efekty przynosi jego działanie?
Bisabolol – skąd się bierze?
Bisabolol (nazywany także lewomenolem) w sposób naturalny występuje w rumianku, to właśnie dzięki jego obecności w olejku eterycznym roślina ta posiada tak wiele cennych właściwości wykorzystywanych zarówno w lecznictwie jak i w preparatach kosmetycznych. Pozyskiwany jest także z rosnącego w Brazylii drzewa Candeia. Co więcej może być wytwarzany w sposób syntetyczny. Jego konsystencja jest oleista a zapach łączy nuty cytrusowe z kwiatowymi.
Bisabolol w kosmetykach – efekty działania
Bisabolol w kosmetyce wykorzystywany jest przede wszystkim jako składnik o działaniu kojącym. Łagodzi podrażnienia przynosząc ukojenie i redukując dyskomfort powodowany np. przez uciążliwy świąd czy zaczerwienienie skóry. Jednocześnie hamuje rozwój stanu zapalnego i przyspiesza gojenie się ran, co wspiera regenerację skóry podrażnionej np. długotrwałym opalaniem. Negatywnym skutkiem przebywania na słońcu mogą być także przebarwienia, powstałe wskutek nadprodukcji naturalnego pigmentu skóry – melaniny. Bisabolol hamuje jej syntezę, co pomaga wyrównać kolor skory oraz rozjaśnić widoczne przebarwienia.
W przypadku skóry suchej bisabolol ogranicza jej łuszczenie się oraz pomaga radzić sobie z popękaną i zrogowaciałą skórą stóp (Gehwol Schrunden maść). Również szukając środków łagodzących trądzik warto sięgnąć po bisabolol. Właściwości tego składnika wykorzystywane są ponadto do zabezpieczenia skóry przed uszkodzeniami powodowanymi aktywnością wolnych rodników oraz ochrony przed przedwczesnym starzeniem. Bisabolol w kosmetyce bywa używany także ze względu na swój przyjemny zapach oraz zdolność do swobodnego przenikania przez skórę. Z jego pomocą w głąb skóry łatwiej wnikać mogą inne substancje aktywne zawarte w preparacie.
Bisabolol – właściwości
- Łagodzi podrażnienia skóry
- Rozjaśnia przebarwienia
- Zapobiega procesom starzenia
- Działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie
- Wspomaga leczenie trądziku
- Zapobiega infekcjom skóry
- Ułatwia wchłanianie innych substancji aktywnych.
Bisabolol – właściwości kosmetyczne w pielęgnacji cery dojrzałej i trądzikowej
Zmiany trądzikowe oraz widoczne na twarzy zmarszczki czy zagłębienia wpływają niekorzystnie na wygląd i stan cery. Bisabolol sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry dojrzałej, jak i skłonnej do występowania trądziku.
Z wiekiem skóra produkuje mniej naturalnego kolagenu, co sprzyja pojawianiu się zmarszczek i nierówności. Aktywność wolnych rodników może dodatkowo przyspieszać naturalne procesy starzenia się skóry. Na ich nadmiar narażone są w szczególności osoby, które palą papierosy, niezdrowo się odżywiają, żyją w stresie lub opalają skórę bez należytej ochrony. Wolne rodniki niszczą włókna kolagenowe, a ponadto osłabiają naturalną odporność skóry na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, mróz czy promieniowanie UV. Bisabolol jak składnik o działaniu antyoksydacyjnym zwalcza wolne rodniki, jednocześnie przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek, utracie elastyczności i wiotczeniu skóry.
Bisabolol łagodzi także stany zapalne oraz hamuje aktywność gruczołów łojowych, co sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Ogranicza namnażanie się bakterii bytujących na powierzchni skóry, których rozprzestrzenianie się jest częstą przyczyną pojawiania się nowych wyprysków. W ten sposób z jednej strony wspiera leczenie istniejących zmian trądzikowych, z drugiej zapobiega nasilaniu się niedoskonałości.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.