choroba królów

Choroba królów – na czym polega dna moczanowa i kto jest szczególnie na nią narażony?

,

choroba królów

Choroba zapalna, na którą cierpi wiele osób, jednak nie każda z nich zdaje sobie z tego sprawę. Jej objawy mogą być pomylone z innymi schorzeniami, a nieleczona często prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym daleko posuniętego artretyzmu. Jakie są przyczyny dny moczanowej, jak wyglądają jej napady oraz jak ją leczyć?

Choroba królów – przyczyny

Podstawową przyczyną występowania dny moczanowej jest odkładanie kryształków kwasu moczowego w stawach i tkankach dookoła nich. W organizmie pewna ilość kwasu moczowego występuje naturalnie, ponieważ jest on produktem końcowym metabolizmu moczanów czerpanych z diety. W zdrowym stanie jest on wydalany z moczem lub przez jelita oraz podlega resorpcji zwrotnej. Gdy dochodzi do zaburzeń wydalania kwasu moczowego przez nerki, następuje jego podwyższony poziom we krwi.

farmaceutka w aptece

Do zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego (hiperurykemii) rzadziej dochodzi przez choroby nerek, a częściej przez nieodpowiednią dietę oraz czynniki ryzyka. Wzmożona synteza własna organizmu (endogenna) również może mieć duże znaczenie w występowaniu chorób takich jak podagra. Może to dotyczyć osób otyłych, z nadciśnieniem, cukrzyków, cierpiących za zaburzenia pracy serca i zespoły metaboliczne.

Leki stosowane w leczeniu niektórych schorzeń mogą przyczyniać się do wzrostu kwasu moczowego we krwi. Należą do nich diuretyki tiazydowe, inhibitory konwertazy angiotensyny, beta-blokery oraz niskodawkowy kwas acetylosalicylowy. Osoby je stosujące powinny zwracać większą uwagę na swoją dietę i wagę, aby nie dokładać sobie czynników powodujących podwyższenie kwasu moczowego we krwi. Większe ryzyko występowania podagry występuje również u osób, których członkowie rodziny na nią cierpieli.

Dnę moczanową diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badań laboratoryjnych. Wykonuje się morfologię, badanie moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, a w ostateczności mikroskopowo ocenia się płyn stawowy. U mężczyzn poziom kwasu moczowego jest naturalnie wyższy niż u kobiet. Po menopauzie jednak kobiety stają się również mocno narażone na podagrę.

Co jeść przy dnie moczanowej?

W przypadku żywności, produkty, które najczęściej podnoszą poziom kwasu moczowego to przede wszystkim czerwone mięso – wieprzowina i cielęcina oraz podroby, np. wątróbka i śledziona. W Polsce popularnym produktem żywnościowym, który powoduje wzrost kwasu moczowego jest szczaw. Dzieje się tak również po nadmiernym spożyciu niektórych ryb i owoców morza: tuńczyka, pstrąga, małży, sardynek, sardeli i przegrzebków. Nadmierne spożycie pikantnych przypraw oraz czekolady również ma wpływ na wzrost kwasu moczowego. W przypadku napojów na czele produktów bogatych w puryny stoi alkohol, w tym piwo, oraz napoje słodzone fruktozą. W przeszłości podagrę nazywano chorobą królów bądź ludzi bogatych właśnie ze względu na to, że mieli oni regularny dostęp do drogiego mięsa i częściej się nimi odżywiali. Obecnie choroba ta częściej występuje w krajach rozwiniętych.

O produktach powodujących wzrost kwasu moczowego warto pamiętać szczególnie, gdy sezonowo mamy na nie większą ochotę. Gdy pogoda staje się coraz chłodniejsza, naturalnie szukamy pożywienia bardziej kalorycznego i pożywnego, stąd rośnie ilość spożywanego mięsa. Dieta u osób zagrożonych podagrą powinna być jak najbardziej zróżnicowana z minimalizowaniem potencjalnie niekorzystnych pokarmów.

Istnieją produkty spożywcze, które naturalnie mogą wspomóc dietetyczne leczenie dny moczanowej. Mają one zdolność do obniżania kwasu moczowego we krwi. Należą do nich:

  • wiśnie,
  • imbir,
  • seler,
  • ocet jabłkowy,
  • produkty bogate w magnez,
  • niektóre zioła, również do zaparzania: pokrzywa, mniszek lekarski i ostropest plamisty.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku diagnozy podagry lub chociaż znalezienia wysokiego poziomu kwasu moczowego podczas badań, leczenie zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

objawy podagry

Objawy podagry

Najczęściej występującym objawem, który z reguły nie jest konsultowany z lekarzem, jest nagły, silny ból stawów. Może wystąpić w praktycznie każdym stawie (kolanowy, kostki, biodra, łokcie), jednak bardzo charakterystyczny jest ból dużego palca u nogi. W trakcie zapalenia miejsce to często jest opuchnięte, zaczerwienione i wrażliwe na dotyk. Nawet gdy ból ustępuje, pacjenci często uskarżają się na dziwny dyskomfort, którego nie potrafią sprecyzować. Może on powodować utrudnienia w poruszaniu się lub fakt, że pewną część ciała po prostu się „odczuwa”. Po jakimś czasie, jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana i poddana leczeniu, napady dny moczanowej zdarzają się częściej i utrzymują dłużej. Ostatecznie dochodzi do zaostrzenia choroby i poważnych problemów z poruszaniem się.

Czy dna moczanowa jest wyleczalna?

Tak, jest uleczalna, pod warunkiem jednak, że poważnie się do tej kuracji podchodzi. Leczenie jest dwutorowe. Po pierwsze – jak najszybsza zmiana diety i wyeliminowanie czynników ryzyka. Powinno się zrezygnować z palenia papierosów i regularnego picia alkoholu. Należy również zmienić dietę pod kątem zminimalizowania ilości produktów bogatych w moczany. Należy również podjąć się leczenia otyłości w konsultacji z lekarzem i dietetykiem klinicznym (ustali on dietę ubogą w puryny przy jednoczesnym zachowaniu deficytu kalorycznego).

Jednocześnie z dietą i zdrowymi nawykami lub dopiero, gdy nie zdadzą one egzaminu, stosuje się leczenie farmakologiczne. Lekarz włącza pacjentowi leki zmniejszające poziom kwasu moczowego we krwi i/lub leki przynoszące ulgę w napadach podagry. Do tych drugich zaliczają się niesteroidowe leki przeciwzapalne (na ból i miejscowe zapalenia), sterydy, kolchicynę lub, w ostateczności, kanakinumab. Stosowanie leków nie może zastępować zmiany diety i wprowadzenia zdrowych nawyków, tj. stosowanie farmaceutyków nie będzie miało większego sensu, jeśli nie zostaną w życiu chorego wprowadzone niezbędne zmiany. Należy również pamiętać, że podagra jest wyleczalna, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta. W innym wypadku można mówić zaledwie o zaleczaniu, to jest przynoszeniu ulgi w napadach.