ukąszenia owadów

Co na ukąszenia owadów? Sprawdzone domowe sposoby i preparaty z apteki

,

ukąszenia owadów

Bąble, opuchlizna, a przede wszystkim trudny do wytrzymania świąd. U osób, które nie są uczulone na jad owadów ukąszenia nie powodują zwykle poważnych problemów zdrowotnych, potrafią jednak wywołać wiele uciążliwych dolegliwości. Co na ukąszenia owadów sprawdzi się wśród domowych sposobów, aby wykorzystując łatwo dostępne produkty szybko odczuć ulgę? W jakie preparaty warto zaopatrzyć się w aptece?

Domowe sposoby na ukąszenia

W zależności od rodzaj ukąszenie owada może powodować różne reakcje skórne. Komary pozostawiają na ciele charakterystyczne czerwone bąble, po ugryzieniu osy zwykle pozostaje obrzęk, z kolei rany po ukąszeniach powodowanych przez meszki mogą krwawić. Często pojawia się także zaczerwienienie, uciążliwy świąd, a nawet ból. Jeśli objawy nie są intensywne w ich łagodzeniu mogą sprawdzić się domowe sposoby na ukąszenia. Łatwo dostępne środki przynoszą ulgę, przy minimalnym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. Co na ukąszenia owadów zastosować?

farmaceutka w aptece
  • Kostki lodu

W okresie letnim warto mieć je pod ręką nie tylko po to, aby schłodzić napoje, ale także zadziałać kojąco na skórę. Kostki lodu owinięte w bawełnianą ściereczkę i przyłożone do skóry ułatwią wyrównanie temperatury po oparzeniu słonecznym. To również jeden z najprostszych domowych sposobów na ukąszenia, który łagodzi uciążliwy świąd i zapobiega rozdrapywaniu skóry oraz tworzeniu się ran. Kostkę lodu warto podać poszkodowanemu do ssania także na przykład po połknięciu osy. Narastający obrzęk w obrębie dróg oddechowych może utrudnić, a nawet uniemożliwić oddychanie. Należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Kostki lodu mogą w takim przypadku pomóc opóźnić tworzenie się obrzęku lub zmniejszyć jego rozmiar.

  • Cebula

Zwykła cebula może okazać się bardzo pomocna w łagodzeniu skutków ukąszenia przez owady. Odczyn jadu pszczoły jest kwaśny, a okład z cebuli pomaga zneutralizować jego działanie. Zanim jednak przyłożymy przekrojoną połowę cebuli do skóry, w pierwszej kolejności należy wyjąć żądło. Zaleca się, aby je podważyć lub zeskrobać. Na końcu żądła znajduje się zbiorniczek, z którego sączy się jad. Im dłużej żądło pozostaje w skórze, tym więcej jadu dostaje się do organizmu człowieka. Można go też wstrzyknąć pod skórę podczas wyciągania żądła palcami lub pęsetą.

Cebula może ponadto sprawdzić się w przypadku innego rodzaju ukąszeń owadów, np. tych powodowanych przez meszki. Posiadająca właściwości antybakteryjne cebula w delikatny sposób łagodzi obrzęk i inne objawy ugryzienia.

  • Cytryna

W przeciwieństwie do pszczół, odczyn jadu osy ma charakter zasadowy. Po ukąszeniu owada ulgę przyniesie sok z cytryny. Warto przy tym pamiętać, że osa nie pozostawia w ciele żądła i może kąsać wielokrotnie. Plaster cytryny przynosi ulgę również po ukąszeniu komara. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i łagodzi świąd skóry.

  • Soda oczyszczona

To jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na ukąszenia. Dzięki niej świąd przestaje być tak uciążliwy, a bąble szybciej znikają ze skóry. Dla uzyskania łatwej w aplikacji konsystencji sodę należy najpierw wymieszać z niewielką ilością wody, a dopiero potem nanieść na skórę. Taki roztwór można przygotować też w formie płynnej, a zmiany skórne przecierać namoczonym wacikiem lub gazą. Właściwości przeciwświądowe są szczególnie cenne w przypadku dzieci, które trudno powstrzymać przed rozdrapywaniem bąbli i ran, co utrudnia ich gojenie się i może prowadzić do zakażenia.

  • Miód

Słodki sposób na uciążliwe dolegliwości. Zastosowanie miodu ogranicza rozwój stanu zapalnego i łagodzi ślady po ukąszeniach owadów. Ponadto miód posiada właściwości przeciwświądowe, co ułatwia zapanowanie nad chęcią ciągłego drapania. Działa antyseptycznie i przyspiesza gojenie się bąbli.

obrzęk po ukąszeniu

Ukąszenie owada – co kupić w aptece?

Na ukąszenie owada stosuje się żele i maści przeciwhistaminowe. Zahamowanie wydzielania histaminy pozwala złagodzić stan zapalny i towarzyszące mu objawy takie jak świąd, ból oraz obrzęk. Na ugryzienia komarów czy meszek sprawdzi się np. Fenistil żel. Stosowany miejscowo delikatnie znieczula i chłodzi. Hamuje występowanie reakcji uczuleniowej, łagodzi świąd oraz podrażnienie skóry. Preparaty oparte na składnikach pochodzenia naturalnego są tym, co na ukąszenia owadów najczęściej wybierają mamy dla swoich dzieci oraz kobiety w ciąży. Do tego typu środków należy np. Mama natura Insectolin żel na ukąszenia. Zastosowanie olejku jojoba, oczaru wirginijskiego oraz ekstraktu z jeżówki wpływa na redukcję zaczerwienienia, obrzęku i świądu. Preparat pielęgnuje podrażnioną skórę i jest dobrze tolerowany. Wygodnym rozwiązaniem na wakacyjne wyjazdy będzie też np. sztyft na ugryzienia owadów, który warto mieć zawsze pod ręką.

Żel aloesowy posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne (np. Aloe Vera żel). Jego aplikacja przynosi przyjemny efekt chłodzenia, co na ukąszenia owadów działa niezwykle kojąco. Redukuje ból i łagodzi ślady po ukąszeniu. Żel aloesowy zawiera wiele cennych witamin i związków mineralnych, które wspierają procesy regeneracyjne skóry i przyspieszają gojenie się ran, m.in. wapń, potas, witaminy C i E. Aloes doskonale nawilża skórę oraz wzmacnia jej naturalną warstwę ochronną co sprawia, że doskonale sprawdza się w trakcie łagodzenia oparzeń słonecznych I stopnia. Zarówno w przypadku ukąszenia owada jak i oparzeń zastosować można także naturalny żel aloesowy wyciśnięty bezpośrednio z liści aloesu.

Do walki z ukąszeniami przez owady z pewnością przyda się środek do dezynfekcji. Preparatem o właściwościach antyseptycznych i szerokim zastosowaniu jest np. Octenisept. Substancje czynne: octenidyna oraz fenoksyetanol działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i antygrzybiczo. Zastosowanie Octeniseptu na rany jest bezbolesne i przyspiesza proces gojenia się. Płyn antyseptyczny pozwoli ograniczyć ryzyko rozwoju zakażenia i sprawdzi się np. po ukąszeniu osy lub w celu zdezynfekowania miejsca po usunięciu żądła pszczoły.

co na ukąszenia owadów

 

Ukąszenia owadów w większości przypadków nie prowadzą do groźnych powikłań. Należy jednak zachować czujność. Objawy, które powinny wzbudzić niepokój to przede wszystkim: duszność, bladość skóry, zawroty głowy, nudności, wymioty, kołatanie serca, omdlenia, utrata przytomności, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Wystąpienie reakcji alergicznej o dużym stopniu nasilenia, a w szczególności wstrząsu anafilaktycznego wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

hydrocortisonum aflofarmsoventol żelentil ukąszenia żelchusteczki po ukąszeniu owadówfoxill żel