Częste kichanie – co może oznaczać i jak sobie z nim poradzić?
Co wywołuje kichanie?
Kichanie podobnie jak np. kaszel to jedna z reakcji obronnych organizmu. Jej celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Następuje na skutek podrażnienia błony śluzowej nosa. Tym, co wywołuje częste kichanie mogą być cząsteczki zupełnie niewidoczne dla oczu takie jak chorobotwórcze drobnoustroje czy alergeny, ale też np. paproch, który przedostanie się do nosa. Na skutek impulsu przesyłanego do mózgu następuje gwałtowne wypuszczenie powietrza przez nos i przez usta, a wraz z nim zalegających substancji drażniących. Jakie mogą być przyczyny kichania?
Ciągłe kichanie i kręcenie w nosie a alergia?
Coraz więcej osób cierpi na alergię. W okresie wiosennym najczęściej wspomina się o alergii na pyłki, ale reakcja nadwrażliwości może występować także całorocznie np. w podczas alergii na kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Niezależnie od czynnika alergizującego ciągłe kichanie i kręcenie w nosie to jeden z charakterystycznych objawów alergii. Zwykle towarzyszy mu również alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny. Inne objawy alergii to m.in.:
- zaczerwienione i łzawiące okolice oczu
- swędzące okolice nosa i gardła
- kaszel i świszczący oddech
- pokrzywka i świąd skóry (alergia skórna)
- bóle brzucha, nudności (alergia pokarmowa).
[show_products product=”132554, 215346, 230218, 226877″]
–>
Co może pomóc na ciągłe kichanie i kręcenie w nosie z powodu alergii?
Reakcja nadwrażliwości powstaje na skutek wydzielania się histaminy i toczącego się stanu zapalnego. Alergeny błędnie interpretowane jako substancje szkodliwe powodują, że organizm uruchamia swoje mechanizmy obronne. Podstawowym sposobem leczenia alergii jest stosowanie leków przeciwhistaminowych II generacji, które zapobiegają pojawieniu się nieprzyjemnych objawów, w tym kichania (np. Allegra tabletki , Aleric Deslo Active tabletki). Doraźnie pomagają też środki łagodzące nieprzyjemne dolegliwości takie jak leki na katar alergiczny, krople obkurczające błonę śluzową, kortykosteroidy. Jeśli jest to możliwe należy unikać kontaktu z alergenami lub ograniczać go do minimum. Pomaga w tym m.in. woda morska, która oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa wspomagając jej ochronne działanie. Na alergię stosowany jest też olej z czarnuszki. Zawarty w nim tymochinon działa przeciwzapalnie i hamuje wydzielanie histaminy (sprawdź też inne sposoby na alergię).
Co oznacza kichanie? Infekcje wirusowe
Cieknący i zatkany nos oraz ciągłe kichanie to jeden ze wspólnych objawów alergii i infekcji o podłożu wirusowym. Jeśli trudno nam je od siebie odróżnić, warto wziąć pod uwagę inne towarzyszące dolegliwości. Przy przeziębieniu lub grypie mogą pojawić się: stan podgorączkowy, gorączka i bóle mięśni, co jest niespotykane w przebiegu reakcji alergicznej. Ponadto w trakcie przeziębienia wydzielina z nosa częściej jest gęsta i ma żółtawy lub zielonkawy odcień, a ból gardła staje się dość intensywny. Na infekcje wirusowe nie pomagają leki przeciwhistaminowe, co również w pewien sposób pomaga stwierdzić, co nam dolega.
Jak ograniczyć napady kichania podczas infekcji?
Już w początkowej fazie infekcji warto wdrożyć naturalne sposoby na przeziębienie. W takie sytuacji dobrze postawić na odpoczynek i rozgrzać organizm przy pomocy kąpieli lub ziół o działaniu napotnym. Warto zwiększyć spożycie płynów, a do diety wprowadzić miód i czosnek o właściwościach antybakteryjnych i przeciwwirusowych, które pomogą ograniczyć namnażanie się drobnoustrojów i napady kichania. Do udrażniania nosa sprawdzi się woda morska w roztworze hipertonicznym lub np. środki na katar z pseudoefedryną zmniejszające przekrwienie. Na gorączkę i bóle mięśni najczęściej wybierane są preparaty na bazie paracetamolu, który nie podrażnia błony śluzowej żołądka lub ibuprofenu – dodatkowo posiadające właściwości przeciwzapalne.
Co jeszcze może powodować kichanie? Przyczyny
Kichanie jest reakcją organizmu na podrażnienie błony śluzowej wewnątrz nosa. Jego przyczyną nie musi być jednak wyłącznie alergia. Ostre przyprawy i intensywne zapachy również powodują częste kichanie. Przyczyny mogą tkwić też w zanieczyszczeniach unoszących się w powietrzu, które wdychamy w domu lub w miejscu pracy.
Co wywołuje kichanie:
- drażniące przyprawy i zapachy: np. pieprz, perfumy,
- nadmiernie suche powietrze w okresie grzewczym, pleśń, chemikalia wdychane w miejscu pracy
- jasne światło – tzw. foticzny odruch kichania pojawia się na skutek patrzenia w jasne światło
- ciało obce w jamie nosowej np. paproch
- zdenerwowanie, stres.
Ciągłe kichanie – dlaczego nie wolno go hamować?
Napady kichania mają na celu ochronę dróg oddechowych i pomagają je oczyścić. Kichanie, nawet częste pełni więc wiele pozytywnych funkcji. Aby ograniczyć ciągłe kichanie, można próbować wyeliminować jego przyczyny lecząc m.in. objawy przeziębienia czy alergii, nie należy jednak hamować samego odruchu kichania. To niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Podczas odruchu kichania gwałtownie rośnie ciśnienie w klatce piersiowej. Kiedy chcemy go na siłę powstrzymać, wzrost może okazać się na tyle duży, że dojdzie do obrażeń wewnątrz ciała, np. uszkodzenia błony bębenkowej.
Warto natomiast pamiętać, że podczas kichania z dużą siłą rozprzestrzeniają się bakterie i wirusy, dlatego zawsze należy dbać o higienę. To ważne zwłaszcza podczas trwającej pandemii koronawirusa. Jak kichać? Jeśli mamy przy sobie chusteczkę jednorazową, należy zasłonić nią nos, a następnie wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci. W przypadku braku chusteczki najlepiej kichnąć w zgięcie łokciowe. Częste kichanie w dłonie jest najmniej higieniczne, jeśli jednak tak się zdarzy, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub użyć preparatów do dezynfekcji.
• preparaty na alergię • amertil bio • lirra gem • alergia na pyłki • alergia oczu
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.