gorączka przy ząbkowaniu

Gorączka przy ząbkowaniu – ile trwa i jak ją zbić?

, , ,

gorączka przy ząbkowaniu

Ząbkowanie jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, niestety często bolesnym. Zaczyna się między czwartym a siódmym miesiącem życia. Jest to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, którzy często zadają sobie pytanie: ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i kiedy udać się do lekarza?

Ząbkowanie a gorączka

Wielu rodziców łączy ząbkowanie z gorączką, tymczasem podwyższona temperatura nie jest objawem wyrzynania się mlecznych ząbków, a infekcją spowodowaną przez wirusy i bakterie. Standardowymi objawami ząbkowania jest wzmożone ślinienie się, wkładanie przez dziecko różnych przedmiotów do buzi i gryzienie ich, rozdrażnienie, mniejszy apetyt, zaczerwienione dziąsła oraz wybudzanie się w nocy. Dziecko podczas ząbkowania zdecydowanie potrzebuje więcej czułości.

farmaceutka w aptece

Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu?

Nieznacznie podwyższona temperatura i rozpulchnione dziąsła mogą zwiastować wyrzynanie się ząbków u dziecka. U większości dzieci podczas ząbkowania temperatura wzrasta do 37,8°C i jest to klasyczny stan podgorączkowy. Natomiast o gorączce mówimy, gdy temperatura ciała dziecka przekracza 38,5°C.

Nie ma jednej reguły, która mówi, na jakim etapie ząbkowania pojawi się podwyższona temperaturę i jak długo będzie ona trwała. To indywidualne sprawa uzależniona od konkretnego przypadku. Każde dziecko będzie miało też inne objawy ząbkowania. Jedne mogą gorzej znieść pierwszy etap ząbkowania, a inne ostatni, gdzie ząb będzie przebijał się przez dziąsło i powodował dyskomfort u maluszka. Może się zdarzyć, że rodzice przeoczą objawy ząbkowania, ponieważ dziecko będzie w doskonałym humorze i dobrym stanie ogólnym.

U niektórych dzieci podwyższona temperatura ciała pojawia się już na samym początku wyrzynania się zębów, u innych na ostatnim etapie, gdy ząb będzie przebijał się przez dziąsło. Niektóre dzieci wyrzynanie się zębów przechodzą bezobjawowo, inne bardzo cierpią. Zazwyczaj gorączka pojawia się u ząbkujących niemowląt. Gdy zęby wyrzynają się później, u nieco starszych dzieci, proces przebiega łagodniej.

Gorączka przy ząbkowaniu kiedy do lekarza?

Jednym z objawów ząbkowania u dziecka może być podwyższona temperatura. O stanie podgorączkowym mówimy, gdy temperatura ciała nie przekracza 38°C. Zwykle pojawia się on w czasie wyrzynania się mlecznych zębów i nie trwa dłużej niż trzy dni. Co ważne podwyższona temperatura nie jest chorobą, tylko objawem wskazującym na fakt, że organizm podjął działania w celu rozwiązania jakiegoś problemu, na przykład infekcji. Podczas standu podgorączkowego organizm dziecka produkuje więcej przeciwciał i komórek obronnych. O gorączce mówimy, gdy temperatura przekracza 38°C.

Do lekarza powinniśmy udać się, gdy wysoka gorączka utrzymuje się przez kilka dni. W takiej sytuacji powodem podwyższonej temperatury nie jest infekcja związania z wyrzynaniem się zębów. Podczas ząbkowania, dziecko, aby ulżyć sobie w bólu, często wkłada do buzi rączki, zabawki i inne przedmioty. Takie działanie może spowodować, że do rozpulchnionych dziąseł dostaną się wirusy i bakterie. Rodzic również powinien skontaktować się z lekarzem, gdy zęby przebiją się już przez dziąsła, a mimo to dziecko nadal gorączkuje. Zaleca się wizytę u pediatry, gdy wysoka temperatura dotyczy dziecka poniżej 3 miesięcy.

Innymi niepokojącymi objawami, które powinny skłonić rodzica, do kontaktu z pediatrą są:

  • zły stan ogólny
  • nadmierna senność
  • biegunka
  • wymioty
  • wysypka, która nie blednie ani nie znika pod wpływem ucisku
  • przyspieszony oddech i bicie serca
  • mniejsze zainteresowanie otoczeniem
  • temperatura powyżej 39°C

Co na ząbkowanie u niemowlaka?

Wyrzynanie się ząbków jest nieuchronnym elementem rozwoju dziecka. Bywa powodem bólu i złego samopoczucia maluszka. Rodzice, aby złagodzić nieprzyjemne objawy mogą zaopatrzyć się w granulki na ząbkowanie, które zapobiegną zapaleniu dziąseł, a przy okazji przyjemnie je schłodzą i dadzą ukojenie. Dodatkowym atutem takiego produktu jest zapobieganie pojawieniu się gorączki, biegunki, problemów z zasypianiem. Żel na ząbkowanie również jest chętnie stosowany przez rodziców – łagodzi miejscowo ból i poprawia samopoczucie dziecka. Warto wybierać produkty z dodatkiem aloesu, ponieważ działa on bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Żel na zapalenie dziąseł z dodatkiem rumianku ma właściwości przeciwzapalne i nieczulające. Zioło to można również zaparzyć i chłodnym płynem przemywać za pomocą gazy dziąsła dziecka. Innym sposobem jest podanie niemowlakowi schłodzonego gryzaczka, który dzięki niskiej temperaturze również przyniesie ukojenie nabrzmiałym dziąsłom. Gdy dziecko będzie bardzo cierpiało podczas wyrzynania się ząbków można mu podać czopki na gorączkę i ząbkowanie, które zniwelują ból oraz stres u maluszka.

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, nie tylko podczas ząbkowania. Zaleca się przyzwyczajanie dziecka do mycia zębów od chwili, gdy się pojawią pierwsze ząbki. Służą do tego odpowiednie pasty, szczoteczki dla niemowląt oraz sylikonowe nakładki na palec. W ten sposób od najmłodszych lat nauczymy dziecko dbania o własne uzębienie. Taki pozytywny nawyk będzie procentował w ich dorosłym życiu.

Polecane produkty