Jak objawia się zgaga?
Charakterystycznym objawem zgagi jest uczucie silnego pieczenia, które nasila się w pozycji leżącej lub w trakcie pochylania. Zgaga pojawia się na skutek cofania się kwasu żołądkowego w kierunku przełyku. Odczuwany dyskomfort występuje w wyniku podrażnienia błony śluzowej wyścielającej przełyk, która nie jest odporna na intensywne działanie kwasu solnego.
Nieprzyjemne pieczenie zwykle odczuwane jest za mostkiem i może promieniować w kierunku gardła. Inne objawy, które mogą pojawić się w przebiegu zgagi to m.in.: kwaśny lub gorzki smak w ustach, suchy kaszel lub chrypka, trudności z połykaniem, nudności, uczucie pełności, ból brzucha lub gardła.
Zgaga często występuje po posiłku. Jej pojawianiu się sprzyjają:
- tłuste i pikantne potrawy
- pomidory oraz wykonane z nich przetwory
- cytrusy
- napoje gazowane
- słodycze
- używki: kawa lub alkohol.
Zgaga jest objawem choroby refluksowej, może także pojawić się w związku z rozwojem przepukliny rozworu przełykowego oraz w okresie ciąży. Ryzyko występowania zgagi zwiększają czynniki takie jak:
- otyłość
- palenie papierosów
- stres
- przyjmowanie niektórych leków.
[show_products product=”262923, 263457, 263547, 227338″]
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.