jak pozbyć się odcisków na stopie

Jak pozbyć się odcisków na stopie?

,

jak pozbyć się odcisków na stopie

Są bolesne i mogą utrudniać poruszanie się. Odciski często pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie, co powoduje, że chcemy jak najszybciej znaleźć rozwiązanie problemu. Jak pozbyć się odcisków na stopie? Pomogą w tym domowe sposoby, choć w niektórych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Warto zadbać także o odpowiednią profilaktykę, aby zapobiegać występowaniu kolejnych odcisków w przyszłości.

Odciski na stopach – przyczyny

Nieprawidłowy dobór obuwia to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania odcisków na stopach. Silny ucisk lub tarcie powodują, że skóra rogowacieje. To naturalny mechanizm obronny, który ma chronić przed urazem. W miejscach, w których dochodzi do hiperkeratozy czyli nadmiernego rogowacenia naskórka powstają odciski. Warto zauważyć, że mogą one tworzyć się nie tylko na stopach, ale również innych miejscach na ciele narażonych na długotrwały nacisk, jak np. dłonie.

farmaceutka w aptece

Wyróżnia się różne rodzaje odcisków, do których należą nagniotki i modzele. Nagniotki są dość niewielkie, ale mogą być bolesne. Przyczyną odczuwanych dolegliwości jest występujący w ich centralnej części korzeń, który wrasta w głąb skóry. W przypadku modzeli pogrubiony obszar na skórze zwykle jest większy. Modzele mają żółtawe zabarwienie i często tworzą się na podeszwie stóp. Wyróżnia je brak uformowanego rdzenia.

Na występowanie odcisków w szczególny sposób narażeni są pracownicy fizyczni wykonujący przez wiele godzin powtarzalne czynności lub pracujący w pozycji stojącej, a także sportowcy. Ryzyko tworzenia się odcisków wzrasta u osób z wadami postawy lub deformacjami stóp, cierpiących na choroby takie jak cukrzyca czy otyłość, a także u seniorów. Odciski z większym prawdopodobieństwem mogą tworzyć się również w przypadku nadmiernie suchej skóry, w związku z czym ich pojawianiu się sprzyja nieodpowiednia pielęgnacja stóp.

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Na pojawienie się odcisków należy reagować od razu. W ten sposób nie tylko unikniemy przykrych konsekwencji w postaci silnego bólu czy stanu zapalnego, ale także szybciej poradzimy sobie z problemem. W większości przypadków małe zmiany można usunąć domowymi sposobami.

Maści i płyny na odciski

Grubą warstwę martwego naskórka pomagają usunąć maści i płyny o działaniu złuszczającym (np. płyn ABE, Acerin płyn) . Preparaty na odciski z kwasem salicylowym i kwasem mlekowym zmiękczają i złuszczają zrogowaciały naskórek oraz ułatwiają usuwanie odcisków. W ich składzie warto poszukiwać też substancji o właściwościach antybakteryjnych, aby ograniczyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego i infekcji.

Najpierw stopy należy umieścić w misce z wodą i dokładnie wymoczyć przez minimum 10 minut. Płyn lub maść na odciski stosuje się wyłącznie punktowo. Kwas salicylowy złuszcza zrogowaciały naskórek, ale może podrażniać zdrową skórę. Dlatego należy ją zabezpieczyć, smarując skórę wazeliną lub tłustym kremem. Zabieg należy powtarzać przez kilka kolejnych dni zgodnie ze wskazówkami podanymi w ulotce. Zmiękczenie odcisku pozwala łatwiej go usunąć przy użyciu np. tarki do stóp.

Plastry na odciski

Bolące odciski na stopach mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, tym bardziej podczas spaceru czy wycieczki w góry. Plastry na odciski działają ochronnie, zabezpieczają odciski przed naciskiem i podrażnieniami. Mocno przywierają do skóry i nie przesuwają się w trakcie chodzenia, aby umożliwić poruszanie się bez bólu i dyskomfortu. Plastry z kwasem salicylowym podobnie jak płyny czy maści pomagają zmiękczyć zmianę na skórze, aby potem z łatwością usunąć zrogowaciały naskórek.

Wizyta u podologa

Samodzielne usuwanie odcisków na stopach nie jest zalecane u osób, które zmagają się z cukrzycą lub ze względu na problemy z krążeniem występuje u nich wyższe ryzyko powikłań. Do podologa warto zgłosić się w przypadku nagniotków, których rdzeń jest głęboko zakorzeniony w skórze oraz zawsze wtedy, gdy chcemy szybko i bezboleśnie pozbyć się problemu. Do mechanicznego usunięcia odcisku podolog może użyć specjalnego dłuta lub skorzystać z laseru.

Jak uniknąć odcisków na stopach?

Problem odcisków może nawracać. Aby temu zapobiec niezbędna jest właściwa pielęgnacja stóp oraz unikanie czynników, które sprzyjają ich powstawaniu.

Do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić regularne złuszczanie, nawilżanie i natłuszczanie skóry. Stosowanie kremów z mocznikiem, lanoliną, witaminami A i E zapobiega nadmiernemu przesuszeniu skóry i chroni ją przed uszkodzeniami. Kąpiele stóp z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych lub soli zmiękczają naskórek, dzięki czemu zrogowaciałe partie skóry łatwiej potem usunąć. Stosowanie talku może pomóc w walce z nadmierną potliwością stóp, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo tworzenia się odcisków.

Najważniejszy jest jednak odpowiedni dobór obuwia. Buty nie powinny uciskać palców ani uwierać stopy w żadnym miejscu. Najlepiej sprawdzi się płaskie obuwie, z odpowiednio miękką i amortyzującą podeszwą. W przypadku, kiedy przyczyną powstawania odcisków są wady anatomiczne, niezbędne może okazać się noszenie specjalnych wkładek korekcyjnych.