wiosenne słońce

Lekki krem z filtrem do twarzy – nie zapomnij o nim na wiosnę

wiosenne słońce

Ty też nie możesz doczekać się cieplejszych dni? Promieniowanie słoneczne wspomaga dobre samopoczucie i jest źródłem witaminy D, która korzystnie wpływa na odporność organizmu oraz zdrowie kości. Może jednak szkodliwie oddziaływać na skórę, jeśli nie zastosujesz odpowiedniej ochrony. Lekki krem z filtrem do twarzy to obowiązkowa pozycja w kosmetyczce, która pozwoli w pełni cieszyć się wiosną, jednocześnie dbając o zdrowie i piękną skórę.

Ochrona SPF – dlaczego jest taka ważna?

Wiosenne słońce wcale nie jest takie łagodne i nieszkodliwe, na jakie wygląda. Do poparzeń słonecznych dochodzi przede wszystkim latem, ale promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne dla zdrowia i skóry przez cały rok. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą promieniowania UVA, które niezależnie od pogody może docierać aż do komórek skóry właściwej. Dla tego rodzaju promieniowania nieprzepuszczalną barierą nie są ani chmury ani szyby samochodu czy okna, a jego natężenie jest takie samo przez cały rok. Promieniowanie UVA odpowiada m. in. za:

farmaceutka w aptece

Fotostarzenie się skóry

Wiotka, przesuszona skóra, przedwczesne pojawianie się zmarszczek to efekty braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Wpływ promieni słonecznych nie jest jedynym czynnikiem powodującym starzenie się, ale jego działanie znacznie przyspiesza naturalne procesy zachodzące w skórze. W wyniku działania promieni słonecznych uszkodzeniu ulegają komórki tkanki łącznej będące źródłem kolagenu i elastyny. Ich ilość maleje z wiekiem, a kiedy dodatkowym zaburzeniom ulega naturalny proces produkcji, skóra szybciej traci jędrność i elastyczność. Światło słoneczne prowadzi też do wzmożonej aktywności wolnych rodników i nasila stres oksydacyjny.

Przebarwienia skórne

Piegi oraz widoczne na skórze plamy w różnych odcieniach brązu są efektem zjawiska hiperpigmentacji. Uszkodzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym prowadzą do nadmiernej produkcji melaniny (naturalnego barwnika skóry) i jej punktowego gromadzenia się w różnych miejscach na ciele, a szczególnie w okolicy twarzy i dekoltu.
Zjawisko powstawania przebarwień może wystąpić również na skutek substancji fototoksycznych i fotouczulających obecnych w przyjmowanych lekach, ziołach lub stosowanych kosmetykach. To dlatego z promieni słonecznych nie można korzystać m.in. po peelingu chemicznym kwasami AHA i BHA czy w trakcie kuracji retinolem.

Rozszerzone naczynia krwionośne

Kolejnym negatywnym skutkiem działania promieniowania UVA jest rozszerzanie się naczynek krwionośnych. W rezultacie skóra na twarzy się czerwieni, a przebijające przez jej powierzchnię naczynka są widoczne w postaci pajączków. Promieniowanie UVA może prowadzić do powstawania teleangiektazji, czyli trwale rozszerzonych naczyń włosowatych oraz nasilać objawy trądziku różowatego.

Choroby nowotworowe

Opalanie ciała bez odpowiedniej ochrony nasila ryzyko występowania nowotworów skóry. Promieniowanie UVA może uszkadzać DNA komórek i doprowadzić do wytworzenia się komórek nowotworowych. Jednym z najbardziej znanych i niebezpiecznych nowotworów złośliwych jest czerniak.

Promieniowanie UVA może ponadto prowadzić do występowania alergii skórnych. Ich objawem jest często rumień i wysypka.

Promieniowanie UVB można uznać za bardziej bezpieczne z tego względu, że większość ludzi zdaje sobie sprawę z jego istnienia i stosuje odpowiednie środki ochrony. Skutki działania promieni UVB są widoczne gołym okiem tuż po ekspozycji ciała na słońce w postaci opalenizny, a nie jak w przypadku promieniowania UVA – nawet po kilku latach. To właśnie UVB jest odpowiedzialne m.in. za zaczerwienie skóry po opalaniu i oparzenia słoneczne, może również powodować choroby nowotworowe.

Kosmetyki do opalania powinny więc posiadać szerokie spektrum działania. Ochrona SPF zabezpiecza przed wpływem promieniowania UVB na skórę. Dlatego na opakowaniu należy poszukiwać również oznaczeń, które informują o ochronie przed promieniowaniem UVA, takich jak: napis UVA ujęty w kółko, oznaczenia PPD, IPD, PA.

Ile SPF na twarz?

Ochrona przed słońcem to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki przeciwzmarszczkowej oraz dbania o zdrowie skóry. Dlatego zalecane są przede wszystkim kosmetyki o wysokim współczynniku ochrony SPF 50. Jest to szczególnie wskazane w przypadku osób z jasną karnacją, przebarwieniami, czy cerą dojrzałą. Posiadając ciemniejszą karnację można zdecydować się na niższy poziom ochrony jak np. 30 SPF.

Przed zakupem kosmetyku, warto zastanowić się nie tylko nad tym, ile SPF na twarz zastosować, ale także jakie rodzaje filtrów UV wybrać. Osoby, które posiadają skórę wrażliwą, ze skłonnością do występowania alergii i podrażnień powinny rozejrzeć się za kosmetykami z filtrami mineralnymi. Tego rodzaju filtry osadzają się na powierzchni ciała i niczym tarcza odbijają promienie słońca. Nie przenikają do głębszych warstw skóry, przez co są dla niej bardziej bezpieczne. Filtry chemiczne lepiej się wchłaniają, ale mechanizm ich działania jest zupełnie inny. Pochłaniają promieniowanie słoneczne i uwalniają je w postaci ciepła, zabezpieczając przed szkodliwym wpływem na skórę.

Wiosenne słońce – lekkie kremy z filtrem UV na co dzień

Na wiosnę warto wybrać krem o lekkiej konsystencji, który pozwoli skórze odpocząć po tłustych i mocno obciążających jej strukturę zimowych kosmetykach. Promieniowanie słoneczne sprzyja powstawaniu wolnych rodników, dlatego dobrym wyborem będzie krem bogaty w antyoksydanty, który pomoże skórze zachować młody wygląd. Bez wątpienia należy również zadbać o odpowiednie nawilżenie cery, aby pozostała świeża i promienna.

Eucerin Anti-age Hyaluron-filler z filtrem SPF 30 intensywnie nawilża skórę, a dzięki fotoprotekcji chroni ją też przed przedwczesnymi oznakami starzenia. Krem bogaty w kwas hialuronowy wnika w głębsze warstwy naskórka, a następnie wypełnia zmarszczki od wewnątrz. Saponina stymuluje tworzenie naturalnego kolagenu w skórze i wspomaga efekt jej odmłodzenia.

Do skóry wysuszonej i podrażnionej po zimie sprawdzi się emulsja na dzień Louis Widmer Hydro-Active. Krem z zawartością kwasu hialuronowego, keratyny, pantenolu i witaminy E przywróci jej jędrność i elastyczność oraz zadba o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym i szkodliwym wpływem innych czynników zewnętrznych.

Krem BB to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują lekkiej alternatywy dla fluidu. Łącząc w sobie właściwości kremu pielęgnacyjnego i podkładu nawilża skórę oraz delikatnie wyrównuje jej koloryt. La Roche Posay Hydreane BB krem zawiera system filtrów ochronnych UVA-UVB. Masło shea oraz wyciąg z naturalnych olejków roślinnych wspomagają regenerację przesuszonej i wrażliwej skóry, jednocześnie nie zapychając porów. Z kolei woda termalna łagodzi podrażnienia oraz działa na skórę kojąco.