Olejek z drzewa herbacianego – właściwości. Jak wykorzystać jego działanie?
Olejek z drzewa herbacianego o charakterystycznym jasnożółtym kolorze to jeden z tradycyjnych środków antyseptycznych stosowanych do odkażania ran i skaleczeń. Olejki eteryczne pozyskiwane są różnymi metodami z całych roślin lub ich fragmentów takich jak np. kwiaty, liście czy korzenie. Olejek herbaciany pochodzi z liści rośliny rosnącej na terenie Australii o nazwie Melaleuca Alternifolia i powstaje w procesie destylacji z parą wodną. Zawiera kilkadziesiąt różnych związków chemicznych, w tym 4-terpineol (w wysokim stężeniu) oraz cyneol, dzięki którym znajduje zastosowanie zarówno podczas pielęgnacji skóry jak i domowych zabiegów inhalacji parowych.
Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
Olejek herbaciany łatwo przenika przez skórę, a jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne doskonale odpowiadają na potrzeby cery tłustej ze skłonnościami do występowania trądziku. Olejek herbaciany normalizuje pracę gruczołów łojowych, a tym samym zmniejsza ilość wydzielanego przez nie sebum. W ten sposób ogranicza błyszczenie się skóry, odblokowuje zatkane pory i zapobiega tworzeniu się krost oraz zaskórników. Hamuje także aktywność bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych. Działa kojąco na stany zapalne i zaczerwienienie skóry. Skutecznie poprawia wygląd cery i zapobiega nasilaniu się trądziku w przyszłości.
Co więcej, pomaga także w pielęgnacji skóry. W odróżnieniu od niektórych produktów o działaniu ściągającym i przeciwtrądzikowym nie powoduje przesuszenia cery oraz wspiera jej naturalne procesy regeneracyjne. Rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego na trądzik należy stosować po dokładnym oczyszczeniu cery. Można aplikować go także punktowo, aby pozbyć się wyprysków. Nierozcieńczony olejek należy wówczas nakładać bezpośrednio na zmiany trądzikowe.
Olejek z drzewa herbacianego na zmarszczki
Olejek herbaciany na twarz używa się przede wszystkim w celu redukowania niedoskonałości skóry. Do łagodzenia zmian trądzikowym lub objawów przetłuszczania się cery. Można jednak wykorzystać go również jako środek wspomagający w pielęgnacji cery dojrzałej. Jednym z czynników odpowiedzialnych za przedwczesne pojawianie się zmarszczek na twarzy są wolne rodniki. Olejek z drzewa herbacianego działa antyoksydacyjnie, co zabezpiecza przed postępującymi procesami starzenia, utratą napięcia i jędrności skóry. Jego działanie odmładza również dlatego, że pomaga zadbać o stan cery. Wspomaga regenerację skóry i nie przesusza jej. Olejek herbaciany można wykorzystać podczas przygotowywania naturalnych kosmetyków w domu lub dodawać do ulubionego kremu lub kosmetyku oczyszczającego cerę.
Olejek z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci
Olejek herbaciany na paznokcie stosuje się przede wszystkim jako naturalny środek wspomagający leczenie grzybicy stóp i paznokci. Jej pierwsze objawy to między innymi świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry, która z czasem zaczyna pękać. W przypadku grzybicy paznokci zaobserwować można zmianę zabarwienia płytki na kolor żółty lub żółto-brązowy. Powierzchnia paznokci staje się chropowata, krucha i łamliwa. Leczenie grzybicy to proces długotrwały, w trakcie którego stosuje się preparaty przeciwgrzybicze miejscowo, a w zaawansowanych przypadkach również doustnie. Jeśli nakładanie olejku bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca prowadzi do podrażnień, warto najpierw rozcieńczyć go w olejku bazowym.
Grzybica stóp lub paznokci może nawracać. Dlatego nawet po wyleczeniu infekcji warto stosować olejek herbaciany zapobiegawczo. W ramach profilaktyki zaleca się także obcinać paznokcie na krótko oraz unikać noszenia ciasnego lub przepoconego obuwia. Działanie odświeżające i antybakteryjne będą wykazywać też spraye do butów z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.
Olejek herbaciany sprawdza się ponadto w trakcie regularnych kąpieli stóp. Wspomaga walkę z nieprzyjemnym zapachem oraz nadmierną potliwością. Pomoże także zredukować ryzyko zakażeń bakteryjnych u osób zmagających się z pękającymi piętami.
Olejek z drzewa herbacianego na włosy
Jako dodatek do szamponów lub płukanek olejek z drzewa herbacianego wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich nadmiernemu przetłuszczaniu się. Reguluje nadaktywność gruczołów łojowych nie tylko na twarzy, ale także na skórze głowy. Regularne stosowanie normalizuje poziom sebum pomagając zachować świeżość fryzury na dłużej. Olejek z drzewa herbacianego powszechnie stosuje się jako domowy środek przeciwłupieżowy. Można go nakładać bezpośrednio na skalp lub rozcieńczyć w innym olejku. Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwgrzybiczo i pomaga ograniczyć nadaktywność drożdżaków odpowiedzialnych za świąd i nadmierne złuszczanie się naskórka. Przywraca równowagę mikrobiomu, łagodzi łojotok i objawy łupieżu.
Inhalacje z olejku herbacianego
Olejki eteryczne o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych wykorzystywane podczas inhalacji wspomagają utrzymanie zdrowia górnych dróg oddechowych. Warto je stosować profilaktycznie w okresie wzmożonych zachorowań jesienią i zimą oraz wspomagająco w przebiegu infekcji.
Inhalacje z olejku herbacianego pomagają neutralizować szkodliwą aktywność bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych łagodząc przebieg przeziębienia czy grypy. Zmniejszają ból gardła powodowany nasilającym się stanem zapalnym. Pomagają odetkać zatkany nos i złagodzić objawy zapalenia zatok. Sprawdzą się na katar i kaszel, które często towarzyszą rozwijającej się infekcji. Dodanie kilku kropel olejku do gorącej wody pozwala przygotować tradycyjną inhalację parową. Alternatywą jest wdychanie jego oparów podczas kąpieli.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.