parafina w kosmetykach

Parafina w kosmetykach – jak działa?

, ,

parafina w kosmetykach

Parafina otrzymywana jest w procesie destylacji ropy naftowej, a następnie poddawana dokładnemu oczyszczeniu. W preparatach kosmetycznych można ją znaleźć w formie oleju mineralnego, o którego zawartości świadczy obecność na liście składników nazw takich jak: mineral oil, paraffin oil, paraffinum liquidum. Jak działa parafina w kosmetykach i czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Właściwości parafiny

Jest pozbawiana smaku, zapachu, zachowuje wysoką stabilność. Właściwości parafiny są szeroko wykorzystywane w pielęgnacji skóry szorstkiej suchej, skłonnej do alergii. Stosuje się ją także w lecznictwie: wewnętrznie – na zaparcia oraz zewnętrznie – m.in. w trakcie terapii ciepłem. Parafina w kosmetykach nie dostarcza skórze witamin ani składników odżywczych. Dzięki właściwościom natłuszczającym chroni jednak przed utratą wilgoci i przesuszeniem. Intensyfikuje również działanie substancji aplikowanych na skórę po jej zastosowaniu. Ułatwia ich przenikanie w głębsze warstwy skóry, gdzie mogą rozwinąć swoje działanie.

farmaceutka w aptece

Parafina podnosi temperaturę tkanek w ciele człowieka. Działa rozgrzewająco i wspomaga krążenie krwi. Może być wykorzystywana m.in. w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie stawów oraz zmian zwyrodnieniowych. Jako środek na zaparcia działa powlekająco i ogranicza wchłanianie wody z jelita. W ten sposób prowadzi do zmiękczenia mas kałowych, dzięki czemu organizm łatwiej może je wydalić.

Parafina – zastosowanie w pielęgnacji ciała

Parafina na skórę bardzo często stosowana jest w celu przywrócenia jej prawidłowego nawilżenia. Nie działa jednak w taki sam sposób jak aloes, kwas hialuronowy czy inne humektanty. Sama w sobie nie nawilża, posiada jednak właściwości okluzyjne. Pozostawia na skórze warstwę ochronną, która chroni przed szybkim odparowaniem wilgoci z naskórka, będącym przyczyną jej przesuszenia. Takie zastosowanie parafiny idealnie sprawdza się w chłodniejszych porach roku. Wytworzona na powierzchni skóry bariera, zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych: chłodnego powietrza, mrozu lub wiatru.

Parafina w kosmetykach do skóry atopowej i wrażliwej pełni działanie ochronne, a także redukuje dyskomfort związany z jej przesuszeniem i większą skłonnością do podrażnień. Jako jeden z emitentów wspaniale zmiękcza skórę, a przy tym pozostaje dla niej obojętna. Parafina działa wyłącznie powierzchniowo, przez co ryzyko wystąpienia podrażnień czy alergii zostaje zredukowane do minimum. Z tego powodu olej mineralny stosuje się przy produkcji kosmetyków przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry lub kosmetyków dla niemowląt.

Parafina w kosmetyce – kontrowersje

Pochodzenie parafiny wzbudza wiele wątpliwości. Pojawiają się opinie, że parafina może wywierać szkodliwy wpływ na skórę. Działać w sposób komedogenny, zatykać pory skóry i prowadzić do nasilania się problemów np. z zaskórnikami. Obrońcy parafiny zwracają jednak uwagę na fakt, że obecność parafiny w kosmetyce jest regulowana przepisami prawa. To składnik wielokrotnie przebadany i poddawany dokładnemu oczyszczeniu przed zastosowaniem. Mimo to długotrwałe stosowanie parafiny nie jest korzystne dla każdego typu cery. O ile skóra przesuszona czy wrażliwa może skorzystać, o tyle parafina w kosmetykach do cery tłustej czy trądzikowej nie jest pożądana.

Parafina na skórę dłoni

Domowe zabiegi na suche dłonie to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie parafiny. Zastosowanie tego składnika wspiera procesy regeneracyjne, przeciwdziała przesuszeniu i pomaga przywrócić miękkość skóry. W jaki sposób stosować parafinę na skórę dłoni?

  • Podgrzej parafinę w parafiniarce lub garnku, a następnie przelej do innego naczynia i delikatnie ostudź.
  • Na umyte i osuszone dłonie nałóż warstwę kremu lub wazeliny. Wcześniej warto wykonać również peeling.
  • Kilkukrotnie zamocz dłonie w parafinie czekając aż zastygnie.
  • Nałóż na dłonie foliowe rękawiczki na około 15 minut. Dla zwiększenia efektywności zabiegu możesz także na ten czas owinąć je ręcznikiem.
  • Usuń rękawiczki i parafinę z dłoni.

Właściwości parafiny można wykorzystywać zarówno zapobiegawczo jak i wtedy, gdy dłonie są już przesuszone i popękane, aby przywrócić skórze miękkość oraz elastyczność.