domowe sposoby na alergię

Sposoby na alergię. Sprawdź, jak złagodzić jej objawy

,

Na pyłki, na kurz, na sierść zwierząt – niezależnie od przyczyn, które ją wywołują alergia niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości. Na katar sienny, opuchnięte i zaczerwienione oczy czy pokrzywkę najczęściej przyjmowane są leki przeciwhistaminowe, ale istnieje też wiele naturalnych sposobów na alergię, które warto wypróbować, aby złagodzić jej objawy.

 

Kontakt z alergenem wyzwala reakcję nadwrażliwości. Wydzielana pod jego wpływem histamina powoduje występowanie reakcji zapalnej oraz odpowiada za uruchomienie procesów prowadzących do wystąpienia charakterystycznych objawów. W związku z alergią może wystąpić katar sienny z typową wodnistą wydzieliną, kichanie oraz kaszel, oczy stają się zaczerwienione i podpuchnięte, mogą pojawić się obrzęki. O alergii świadczy także występująca na skórze pokrzywka oraz dotkliwie odczuwany świąd. Alergii pokarmowej nierzadko towarzyszą bóle brzucha oraz biegunka. W aptece bez recepty można zakupić preparaty na alergię, w tym leki przeciwhistaminowe II generacji takie jak Allegra tabletki czy Amertil Bio tabletki. Ich działanie hamuje wytwarzanie histaminy i blokuje reakcję receptorów na alergen. Środki te generują niższe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i nie powodują senności jak substancje przeciwhistaminowe I generacji, mogą być też stosowane długotrwale. W łagodzeniu objawów alergii pomagają też domowe sposoby na alergię, które z łatwością można samodzielnie wypróbować.

farmaceutka w aptece

Alergia na pyłki – domowe sposoby

Unikanie kontaktu z alergenami

Wiosenna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, jednak dla alergika spacer wśród kwitnących drzew i traw może oznaczać wiele nieprzyjemnych objawów. O czym pamiętać?

  • Nie wychodź na świeże powietrze, kiedy stężenie pyłków jest największe
  • Wybierz się na spacer tuż po tym, jak przestanie padać. Deszcz oczyszcza powietrze z alergenów. To również dobry moment, aby przewietrzyć całe mieszkanie
  • Podczas spacerów noś okulary, co ograniczy kontakt z alergenami
  • Po powrocie do domu umyj dokładnie ręce i włóż ubrania do pralki. Alergeny lubią osiadać zarówno na skórze jak i tkaniach
  • Zaopatrz się w oczyszczacz powietrza, który pomoże Ci redukować obecność alergenów wewnątrz mieszkania. Powietrze w pomieszczeniach powinno być również odpowiednio nawilżone.

Woda morska

Aby złagodzić objawy alergii należy regularnie oczyszczać błonę śluzową wyścielającą jamę nosa. W ten sposób zmniejsza się ilość alergenów wywołujących reakcję nadwrażliwości. W tym celu warto zastosować wodę morską, która jednocześnie zadba o prawidłowe nawilżenie błony śluzowej. Ponadto woda morska nie uzależnia i może być stosowana długotrwale w łagodzeniu symptomów świadczących o alergii na pyłki. Domowe sposoby, które doskonale się sprawdzają w nawilżaniu błon śluzowych nosa to również inhalacje. W trakcie ich trwania wdychać można zarówno samą parę wodną, jak i parę z dodatkiem olejku eterycznego np. olejku miętowego. Oczyszczanie ważne jest także w przypadku alergii oczu. Spuchnięte i czerwone oczy warto przemywać roztworem soli fizjologicznej, aby usunąć z nich zanieczyszczenia oraz zapewnić prawidłowy poziom wilgoci.

Domowe sposoby na alergię

Olej z czarnuszki

Głównym składnikiem oleju z czarnuszki, którego działanie docenia się w walce z objawami alergii jest tymochinon. To substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza ilość wydzielanej histaminy, łagodzi wysypkę oraz katar alergiczny zwykle towarzyszący alergii na pyłki. Domowe sposoby takie jak picie oleju z czarnuszki wymagają regularności. Do jej charakterystycznego smaku warto też przyzwyczajać organizm stopniowo. Olej z czarnuszki ma ponadto dobroczynny wpływ na ogólny stan zdrowia. Stymuluje funkcjonowanie układu odpornościowego, reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi, pomaga w walce z nadciśnieniem. Dostarcza także cennych witamin i minerałów takich jak m.in.: witaminy z grupy B, beta-karoten, cynk, selen, magnez, witamina E, biotyna, wapń.

Dieta

Osoby zmagające się z alergią powinny wspomóc swój organizm od wewnątrz stosując odpowiednią dietę. Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć kwasy tłuszczowe omega-3 o właściwościach przeciwzapalnych. To składnik diety, którego bardzo często brakuje wśród spożywanych produktów. Bogate są w niego przede wszystkim tłuste ryby morskie: makrele, łosoś, tuńczyk, śledź, sardynki. Nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają ponadto chorobom układu krążenia, w tym miażdżycy i wadom wzroku. Ważne jest również regularne dostarczanie organizmowi produktów bogatych w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, wykazuje łagodne działanie przeciwhistaminowe oraz pomaga chronić się przed infekcjami. Ograniczyć należy natomiast zawartość cukru i białka w diecie. Analizując domowe sposoby na alergię często wspomina się też o kwercetynie, która działa przeciwutleniająco i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu histaminy. Naturalnie występuje m.in. w brokułach, cebuli czy jabłkach.

Naturalne sposoby na alergię skórną

Zimne okłady

To jeden z najprostszych i najtańszych naturalnych sposobów na alergię skórną. Pod wpływem niskiej temperatury naczynia krwionośne się obkurczają. Zahamowane zostaje wydzielanie histaminy, co automatycznie przekłada się na słabszą rekcję zapalną w organizmie.

Płatki owsiane

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów alergii skórnej jest uciążliwy świąd. Koloidalna owsianka to mieszanka, która szybko przyniesie ukojenie. Drobno zmielone płatki owsiane należy połączyć z wodą dodając je np. do kąpieli. Ich właściwości pozwalają zatrzymać wilgoć wewnątrz skóry, a także działają na nią kojąco i przeciwzapalnie. W rezultacie skóra staje się lepiej nawilżona, podrażnienia znikają, a świąd staje się mniej odczuwalny.

Soda oczyszczona

Naturalne sposoby na alergię skórną mogą być bardzo proste. Opakowanie sody oczyszczonej można znaleźć niemal w każdym domu. Jej łyżeczkę wystarczy wymieszać z odrobiną wody, aby uzyskać mieszankę, która zadziała niczym zbawienny opatrunek i złagodzi swędzenie skóry. Wśród sposobów na alergię wymieniany jest też olejek z drzewa herbacianego, doceniany przede wszystkim dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym i antywirusowym.

Sprawdź też sposoby na alergię, które okażą się pomocne w przypadku alergii oczu: „Alergia oczu – domowe sposoby i krople, które pomogą poradzić sobie z jej skutkami”.

otrivin allergyleki na katar alergicznyleki na alergię bez recepty bepanthen woda morskaaleric deslo active tabletki