Prawoślaz – właściwości lecznicze i zastosowanie
Prawoślaz lekarski – jak działa?
Prawoślaz lekarski to cenne źródło polisacharydów i flawonoidów, których dobroczynne działanie wykorzystywane jest w przypadku podrażnień błon śluzowych układu oddechowego, pokarmowego i skóry. Jego właściwości łagodzące i osłonowe wynikają przede wszystkim z zawartości substancji śluzowych, których największe ilości obecne są w korzeniu. Prawoślaz lekarski tworzy na powierzchni błon śluzowych film ochronny i wspomaga proces ich regeneracji.
W formie syropu, tabletek, nalewek czy herbaty prawoślaz stosowany jest w przypadku dolegliwości bezpośrednio związanych z podrażnieniem śluzówki, jak np.: ból gardła, suchy kaszel, refluks żołądkowo-przełykowy, stan zapalny błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa. W preparatach leczniczych wykorzystuje się także jego działanie nawilżające i przeciwzapalne.
Ponadto ekstrakt z prawoślazu znalazł zastosowanie w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę. Jako składnik maści lub kremów działa kojąco na uszkodzenia naskórka, łagodzi skutki oparzeń słonecznych, wspomaga proces gojenia drobnych ran i zadrapań.
Prawoślaz na kaszel
Objawem kaszlu suchego jest uporczywe uczucie swędzenia i drapania w gardle. Jego przyczyną może być suche powietrze lub aktywność drobnoustrojów. Odruch kaszlu pojawia się również w odpowiedzi na działanie czynników drażniących: alergenów, kurzu, dymu. W przypadku przeziębienia kaszel suchy występuje w początkowym etapie rozwoju infekcji, a po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry, któremu towarzyszy wydzielina. W obu przypadkach kaszlu sprawdzi się syrop prawoślazowy. Ułatwia odkrztuszanie i pomaga zmniejszyć ilość zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Syropy na kaszel suchy z prawoślazem działają także łagodząco na podrażnienia błony śluzowej gardła i hamują odruch kaszlu. Jednocześnie prawoślaz zabezpiecza przed nowymi uszkodzeniami nabłonka.
Przeczytaj także: „Jak powstrzymać kaszel?”
Tabletki na gardło z prawoślazem
Ból gardła, uczucie nieprzyjemnego drapania, chrypka to dolegliwości, które pomogą złagodzić tabletki na gardło z prawoślazem. Dzięki zawartości substancji śluzowych jego działanie wspiera regenerację śluzówki i działa na nią ochronnie. Tabletki na gardło z prawoślazem pomogą także nawilżyć gardło. Uczucie suchości może być powodowane poprzez np. przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, nadwyrężanie głosu w trakcie codziennej pracy, stosowanie leków ograniczających produkcję śliny. Brak odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych nie tylko powoduje dyskomfort, ale także zwiększa ryzyko występowania infekcji. Syrop prawoślazowy można stosować wspomagająco w bólu gardła, w przebiegu anginy lub zapalenia krtani.
Przeczytaj także: „Czym nawilżyć gardło?”
Prawoślaz na refluks żołądkowo-przełykowy
Przesuwanie się treści pokarmowej w kierunku przełyku powoduje duży dyskomfort, który nasila się po obfitych i tłustych posiłkach. Refluks żołądkowo-przełykowy rozwija się w wyniku zaburzeń w pracy zwieracza przełyku. Pozostając w stanie napięcia mięsień zapobiega cofaniu się kwasów żołądkowych. Rozluźniając się umożliwia natomiast transport pokarmu do żołądka. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu powodują zgagę, ból brzucha, odbijanie się, kwaśny posmak w okolicy jamy ustnej. Prawoślaz na refluks stosowany jest przede wszystkim po to, aby złagodzić nieprzyjemne objawy. Zawarte w nim substancje śluzowe powlekają przełyk, aby chronić go przed działanie kwasów żołądkowych. Pomagają zmniejszyć towarzyszące refluksowi uczucie silnego pieczenia odczuwane w okolicy mostka i przywrócić komfort po posiłku.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.