Zioła na wzmocnienie serca. Uzupełnij domową apteczkę
Poprawiają krążenie, wspierają pracę serca, regulują ciśnienie – rośliny występujące w przyrodzie mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zioła na wzmocnienie serca dedykowane są nie tylko seniorom czy osobom zmagającym się z zaburzeniami pracy serca. To także doskonała profilaktyka, w szczególności dla osób żyjących w ciągłym stresie, unikających ruchu, czy lubiących tłustą dietę. Które z nich wybrać?
Głóg – działanie na serce
Zarówno kwiaty jak i owoce głogu cieszą się dużą popularnością wśród ziół na wzmocnienie serca. O ich skuteczności decyduje przede wszystkim zawartość procyjanidynów i flawanoidów. Te pierwsze stanowią naturalną ochronę przed zawałem i wzmacniają siłę skurczu serca, drugie rozszerzają naczynia krwionośne ułatwiając przepływ krwi. Bogaty w witaminy B, C i A, kwasy triterpenowe, garbniki oraz saponiny głóg niesie wiele korzyści zdrowotnych.
Głóg – działanie:
- Poprawia ukrwienie mięśnia sercowego
- Usprawnia pracÄ™ serca
- Rozkurcza naczynia wieńcowe
- Niweluje bóle w klatce piersiowej
- Redukuje uczucie duszności.
Stosowanie głogu zalecane jest m.in. osobom zmagającym się z chorobą wieńcową, dławicą piersiową, nadciśnieniem, zburzeniami układu krążenia, a także pacjentom po zawale. Po głóg sięgają także osoby, które przez problemy z sercem nie mogą w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną. Jego stosowanie może poprawiać tolerancję wysiłku, czyli zdolność do wykonywania go np. bez uczucia duszności czy bólu w klatce piersiowej. Pozytywny wpływ na serce i układ krążenia to tylko niektóre z właściwości jakie posiada głóg. Działanie tej rośliny wpływa korzystnie również na funkcjonowanie systemu immunologicznego, układu trawiennego i nerwowego czy łagodzenie dolegliwości reumatycznych. Zwiększa poziom dotlenienia komórek oraz przeciwdziała ich uszkodzeniom. Wśród osób zmagających się z problemami sercowymi popularna jest nalewka z głogu. Można go jednak stosować na wiele różnych sposobów: w formie naparów, herbat czy suplementów.
[show_products product=”167493, 190390, 178248,172273 „]
–>
Serdecznik – właściwości
Częstym problemem występującym wśród osób, które na co dzień funkcjonują pod wpływem stresu jest nerwica serca. To m.in. dlatego w kontekście profilaktyki chorób serca tak dużo mówi się o unikaniu stresu, a także podejmowaniu różnego rodzaju działań mających na celu rozładowanie napięcia takich jak np. aktywność fizyczna. Stres, z którym organizm nie potrafi sobie poradzić może doprowadzić do pewnego rodzaju nadwrażliwości. W rezultacie nawet drobne rzeczy są w stanie wywołać w nas lęk. Stają się też przyczyną odczuwania różnych dolegliwości ze strony serca. Wśród ziół na wzmocnienie serca serdecznik pospolity jest jednym z tych, które stosuje się w nerwicach sercowo-naczyniowych. Jego działanie m.in. obniża puls oraz redukuje kołatanie serca na tle nerwowym. Jak jeszcze w zaburzeniach funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego wykorzystywany może być serdecznik? Właściwości tej rośliny przeciwdziałają rozwojowi choroby wieńcowej i problemów z nadciśnieniem tętniczym. To dlatego stosowanie serecznika zaleca się pacjentom, którzy zaczynają mieć tego typu problemy ze zdrowiem. Napar z serdecznika, podobnie jak inne zioła na wzmocnienie serca, należy popijać systematycznie. Aby go przygotować wystarczy zalać 1 łyżeczkę szklanką wrzątku i parzyć przez około kwadrans.
Czosnek na serce
Jak się okazuje czosnek to nie tylko naturalny antybiotyk pomocny w zapobieganiu przeziębieniu i grypie. Wprowadzenie go do diety pomaga również chronić serce. Ogromnym zagrożeniem dla jego kondycji jest zbyt wysoki poziom substancji tłuszczowych. Wzrost lipidów we krwi często związany jest z niezdrową dietą bogatą w tłuste i smażone potrawy oraz brakiem ruchu. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL może prowadzić do odkładania się tłuszczu w tętnicach i narastania blaszek miażdżycowych. W konsekwencji utrudniony zostaje przepływ krwi, a serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co może prowadzić nawet do zawału. Systematyczne przyjmowanie czosnku wpływa na obniżenie cholesterolu. Nie należy jednak przekraczać jego zalecanej ilości – około 0,5 g na każdy kilogram masy ciała. Czosnek nie tylko wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Jego systematyczne przyjmowanie w postaci naturalnej lub preparatów z czosnkiem rozrzedza także krew, działa przeciwzakrzepowo i obniża ciśnienie krwi.
Zioła wzmacniające serce – konwalia majowa
Konwalia majowa prezentuje się atrakcyjnie w wazonie, ale stanowi też cenny nabytek w domowej apteczce. Jej stosowanie redukuje dolegliwości, które często towarzyszom seniorom takie jak: duszności, kołatanie serca, kłucie w klatce piersiowej, a także usprawnia działanie układu krążenia. Pod wpływem silnych glikozydów nasercowych, które zawiera konwalia majowa wzrasta siła skurczy serca i wydajność jego pracy. W rezultacie narządy ciała, a wśród nich także mózg są lepiej dotlenione. Jej przyjmowanie zalecane jest m.in. przy problemach z niewydolnością krążenia (w początkowym okresie), w osłabieniu mięśnia sercowego u osób starszych, a także w związku z niektórymi wadami serca. W przypadku konwalii majowej należy jednak pamiętać, że jej stosowanie zaleca się wyłącznie pod kontrolą lekarza, ponieważ może okazać się szkodliwe, a w przypadku przedawkowania bądź połączenia z niewłaściwymi lekami nawet zagrażające życiu. Przeciwwskazaniem do stosowania konwalii są m.in. miażdżyca, bloki przedsionkowo-komorowe serca, problemy z nerkami lub wątrobą, braki potasu w organizmie. Konwalii majowej nie należy stosować razem z naparstnicą, która również zawiera glikozydy nasercowe jednak o słabszym działaniu.
Aronia na serce
Obniża ciÅ›nienie, spowalnia pracÄ™ serca, poprawia wyglÄ…d profilu lipidowego – to tylko przykÅ‚ady pozytywnego wpÅ‚ywu jaki wywiera aronia na serce. Wprowadzenie do diety soku ze Å›wieżej z aronii to doskonaÅ‚y sposób, aby zmniejszyć ryzyko zawaÅ‚u, udaru, miażdżycy i innych chorób serca. W zdrowej diecie poszukujemy skÅ‚adników bogatych w przeciwutleniacze, których zadaniem jest m.in. ochrona komórek i neutralizacja szkodliwego dziaÅ‚ania wolnych rodników. Aronia zawiera ich caÅ‚e mnóstwo, wyprzedzajÄ…c pod tym wzglÄ™dem inne owoce jagodowe. Bogata w polifenole, w tym m.in. antocyjany hamuje aktywność wolnych rodników mogÄ…cych uszkadzać biaÅ‚ka, lipidy, a także DNA komórek. W ten sposób aronia chroni m.in. przed chorobami cywilizacyjnymi powodowanymi aktywnoÅ›ciÄ… wolnych rodników, a także przyspieszanymi w wyniku ich dziaÅ‚aÅ„ procesami starzenia. Aronia na serce dziaÅ‚a zarówno wzmacniajÄ…co, jak i ochronnie. PrzeciwdziaÅ‚a zlepianiu pÅ‚ytek krwi oraz uszczelnia naczynia krwionoÅ›ne. Sok z aronii to prawdziwa skarbnica zdrowia – wzmacnia odporność, wzrok, obniża poziom cukru. Sprawdzi siÄ™ też w profilaktyce przeciwnowotworowej. Warto zatem siÄ™gać po owoce aronii. Tym bardziej, że Polska przoduje w jej produkcji i eksporcie.
Na funkcjonowanie układu krążenie dobry wpływ ma również miłorząb japoński. Więcej o jego działaniu zarówno na serce, jak i cały organizm można przeczytać w artykule: Ginkgo Biloba: Roślina długowieczności.
Stosując zioła i preparaty na serce oparte na wyciągach roślinnych warto pamiętać, że ich działanie nie jest obojętne dla przyjmowanych leków – może je nasilać lub osłabiać. Naturalne metody leczenia w większości przypadków nie są również w stanie zastąpić terapii środkami farmakologicznymi. To dlatego przed zastosowanie każdego z nich zaleca się konsultację z lekarzem.
• preparaty wzmacniające serce • homeopatia na serce • tabletki na serce • krople na serce • zioła na krążenie
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.