tymianek zastosowanie i właściwości

Tymianek – zastosowanie. Na kaszel, gardło, zatoki

, ,

tymianek zastosowanie

Jesienią wzrasta częstotliwość występowania infekcji górnych dróg oddechowych. Naturalnym sposobem na kaszel, katar, zapalenie gardła lub zatok jest tymianek. Zastosowanie znajduje także w leczeniu dolegliwości trawiennych, trądziku i pielęgnacji włosów. Jak stosować tymianek i kiedy warto po niego sięgać?

Tymianek – właściwości lecznicze

Tymianek pospolity (macierzanka tymianek) słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych za które odpowiada tymol obecny w olejku eterycznym. Stosowany jest w leczeniu zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli oraz przeziębienia, aby złagodzić uciążliwe objawy oraz zahamować rozwój infekcji.

farmaceutka w aptece

To jeden z najpopularniejszych naturalnych, a zarazem uniwersalnych składników leków na kaszel. Działa wykrztuśnie i rozkurczowo wspomagając leczenie zarówno kaszlu mokrego, jak i suchego. W formie płukanek i tabletek do ssania używany jest jako środek przeciwzapalny i łagodzący na ból gardła.
Ziele tymianku to cenne źródło witamin, minerałów oraz flawonoidów o właściwościach przeciwutleniających. Ich działanie neutralizuje nadmiar wolnych rodników będący bezpośrednią przyczyną stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki uszkadzają DNA komórek, przyspieszają proces starzenia się organizmu oraz mogą sprzyjać rozwojowi miażdżycy, nadciśnienia, a nawet chorób nowotworowych.

Tymianek – właściwości:

  • łagodzi kaszel mokry i suchy
  • zmniejsza katar i udrażnia drogi oddechowe
  • redukuje ból i zaczerwienienie gardła
  • ogranicza rozwój infekcji wirusowych i bakteryjnych
  • wzmacnia odporność
  • pobudza produkcję żółci i soków trawiennych
  • zapobiega niestrawności i wzdęciom
  • hamuje wypadanie włosów i pobudza ich porost
  • działa przeciwłupieżowo
  • wspomaga leczenie trądziku.

Tymianek na kaszel

Ziele tymianku posiada właściwości wykrztuśne, dzięki czemu bardzo często stosowany jest w leczeniu kaszlu mokrego. Rozrzedza zalegającą wydzielinę i wspomaga jej usuwanie. Pobudza czynność rzęsek nabłonka wyścielającego drogi oddechowe, aby wspomóc proces ich oczyszczania. Na początku infekcji zwykle występuje uporczywy kaszel suchy będący naturalną reakcją organizmu na podrażnienie błony śluzowej. Dopiero po kilku dniach przekształca się w postać kasztu produktywnego. Również w tym przypadku sprawdzi się tymianek, który hamuje odruch kaszlu pojawiający się zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki właściwościom spazmolitycznym tymianek rozszerza oskrzela i przywraca komfort podczas oddychania. Tymianek na kaszel może być wykorzystywany również w łagodzeniu kaszlu alergicznego, a jego właściwości przeciwskurczowe wspomagają leczenie astmy.

Tymianek na gardło

Objawy stanu zapalnego gardła to przede wszystkim silne zaczerwienienie śluzówki i towarzyszący mu ból. Tymianek na gardło działa antyseptycznie, niszczy chorobotwórcze drobnoustroje, które przenikają do błony śluzowej gardła powodując nieprzyjemne dolegliwości. W ten sposób ogranicza rozwój stanu zapalnego błony śluzowej. Wykorzystywany w formie płukanki do gardła łagodzi odczuwany dyskomfort i zapobiega nasilaniu się symptomów infekcji. Powlekająco i nawilżająco na gardło zadziała tymianek i podbiał w formie tabletek do ssania, jednocześnie łagodząc kaszel powodowany podrażnieniem śluzówki.

Inhalacje z tymianku

Stosowane są wspomagająco w przebiegu zapalenia zatok, silnego kataru i przeziębienia. Zapalenie zatok powoduje wiele uciążliwych objawów jak zatkany nos, ból głowy nasilający się podczas pochylania, złe samopoczucie. Inhalacje z tymianku udrażniają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie. Wdychanie pary wodnej z dodatkiem olejku tymiankowego pomaga rozrzedzić wydzielinę oraz usprawnić proces jej usuwania. Łagodzi dyskomfort i może skrócić czas trwania infekcji. Wykonywanie inhalacji z tymianku może także redukować objawy alergii. Nawilża drogi oddechowe i oczyszcza je z działających drażniąco alergenów.

Do przygotowania domowej inhalacji wystarczy miska z gorąca wodą i kilka kropli olejku tymiankowego. Należy zamknąć oczy i pochylić się nad miską, jednocześnie zakrywając głowę i miskę ręcznikiem. Podczas wykonywania głębokich wdechów przez nos, olejek eteryczny przedostaje się do dróg oddechowych i wspomaga proces ich oczyszczania się. Powietrze następnie wypuszczane jest przez usta. Inhalację należy prowadzić przez około 10-15 minut. Aby uniknąć oparzeń, należy trzymać głowę w odpowiedniej odległości od wody, a w przypadku dzieci zachować szczególną ostrożność. Alternatywą jest także skorzystanie z profesjonalnego inhalatora. Inne preparaty do inhalacji wykorzystywane w infekcjach górnych dróg oddechowych to m.in. olejek z drzewa herbacianego, sosnowy oraz eukaliptusowy.

Tymianek na katar

Na objawy nieżytu górnych dróg oddechowych, w tym kataru czy bólu gardła sprawdzi się także herbata z tymiankiem. Gotowy napar można zakupić w aptece lub przygotować samodzielnie w domu. W tym celu należy zalać wrzącą wodą 1-2 łyżeczki suszonego tymianku i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie napar trzeba odcedzić. Jego działanie można wzbogacić dodając np. miód, który wspomaga leczenie infekcji. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej napar przestudzić, ponieważ we wrzącej wodzie miód traci swoje właściwości lecznicze.

Tymianek na przeziębienie

Gorąca kąpiel to jeden ze sprawdzonych domowych sposobów na pierwsze objawy przeziębienia. Podnosi temperaturę ciała, co ogranicza proces namnażania się chorobotwórczych patogenów. Jej działanie przeciwdrobnoustrojowe wzmocni olejek tymiankowy. Wdychanie go podczas kąpieli pomoże dodatkowo oczyścić drogi oddechowe i złagodzić objawy rozwijającej się infekcji takie jak: kaszel, katar czy ból gardła. Należy jednak pamiętać, że przed wlaniem do wody olejek tymiankowy należy rozcieńczyć, aby uniknąć podrażnienia skóry. Można go rozpuścić w oleju bazowym, soli lub miodzie. Tymianek na przeziębienie stosuje się także w formie inhalacji i naparów.

Ziele tymianku na dolegliwości trawienne

Świeży tymianek stanowi doskonały dodatek do dań – w szczególności ciężkostrawnych, tłustych i smażonych. Zapobiega wzdęciom oraz objawom niestrawności. Tymianek wspomaga wydzielanie żółci i soków trawiennych, co pomaga uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego po jedzeniu. Przeciwdziała gromadzeniu się nadmiaru gazów i pobudza pracę jelit. Może także przyspieszać przemianę materii. Właściwości rozkurczowe tymianku stosowane są ponadto w łagodzeniu bóli brzucha towarzyszących menstruacji i powodowanych skurczami macicy.

Tymianek na włosy i skórę

Na co stosować tymianek w codziennej pielęgnacji? Dzięki właściwościom antybakteryjnym znajduje zastosowanie jako składnik kosmetyków przeciwtrądzikowych. Hamuje namnażanie się bakterii, dla których pożywką stają się nagromadzone w porach skóry zanieczyszczenia oraz sebum. W ten sposób wspomaga pielęgnację cery tłustej ze skłonnościami do trądziku, a także zapobiega nasilaniu się i rozprzestrzenianiu zmian o charakterze zapalnym.

Tymianek na włosy stosuje się przede wszystkim po to, aby ograniczyć ich nadmierną utratę i pobudzić wzrost nowych kosmyków. Wypadanie włosów może być skutkiem niedoborów witaminowych, stresu, narażenia włosów na działanie wysokich temperatur. Występuje jako skutek zaburzeń hormonalnych, chorób skóry, a także chorób ogólnoustrojowych. Wcierki z tymiankiem stymulują mikrokrążenie krwi w skórze głowy i sprawiają, że mieszki włosowe są lepiej odżywione i dotlenione. Tymianek dostarcza witamin i minerałów wzmacniających włosy oraz pobudza cebulki do szybszego wzrostu. Płukanki z tymianku ograniczają nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe, zapobiegając w ten sposób przetłuszczaniu się włosów. Z kolei ich działanie grzybobójcze w naturalny sposób pomaga pokonać łupież.