Wiosna 2023 – trendy w pielęgnacji twarzy
Minimalizm kosmetyczny i wielofunkcyjne kosmetyki
Dążenie do minimalizmu może przejawiać się w różnych sferach życia: sposobie ubierania, podejściu do gotowania czy finansów. W trendach na wiosnę 2023 zdecydowania króluje również minimalizm kosmetyczny. Jego celem jest maksymalne uproszczenie codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nie tylko zaniedbywanie swojej skóry na co dzień, ale i nadmierna pielęgnacja może jej szkodzić. Problemem jest zarówno dobór kosmetyków niewłaściwie dopasowanych do potrzeb cery, jak i używanie ich zbyt często. Nierzadko w składzie kosmetyków stosowanych jednocześnie znajdują się substancje aktywne, których działanie nawzajem się wyklucza. Skutkiem nadmiernej pielęgnacji może być napięcie i przesuszenie skóry, zaburzenie jej naturalnego pH, podrażnienia i uszkodzenia skóry czy nasilające się problemy z trądzikiem. Jak wprowadzić zasady skin minimalizmu?
- Przejrzyj zawartość swojej półki z kosmetykami. Każda kobieta potrzebuje produktu do oczyszczania i nawilżania skóry czy ochrony przed promieniowaniem UV. Staraj się jednak wyeliminować kosmetyki o tym samym działaniu. Zamiast kilku kremów o właściwościach nawilżających, lepiej wybrać jeden, a za zaoszczędzone pieniądze kupić np. serum, które wzmocni jego działanie.
- Nie decyduj pochopnie o zmianie kosmetyku na nowy. W wielu przypadkach efekty działania widać dopiero po dłuższym czasie. Staraj się stosować wybrany kosmetyk regularnie, zanim ocenisz, czy jest dla Ciebie odpowiedni.
- Zamiast ciągle testować nowe produkty, obserwuj reakcje swojej skóry, aby dobrze zidentyfikować jej potrzeby. Przetłuszczająca się skóra ze skłonnością do występowania trądziku nie zawsze potrzebuje złuszczania. Czasem powodem wzmożonej produkcji sebum jest przesuszenie skóry na skutek zbyt intensywnego oczyszczania.
W ograniczeniu ilości stosowanych produktów pomagają kosmetyki do twarzy o wielofunkcyjnym zastosowaniu, które są coraz bardziej pożądane. Produkt o działaniu oczyszczającym może jednocześnie nawilżać przesuszone miejsca na twarzy lub usuwać makijaż. Sporo kremów na dzień zawiera też filtry UV.
Różnego rodzaju problemy skórne, których nie udaje się naprawić pielęgnacją wiele osób próbuje zamaskować mocnym makijażem. Zgodnie z ideą skin minimalizmu codzienny makijaż powinien skupiać się na delikatnym podkreśleniu atutów urody, a nie intensywnym ukrywaniu niedoskonałości. Tej wiosny nakładanie przed każdym wyjściem z domu silnie kryjącego podkładu, korektora, bronzera do konturowania twarzy oraz różu nie jest obowiązkowe. W modzie są za to lekkie formuły i makijaż w stylu make up no make up.
Digital aging i ochrona przeciwsłoneczna
Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana przez cały rok, jednak to wiosną i latem wyjątkowo skupiamy na niej swoją uwagę. Kosmetyki z filtrami UV są niezbędne, aby chronić skórę przed fotostarzeniem, zmianami hiperpigmentacyjnymi oraz rozwojem nowotworów i innych chorób skóry. Gęste kremy pozostawiające białe ślady na skórze i utrudniające wykonanie makijażu to już przeszłość. Dziś dostępna jest szeroka gama produktów o lekkiej konsystencji kremu lub żelu, które bez problemu można aplikować pod makijaż – po nałożeniu kremu nawilżającego, a przed aplikacją bazy i podkładu. Codzienną ochronę przed światłem słonecznym wspomagają także kosmetyki kolorowe zawierające w składzie filtry UV. Należy przy tym pamiętać, że kremu z filtrem UV nie wystarczy nałożyć na skórę wyłącznie rano. Konieczna jest również reaplikacja SPF, co najmniej kilka razy w trakcie dnia.
Ale nie tylko promienie słoneczne UVA i UVB mogą uszkadzać skórę. Współczesny styl życia sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami laptopów i smartfonów będących źródłem światła niebieskiego (HEV). Digital aging to pojęcie związane z procesami starzenia się skóry zachodzącymi na skutek ciągłego obcowania z ekranami urządzeń cyfrowych. Światło niebieskie głęboko wnika w skórę, prowadzi do nadprodukcji wolnych rodników, zwiększa ryzyko utraty elastyczności i wiotczenia skóry na skutek degradacji włókien kolagenowych. Coraz więcej kosmetycznych marek proponuje więc linie kosmetyków, które mają zapewnić skórze skuteczną ochronę również przed promieniowaniem emitowanym przez urządzenia elektroniczne.
Migdałecznik chebułowiec oraz antyoksydacja skóry
Tej wiosny chcesz wypróbować działanie nowych składników kosmetycznych? Na topie zdecydowanie jest migdałecznik chebułowiec, znany również jako chebula. To jedno z najpopularniejszych ziół leczniczych wykorzystywanych w indyjskich domach. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej znajduje wszechstronne zastosowanie jako środek leczniczy na dolegliwości takie jak kaszel, stany zapalne błony śluzowej gardła, zaparcia czy niestrawność. Jego działanie pomaga zapobiegać cukrzycy, wspiera proces odchudzania oraz podnosi libido. Zewnętrzne stosowanie chebuli wspomaga m.in. gojenie się ran i leczenie grzybicy. W pielęgnacji skóry wykorzystuje się przede wszystkim właściwości odmładzające i przeciwutleniające migdałecznika chebułowca. Jego działanie zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne i wspomaga ochronę skóry przed szkodliwym wpływem środowiska, w tym zanieczyszczeń powietrza i smogu. Dzięki właściwościom antybakteryjnym składnik ten sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej.
Odbudowa naturalnej bariery ochronnej skóry
Wiosną marzymy, aby cera wyglądała świeżo i promiennie. To jednak niemożliwe, kiedy jej naturalna bariera ochronna nie funkcjonuje prawidłowo. W wyniku uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego dochodzi do nadmiernego odparowywania wody z warstwy rogowej. Jego odbudowa pozwala przywrócić skórze elastyczność oraz uchronić ją przed podrażnieniami.
Aby wzmocnić naturalną warstwę ochronną nie wystarczy stosować kosmetyków nawilżających, w których składzie dominują substancje o właściwościach higroskopijnych. Tej wiosny większą uwagę będzie zwracać się również na formuły pozwalające uzupełnić poziom lipidów w skórze i wzmocnić jej mechanizmy ochronne. Olejowe serum czy krem z ceramidami pomoże przywrócić prawidłowe nawilżenie przesuszonej skórze. Niezbędne jest również regularne oczyszczanie i złuszczanie cery. Należy jednak unikać środków myjących o drażniącym i wysuszającym działaniu. Intensywne pocieranie skóry w trakcie wykonywania peelingów mechanicznych, czy też zbyt częste sięganie po peelingi enzymatyczne również może jej zaszkodzić.
Skinification
To trend, który już jakiś czas temu wyraźnie można było zaobserwować w dziedzinie pielęgnacji włosów. Odpowiednia pielęgnacja i dbanie o zdrowie i kondycję włosów stało się punktem wyjścia dla uzyskania ich pożądanego wyglądu. Trend spowodował wzrost popularności kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji skóry głowy, które dokładnie ją oczyszczają, usuwają pozostałości kosmetyków kolorowych oraz regulują produkcję sebum. Regularne peelingi i masaże skóry głowy oraz wcierki czy olejki nakładane bezpośrednio na skalp stały się sposobem na pobudzenie porostu włosów. Dziś ten trend można zaobserwować w świecie kosmetyków kolorowych, które już nie tylko mają podkreślać atuty urody, ale także wspierać codzienną pielęgnację skóry. W ich składzie pożądane są więc składniki nawilżające, odżywcze oraz formuły znane z produktów takich jak serum do twarzy. Ogromny potencjał kryje się również w wykorzystywaniu kosmetyków kolorowych jako środka wspomagającego skuteczną ochronę twarzy czy ust przed promieniowaniem UV.
Conscious beauty, czyli świadoma pielęgnacja
Konsumenci coraz częściej maja świadomość, że wybory, których dokonują stojąc przed sklepową półką mają duże znaczenie nie tylko dla kondycji ich skóry, ale także szeroko pojętego otoczenia i przyszłości. Conscious beauty, czyli świadoma pielęgnacja to coś więcej niż wybór kosmetyków przyjaznych dla skóry. Proces ich produkcji powinien odbywać się również w sposób etyczny i bez szkód dla środowiska.
Dla firm oznacza to potrzebę prowadzenia działalności w sposób zrównoważony, przestrzegania zasad etycznych oraz troski o środowisko. Wymaga się również od nich, aby funkcjonowały w sposób przejrzysty. Dostarczały konsumentom informacji na temat sposobu pozyskiwania składników, procesu produkcji i testowania produktów, a także historii firmy czy wyznawanych przez nią wartości.
W koncepcję świadomej pielęgnacji wpisuje się np. wybór produktów sprzedawanych w opakowaniach wielokrotnego użytku lub wykonanych z biodegradowalnych materiałów. Coraz więcej Klientów wspiera firmy, które mają na uwadze, jak duże znaczenie dla środowiska może mieć zmniejszenie zużycia plastiku oraz ilości odpadów. Dużą popularnością cieszą się też produkty wegańskie, a klienci zwracają uwagę czy wybierane przez nich koncerny nie decydują się na testowanie jakichkolwiek swoich produktów na zwierzętach.
W myśl idei świadomej pielęgnacji nadal ogromne znaczenie mają składy produktów. Formuły powinny być wolne od substancji szkodliwych oraz w oczekiwany sposób oddziaływać na skórę. Konsumentów interesuje jednak znacznie więcej niż ich indywidualne potrzeby, chcą podchodzić do swoich wyborów w zakresie pielęgnacji skóry w sposób bardziej świadomy i odpowiedzialny.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.