rozszerzone pory na twarzy

Jak pozbyć się rozszerzonych porów?

,

rozszerzone pory na twarzy

Poszerzone ujścia gruczołów łojowych nie wyglądają estetycznie, a co więcej mogą prowadzić do powstawania zaskórników i wyprysków. Pojawiają się najczęściej w okolicy nosa, czoła, brody i policzków. Jak pozbyć się rozszerzonych porów? Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja rano i wieczorem, a także stosowanie kosmetyków oczyszczających i zwężających pory skóry.

Rozszerzone pory na twarzy – skąd się biorą?

Skłonność do rozszerzonych porów skórnych może być uwarunkowana genetycznie i najczęściej dotyczy osób, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną. Za ich pojawianie się odpowiadają także błędy popełniane w codziennej pielęgnacji skóry, brak ochrony przeciwsłonecznej, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, które przesuszają cerę.
Poprzez ujścia mieszków włosowych na powierzchnię wydobywa się sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Pory skóry są naturalnym elementem jej budowy, który pomaga regulować właściwą temperaturę ciała oraz wspomaga proces wydalania toksyn, które usuwane są razem z sebum. Pory skóry rozszerzają się pod wpływem gromadzącego się łoju, łuszczącego się naskórka oraz zanieczyszczeń: kurzu, brudu, pozostałości kosmetyków. Zatykanie się porów nie tylko sprawia, że stają się one bardziej widoczne, ale także może prowadzić do pojawiania się zaskórników i nasilania zmian trądzikowych. Zalegające w porach skóry treści stają się pożywką dla bakterii, których namnażanie się sprzyja rozwojowi stanu zapalnego.

farmaceutka w aptece

Rozszerzone pory – przyczyny

  • nadmierna produkcja sebum uwarunkowana genetycznie
  • występowanie trądziku
  • brak dokładnego oczyszczania skóry na co dzień
  • stosowanie wysuszających i zapychających kosmetyków
  • brak ochrony przeciwsłonecznej.

Rozszerzone pory skóry mogą stać się bardziej widoczne po lecie. To efekt nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV bez odpowiedniej ochrony. Działanie promieni słonecznych nasila procesy wytwarzania sebum, a także złuszczania martwego naskórka. Co więcej osłabia włókna kolagenowe i może prowadzić do przesuszenia cery.
Problemy z rozszerzonymi porami często pojawiają się w okresie dojrzewania i mają związek z nadmierną produkcją sebum warunkowaną zmianami hormonalnymi. Ich nasilanie się można zaobserwować także w okresie menopauzy, kiedy wygasa aktywność hormonalna jajników, a spadek produkcji estrogenu bezpośrednio odbija się na kondycji skóry. W rezultacie mogą pojawić się problemy skórne takie jak rozszerzone pory, a także zmiany trądzikowe lub hiperpigmentacyjne. W naturalny sposób pory rozszerzają się z wiekiem, czemu sprzyjają naturalne procesy starzenia się związane z utratą gęstości, elastyczności oraz wiotczeniem skóry.

Powiązane produkty

[show_products product=” 181813, 132442, 173627, 178881″]

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami

Oczyszczanie skóry to ważny element codziennej pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Wieczorny demakijaż pozwala usunąć pozostałości kosmetyków kolorowych i brud, który zgromadził się w trakcie dnia. Warto jednak pamiętać, że sebum produkowane jest także podczas snu, a jego nadmiar należy usunąć podczas oczyszczania cery rano.

Po oczyszczeniu skóry każdego dnia warto zastosować tonik do twarzy. Jego działanie przywraca prawidłowe pH skóry oraz domyka pory. Utrzymywanie optymalnego dla skóry pH zabezpiecza przed uszkodzeniami płaszcza hydrolipidowego, zwiększoną produkcją sebum oraz zakażeniami bakteryjnymi.

Również kremy pielęgnacyjne do cery tłustej i trądzikowej pomagają obkurczyć rozszerzone pory. Jeśli krem do twarzy na dzień nie zawiera filtru UV, należy osobno zaaplikować na skórę kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym, który zabezpieczy cerę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Co najmniej raz w tygodniu, codzienne rytuały warto uzupełnić o peeling, który pomoże usunąć martwe komórki naskórka i dogłębnie oczyścić pory. Przygotowuje także skórę na kolejne zabiegi pielęgnacyjne.

Aby uniknąć infekcji bakteryjnych i chronić skórę przed rozwojem zmian zapalnych należy z jeszcze większą uwagą dbać o higienę: częściej zmieniać pościel, czyścić pędzle do makijażu, wymieniać ręcznik do osuszania skóry twarzy.

Popularnymi zabiegami na rozszerzone pory wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych są m.in.: mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, peeling kawitacyjny, mezoterapia, laser frakcyjny CO2.

 

jak pozbyć się rozszerzonych porów

Kosmetyki na rozszerzone pory

Stosowanie kosmetyków zawierających w składzie substancje o działaniu drażniącym lub wysuszającym, jak np. alkohol może powodować nasilanie się problemu. Dlatego w przypadku rozszerzonych porów warto postawić na delikatne środki oczyszczające i tonizujące skórę. Brak odpowiedniego nawilżenia pobudza pracę gruczołów łojowych, aby produkowały jeszcze więcej sebum, co prowadzi do gromadzenia się jego nadmiaru w porach skóry. Naruszenie bariery hydrolipidowej, która chroni przed szybką utratą wilgoci mogą spowodować również zbyt mocne lub za często wykonywane peelingi.

Rozszerzone pory skóry pomagają spłycić kosmetyki z retinolem. Wpływ retinolu na skórę zapobiega utracie włókien kolagenowych, przynosi efekty odmładzające w postaci pogrubienia naskórka i redukcji zmarszczek. Powoduje złuszczanie się skóry i pobudza obrót komórkowy. Jego działanie normalizujące zmniejsza widoczność poszerzonych porów, zapobiega powstawaniu zaskórników i błyszczeniu się cery tłustej i mieszanej. Warto jednak pamiętać, że retinol może również podrażnić i przesuszyć skórę. Należy wprowadzać go do rutyny pielęgnacyjnej stopniowo, używając kosmetyków o niskim stężeniu substancji aktywnej 1-2 razy w tygodniu. Dopiero kiedy skóra zdąży się przyzwyczaić, można sięgnąć po preparat o silniejszym działaniu.

W kosmetykach na rozszerzone pory warto poszukiwać także innych składników, które pomogą regulować produkcję sebum oraz zadziałają na skórę złuszczająco.

  • Kwas salicylowy należy do grupy beta hydroksykwasów. Rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu nie działa wyłącznie powierzchownie, ale przenika przez warstwę sebum w głąb porów. Oczyszcza je i zwęża, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się zmian zapalnych. Obkurczyć rozszerzone pory pomagają też kwasy AHA, m.in. kwas migdałowy, i glikolowy.
  • Niacynamid (witamina B3) – korzystnie wpływa na produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego, ceramidów. Nawilża skórę i przywraca jej elastyczność oraz wspomaga funkcjonowanie naturalnej bariery chroniącej przed środowiskiem zewnętrznym. Pomaga regulować poziom sebum i zapobiega stanom zapalnym.
  • Zielona glinka doskonale pochłania nadmiar sebum, pobudza krążenie i ożywia poszarzałą i ziemistą cerę. Maseczka z glinką stosowana do cery tłustej pomoże także zapobiec błyszczeniu się skóry oraz zadziała antybakteryjnie.
  • Cynk – działa ściągająco i ogranicza produkcję naturalnego łoju. Hamuje rozwój stanu zapalnego, działa antybakteryjnie i wspomaga gojenie się skóry. Posiada właściwości przeciwutleniające i ochronne.

Kosmetyki do cery tłustej i trądzikowej nie powinny zawierać substancji komedogennych. Do cery tłustej z rozszerzony porami polecane są kremy o lekkiej, żelowej formule. Aby nie obciążać skóry z rozszerzonymi porami i zmniejszyć ryzyko ich zapychania się, warto ograniczyć również stosowanie ciężkich oraz silnie kryjących podkładów. Na co dzień, w szczególności w okresie letnim, dobrym wyborem są lekkie kremy BB będące połączeniem podkładu i kremu pielęgnacyjnego oraz kremy CC, które pomagają wyrównać koloryt skóry.