Jak przechowywać olej lniany?
Olej lniany jest wytwarzany z nasion lnu i tłoczony na zimno. Dostarcza cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz przeciwutleniaczy.
Wysoka zawartość kwasu alfa-linolenowego z rodziny omega-3 sprawia, że olej lniany sprawdza się w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a przez to chroni przed rozwojem miażdżycy, występowaniem zawału serca lub udaru mózgu. Jego działanie może wspomagać pamięć i koncentrację oraz zmniejsza stan zapalny, którego przyczyną może być niedobór omega-3 w diecie. Olej lniany posiada także właściwości przeciwnowotworowe, dzięki którym redukuje ryzyko występowania m.in. nowotworu piersi lub jajników.
Stosowanie oleju lnianego wspomaga pasaż jelitowy, reguluje proces wypróżniania się i zapobiega zaparciom. Znajduje zastosowanie również w dbaniu o kondycję skóry i włosów. Dostarcza antyoksydantów i witaminy E zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz łagodzi zmiany zapalne towarzyszące problemom z trądzikiem. Wzmacnia włosy i chroni przed ich wypadaniem.
Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 decyduje o pozytywnym wpływie oleju lnianego na zdrowie. Jednak kwasy omega-3 łatwo ulegają procesom utleniania. Aby olej lniany zachował swoje właściwości, należy przechowywać go w odpowiedni sposób.
Olej lniany należy chronić przed światłem i wysoką temperaturą. Podczas gdy np. oliwa z oliwek może stać w szafce kuchennej, olej lniany należy przechowywać w lodówce. Optymalna temperatura wynosi od 4 do 10 stopni Celsjusza. Olej lniany należy stosować na zimno – nie można używać go do smażenia, a nawet niewskazane jest polewanie nim ciepłych dań. Pod wpływem światła może dojść do utlenienia się kwasów tłuszczowych, dlatego olej lniany musi znajdować się w ciemnej butelce. Po każdym użyciu należy pamiętać, aby dokładnie ją zakręcić i po upływie maksymalnie 30 minut odstawić z powrotem do lodówki. Już na etapie dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę, czy olej lniany we właściwy sposób był przechowywany w sklepie, aby mieć pewność, że kupiony produkt będzie pełnowartościowy.
Odpowiednie przechowywanie oleju lnianego jest niezbędne, aby zachować wszystkie wartości odżywcze, a także zapewnić jego trwałość. Przechowywanie w temperaturze pokojowej czy niedokładne zakręcanie butelki może sprawić, że straci walory nie tylko zdrowotne, ale też smakowe i szybciej się zepsuje.
Pasjonatka tematów medycznych, która z przyjemnością wyszukuje ciekawostek o zdrowiu i urodzie. Zwolenniczka naturalnych metod leczenia i pielęgnacji. Selekcjonuje najważniejsze informacje i dzieli się nimi na blogu, by upowszechniać zdrowy styl życia i zachęcać czytelników do dokonywania świadomych wyborów.