jak przechowywać leki w domu

Jak przechowywać leki w domu?

jak przechowywać leki w domu

Na sposób działania zakupionego leku w istotnym stopniu wpływają warunki, w jakich jest przechowywany. Szczegółowo określają je informacje umieszczone przez producenta w ulotce oraz na opakowaniu, z którymi w pierwszej kolejności należy się zapoznać. To ważne, ponieważ nieprawidłowe przechowywanie leku może wpłynąć zarówno na jego trwałość, jak i bezpieczeństwo oraz skuteczność prowadzonej farmakoterapii.

Ogólne warunki przechowywania leków w warunkach domowych

Wszystkie leki należy przechowywać w miejscu niedostępnym zarówno dla dzieci jak i zwierząt domowych. W ten sposób unikniemy ryzyka przypadkowego połknięcia preparatu, co w rezultacie może okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia. Wiele czynników zewnętrznych może szkodliwie wpływać na trwałość oraz skuteczność działania substancji aktywnych zawartych w zakupionym leku. Należą do nich m.in. wilgoć, zbyt wysoka lub niska temperatura powietrza oraz światło słoneczne. Aby mogły one w pełni zachować swoje właściwości zaleca się więc przechowywać leki w miejscu suchym i zaciemnionym oraz w stałej temperaturze. Należy je także chronić przed zakurzeniem i innymi zanieczyszczeniami.

farmaceutka w aptece

W jakiej temperaturze przechowywać leki w domu?

Zdecydowana większość farmaceutyków może być przechowywana w temperaturze pokojowej, która powinna mieścić się w granicach od 15 do 25 stopni Celsjusza. Warto wydzielić osobne miejsce na domową apteczkę, w której po powrocie do domu będziemy zostawiać zakupione farmaceutyki. Zastanawiając się, gdzie zorganizować taką przestrzeń, warto zwrócić uwagę, aby nie znajdowała się ona w pobliżu okna ani w łazience, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. W bliskim sąsiedztwie nie powinny umieszczone być również źródła ciepła takie jak kaloryfer czy kuchenka.
Dla preparatów leczniczych, które należy przechowywać w lodówce optymalna temperatura wynosi od 2 do 8 stopni Celsjusza. Niewskazane jest umieszczanie ich tuż przy ściance lodówki, co mogłoby narazić je na działanie zbyt niskiej temperatury ani w drzwiczkach lodówki, gdzie temperatura jest zmienna. Lek nie powinien mieć też bezpośredniego kontaktu z produktami spożywczymi.

Przechowywanie leków w domu a termin ważności

Nie tylko miejsce przechowywania leków ma znaczenie, ale także data przydatności do użycia, po której lek może stracić lub zmienić swoje właściwości. Warto pamiętać, że data przydatności do użycia może określać także okres, w jakim stosowanie preparatu pozostaje bezpieczne po jego otwarciu, pod warunkiem, że przechowywany jest w prawidłowy sposób. W przypadku wszystkich produktów leczniczych zaleca się zachować oryginalne opakowanie wraz z ulotką, aby zawsze móc sprawdzić ich zastosowanie, sposób dawkowania, termin ważności czy dokładne warunki przechowywania.

Przeczytaj także: Przeterminowane leki – jak z nimi postępować?