olej rycynowy inci

Ricinus Communis Seed Oil – INCI

,

ricinus communis seed oil

Olej rycynowy – INCI

Substancja pochodzenia roślinnego. Jego źródłem jest rącznik pospolity rosnący (rycynus, kleszczowina). Spożycie rośliny i jej pochodnych w formie surowej jest silnie toksyczne – wywołuje objawy zatrucia pokarmowego. W przypadku spożycia zbyt dużej ilości nasion, może mieć to skutek śmiertelny.

Najwięcej oleju znajduje się właśnie w nasionach. Najpierw tłoczy się go na zimno, a następnie poddaje obróbce cieplnej, aby usunąć z niego całość toksycznej substancji. Tylko w tej formie jest bezpieczny do stosowania.

farmaceutka w aptece

Rącznik pospolity jako roślina jednoroczna sadzona jest często na polach i ogrodach w celu odstraszania szkodników. Jego nasiona znajdują się w preparatach przeznaczonych do tego celu.

Olej rycynowy znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym oraz kosmetyce pielęgnacyjnej i kolorowej. Po odpowiedniej obróbce i rozcieńczeniu stosuje się go również jako środek przeczyszczający, gdyż działa drażniąco na błonę śluzową jelita.

W składzie INCI znajduje się pod nazwą Ricinus Communis Seed Oil lud Hydrogenated Castor Oil (w formie uwodornionej).

Olej rycynowy – właściwości w kosmetykach

Jest to emolient, a więc substancja tworząca na powierzchni skóry oraz włosów film ochronny. Zapobiega tym samym odparowaniu wody oraz innych składników, przez co pośrednio nawilża i odżywia. Charakteryzuje się bardzo dużą lepkością, a także rozpuszczalnością w alkoholu.

Ponadto, jako składnik bazowy, umożliwia wytwarzanie przyjemnej w stosowaniu konsystencji emulsji. Jest częstym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych do ust, dzięki którym nadają one wargom połysk.

Olej rycynowy – zastosowanie w kosmetyce do włosów

Sam olej rycynowy jest raczej z tych cięższych, dlatego nie zaleca się rozprowadzania go na włosach wypadających w dużej ilości. Będzie je tylko niepotrzebnie obciążał. Zamiast tego, można nim odżywić skłonne do zniszczeń końcówki lub stosować w maskach i odżywkach.

Olej rycynowy może być kosmetykiem samym w sobie dla brwi i rzęs. Zaleca się umiarkowane nakładanie za pomocą czystej szczoteczki po tuszu albo odżywce do rzęs, aby pobudzić ich wzrost, pogłębić i przyciemnić ich odcień. Należy jednak uważać, aby olej nie dostał się do oczu, ponieważ może on działać drażniąco i powodować łzawienie.

Olej rycynowy – działanie dla zdrowia i dla skóry

Surowy olej rycynowy jest silnie toksyczny, jednak przetworzony i poddany obróbce termicznej stosowany jest do różnych celów w medycynie. Działa przeczyszczająco, dlatego polecany jest jako środek na zaparcia lub usunięcie treści jelitowej. Stosować wewnętrznie nie powinny go osoby z ostrymi i przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit, kobiety w ciąży i karmiące piersią (pomimo tego, że jeszcze niedawno polecało się go jako naturalny środek wywołujący skurcze u pań, które przekroczyły 40 tydzień ciąży), cierpiące na bóle brzucha o nieznanej przyczynie. Nie powinno się go również stosować w stanie odwodnienia, ponieważ przeczyszczenie tylko pogłębi ten stan.

W kosmetykach dermatologicznych, a więc komponowanych specjalnie na potrzeby skóry problematycznej, powoduje efekt okluzyjny. Dzięki temu skóra z atopią lub egzemą nie traci nadmiernie swojej wilgoci, co zatrzymuje efekt przesuszenia, swędzenia i pieczenia. Zastępuje w ten sposób syntetyczny olej mineralny, który w wielu kosmetykach ma podobne zastosowanie.

Olej rycynowy znajdziemy w takich kosmetykach jak: