Jak zrobić zakwas buraczany do picia i jak go przechowywać?
Przepis na zakwas buraczany do picia
Zakwas z buraków to nie tylko zdrowy napój, ale i doskonała baza do przygotowania barszczu. Warto go mieć w lodówce i raczyć się nim w celu wzmacniania własnej odporności.
Składniki
- 4 duże buraki czerwone z pewnego źródła
- 2 litry wody
- kawałek selera naciowego
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 9 ząbków czosnku
- kawałek korzenia chrzanu
- 2 łyżki niejodowanej soli kamiennej
- 1 łyżeczka cukru
Przygotowanie
Umyte warzywa obierzmy i pokrójmy na mniejsze kawałki. Następnie zagotujmy wodę i dodajmy do niej sól i cukier. Płyn wymieszajmy, aby kryształki się rozpuściły i odstawmy do wystudzenia. Do kamionkowego naczynia wkładajmy na przemian buraki i pozostałe warzywa. Na koniec całość zalejmy wcześniej wystudzoną wodą i przykryjmy spodkiem, tak, aby wszystkie warzywa były pod wodą. Spodek można dodatkowo obciążyć wyparzonym kamieniem lub ciężką filiżanką. Naczynie przykryjmy bawełnianą ściereczką i zabezpieczmy gumką na rancie. Każdego dnia obserwujmy, jak nasz zakwas pracuje i zdejmujmy z jego powierzchni powstające szumy.
Po ilu dniach zakwas buraczany jest gotowy?
Zakwas zwykle jest gotowy do picia po około 10 do 14 dni. Po tym czasie należy go przelać przez sito, wlać do słoików bądź butelek i przechowywać w lodówce. Pozostałe warzywa stanowią doskonały dodatek do sałatek. Ukiszone buraki możne wrzucić do wyciskarki wolnoobrotowej. W ten sposób uzyskamy kolejną porcję zakwasu. Kiszenie buraków można nieco przyspieszyć, poprzez dodanie na wierzch kamionkowego naczynia kromki chleba na prawdziwym zakwasie. W takiej sytuacji pieczywo należy zawinąć w czystą bawełnianą ścierkę, aby się nie rozpadło i nie zmąciło zakwasu. Inną możliwością jest dodanie do zakwasu odrobiny wody po kiszeniu ogórków. Takie zabiegi mogą skrócić dojrzewanie zakwasu o kilka dni.
Zakwas buraczany do słoików na zimę
Szkarłatny zakwas z buraków ma mnóstwo właściwości zdrowotnych. Niestety pasteryzacja tego płynu zabije większość z nich. Z tego względu nie zaleca się wkładania do słoików na zimę buraczanego zakwasu i ich zagotowywania.
Przechowywanie zakwasu buraczanego
Gotowy zakwas z buraków można przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętych pojemnikach przez około dwa do trzech tygodni. W miarę znikania płynu można wstawić nowy zakwas, aby przez cały sezon jesienno-zimowy móc się cieszyć tym zdrowym napojem.
Jak smakuje zakwas buraczany?
Smak zakwasu z buraka jest uzależniony od stopnia jego dojrzałości. Dominuje w nim ziemista oraz słodka nuta buraków i kwaśny aromat typowy dla kiszonek. Napój jest orzeźwiający, zwłaszcza gdy serwujemy go prosto z lodówki. Jego smak zależy też od ilości użytych warzyw, zwłaszcza chrzanu, który nadaje mu charakteru.
Zakwas buraczany do picia właściwości
Kiszone buraki i zakwas z nich zawierają bakterie probiotyczne oraz witaminę C, które wspierają pracę układu immunologicznego. Witamina E niszczy wolne rodniki, a witamina B6 bierze udział w procesach metabolicznych i wspomaga układ nerwowy. Do tego związki mineralne:
- żelazo – niezbędne w procesach krwiotwórczych,
- potas – obniża ciśnienie krwi,
- magnez – istotny dla układu nerwowego,
- cynk – wykazuje działanie przeciwutleniające,
- chlor – aktywuje enzymy trawienne,
- miedź – bierze udział w procesie przyswajania żelaza.
Betaina poza tym, że jest odpowiedzialna za szkarłatny kolor zakwasu, to wychwytuje wolne rodniki i wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Zakwas buraczany zalety
Szkarłatny płyn, jakim jest zakwas buraczany jest zaliczany do naturalnych probiotyków. Podczas fermentacji buraków powstaje kwas mlekowy, który między innymi chroni błonę śluzową jelit i przy okazji jest pokarmem dla bakterii jelitowych. Kwas buraczany również wspiera układ immunologiczny i oczyszcza wątrobę. Do tego jego regularne picie może pozytywnie wpłynąć na procesy trawienne i wypróżnianie. Należy jeszcze podkreślić, że zakwas buraczany to naturalny środek krwiotwórczy.
Zakwas z buraków — kiedy pić?
Z uwagi na swoje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i krwiotwórcze zakwas z buraków może być popijany podczas anemii, chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworowych. Dodatkowo zaleca się jego picie w celu poprawy pracy układu immunologicznego. Może również stanowić urozmaicenie podczas lekkostrawnej diety w zimie lub jesieni. Zakwas buraczany jest także pomocniczo stosowany przy zapaleniu stawów lub problemów z wątrobą. Dodatkowo przy regularnym spożywaniu może obniżyć ciśnienie krwi, złagodzić stany zapalne i wspomagać przyswajanie żelaza. Dzięki błonnikowi i żywym kulturom bakterii pozytywnie wpływa na pracę jelit oraz procesy trawienne. Ten zdrowy napój wspiera usuwanie toksyn z organizmu.
Jak pić zakwas buraczany?
Zaleca się, aby zakwas z buraków pić regularnie, na przykład codziennie i co dwa tygodnie zrobić sobie przerwę od kuracji. Zwykle podaje się 50 mililitrów dzieciom, a młodzieży i dorosłym 100 mililitrów dziennie. Dawkę u dorosłych można systematycznie zwiększać, aż do osiągnięcia pełnej szklanki, czyli 250 mililitrów płynu. Zakwas podaje się schłodzony, a do barszczu dodaje się go, gdy zupa jest ciepła, a nie gorąca, dzięki temu nie straci swoich cennych właściwości i intensywnego koloru. Zalecamy, aby przed domową kuracją zakwasem z buraka skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dla nas dawkę lub odradzi jego stosowanie.
Zakwas z buraków — przeciwwskazania
Kiszony napój z buraka jest smaczny i zdrowy, ale osoby cierpiące na nasilony refluks żołądka, stany zapalne trzustki, nadczynność tarczycy lub niskie ciśnienie powinny unikać tego specyfiku. Należy mieć też na uwadze, że osoby, które nigdy wcześniej nie piły zakwasu buraczanego, mogą na początku odczuć pewne skutki, uboczne tak jak: wzdęcia czy biegunka. Dlatego przed rozpoczęciem popijania soku z kiszonego buraka zalecamy kontakt z lekarzem.
Źródła:
1. „Kiszone buraki – właściwości i witaminy. Czy warto pić zakwas buraczany?”, Kto ma lek?, https://ktomalek.pl/blog/kiszone-buraki-wlasciwosci-i-witaminy-czy-warto-pic-zakwas-buraczany/w-2142, Dostęp dn. 19-08-2024 r.
2. S. E. Katz, „Sztuka fermentacji”, Wydaw. Vivante, Białystok 2016 r., str. 203
3. „Prosty przepis na zakwas z buraków – zdrowie w słoiku”, MedPak, https://medpak.com.pl/blog/zdrowe-odzywianie/prosty-przepis-na-zakwas-z-burakow-zdrowie-w-sloiku, Dostęp dn. 19-08-2024 r.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.